HSG - badanie droznosci jajowodow

Masz problem? Zapytaj - może ktoś zna odpowiedź!
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: gosiak76 »

HISTEROSALPINGOGRAFIA
Badanie nazywane jest również: HSG

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
Badanie polega na uzyskaniu obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu promieni rentgenowskich. Obraz jamy macicy i jajowodów uzyskuje się poprzez wprowadzenie przez drogi rodne kobiety środka cieniującego (kontrastu), który silnie pochłania promieniowanie rentgenowskie.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Badanie to umożliwia w sposób inwazyjny ocenę kształtu jamy macicy (stwierdzenie zmian rozwojowych, przegrody, niedorozwoju macicy, guzów macicy), ocenę zmian chorobowych jej błony śluzowej, czyli endometrium (istnienie przerostu, polipów, zrostów śródmacicznych), a także ocenę przebiegu, drożności, kształtu jajowodów oraz zmian w okolicy przydatków macicznych (rozpoznanie zrostów okołoprzydatkowych). Badanie wykonuje się w celu dokonania rozpoznania lub precyzyjnego określenia specyfiki istniejącego zaburzenia.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
Diagnostyka niepłodności, dotycząca kontroli drożności jajowodów i wykluczenia zmian patologicznych w obrębie jamy macicy.
Ocena skuteczności leczenia niedrożności jajowodów.
Podejrzenie niewydolności szyjki macicy w przypadkach niemożności donoszenia ciąży.
Podejrzenie gruźlicy narządu rodnego.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

BADANIA POPRZEDZAJĄCE
Wymagane są badania: ginekologiczne ultrasonograficzne narządu rodnego i rozmaz mikrobiologiczny z pochwy.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
Zaleca się spożycie lekkiej kolacji w dniu poprzedzającym badanie; można zjeść lekkie śniadanie w dniu badania. Rano w dniu badania należy wykonać lewatywę. 20 minut przed badaniem należy przyjąć w czopku doodbytniczym środek rozkurczowy.
Badanie wykonuje się do 10. dnia cyklu miesiączkowego (licząc od 1. dnia krwawienia). Badania nie wykonuje się w czasie krwawienia miesiączkowego nawet w przypadku śladowego krwawienia z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy.

Przy badaniu może zaistnieć konieczność znieczulenia ogólnego

OPIS BADANIA
Badanie wykonywane jest w pracowni rentgenowskiej. Pacjentka kładzie się na brzegu stołu rentgenowskiego, przyjmuje pozycję jak w badaniu ginekologicznym (ma zgięte we wszystkich stawach kończyny dolne), jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym.
Badający zakłada pacjentce wzierniki pochwowe, uwidacznia ujście zewnętrzne szyjki macicy, w które - po uprzednim poprzecznym uchwyceniu odpowiednim narzędziem części pochwowej szyjki macicy - wprowadza końcówkę specjalnego aparatu (aparatu Schultza). Aparat ten służy do wprowadzenia do jamy macicy środka kontrastowego.
Wprowadzanie środka cieniującego do jamy macicy badający kontroluje na ekranie monitora, który jest połączony z aparatem rentgenowskim. Po zarysowaniu kształtu jamy macicy wykonuje się I zdjęcie. II zdjęcie wykonywane jest po uwidocznieniu przebiegu światła jajowodów i wydostaniu się środka kontrastującego do jamy brzusznej, co świadczy o drożności jajowodów (rys 1).
sposob podania kontrastu w HSG
sposob podania kontrastu w HSG
HSG.gif (8.48 KiB) Przejrzano 18330 razy
Rys. 1 Jeden ze sposobow podania kontrastu w histerosalpingografii


W celu uwidocznienia kontrastu w jamie brzusznej lub dla uwidocznienia zrostów okołojajowodowych wykonuje się III zdjęcie rentgenowskie. Wszystkie opisane zdjęcia wykonywane są w projekcji przednio-tylnej. Ilość zdjęć rentgenowskich, a także niekiedy zmiana projekcji (np. na skośną w przypadku lepszego uwidocznienia wodniaka jajowodu) uzależniona jest od rodzaju schorzenia. Badanie zazwyczaj nie jest bolesne. Jednakże, w przypadku braku drożności jajowodów, pacjentka może odczuwać ból z powodu wzrostu ciśnienia środka kontrastowego.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu, niekiedy z dołączonymi zdjęciami (kliszami) rentgenowskimi.

CZAS
Badanie trwa zwykle do 20 minut

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

Przed badaniem
Data ostatniej miesiączki.
Ewentualne uczulenie na środki kontrastowe.

W czasie badania
Wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból, duszność, nudności).

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?
Pacjentka powinna do dwóch godzin pozostawać pod obserwacją lekarską.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU
Mogą rzadko wystąpić objawy uczulenia na środek cieniujący. Wcześniejsze określenie stopnia czystości mikrobiologicznej pochwy poprzez oceną rozmazu mikrobiologicznego eliminuje możliwość powikłań w postaci zapalenia przydatków i zapalenia otrzewnej. Jeśli jest taka potrzeba, badanie może być powtórzone. Wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku. Nie może być wykonywane w okresie krwawienia miesiączkowego i u kobiet ciężarnych.

Zrodlo: http://www.zdrowie.med.pl/uk_rozrodczy/ ... /hist.html
Opracowano na podstawie:
dr n. med. Wiesław Tyliński
Histerosalpingografia
"Encyklopedia Badań Medycznych"
Wydawnictwo Medyczne MAKmed, Gdańsk 1996
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Ksenia
Ekspert
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 16 października 2010, 02:45

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: Ksenia »

dzieki Gosiu za informacje na temat HSG - bardzo pomocny watek w zrozumieniu czemu sluzy badanie ;)
Ksenia
Ekspert
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 16 października 2010, 02:45

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: Ksenia »

Vwd jakie bylo odczucie podczas badania - czy rzeczywiscie odczuwa sie bol w trakcie wprowadzania kontrastu do jamy macicy ??
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: vwd »

nie pamietam bolu, wiec go widocznie nie bylo :) To bad. nie bylo wcale uciazliwe, ale niestety jego wynik byl dla mnie smutny, bo okazalo sie, ze moje jajowody sa niedrozne :( nie dostalam zdjec tylko opis To tyle! :)
Ksenia
Ekspert
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 16 października 2010, 02:45

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: Ksenia »

to jednak nie zawsze bol wystepuje - dobra wiadomosc.
przykro mi ze nie mialas dobrych wynikow po HSG - szkoda ze nie daja rowniez zdjec tylko same opisy.

co powoduje niedroznosc jajowodow??
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: domowniczka »

wlasnie przed chwila czytalam tutaj http://www.forum.endoendo.pl/viewtopic.php?f=21&t=557 w jaki sposob endo prowadzi do nieplodnosci :( polecam ten art.!
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: gosiak76 »

HSG jest tzw. badaniem pierwszego rzutu (podstawowym) w leczeniu niedrożności jajowodów, która często jest przyczyną niepłodności.

Na czym polega histerosalpingografia i jak przygotować się do zabiegu?
Badanie HSG polega na odtworzeniu obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu promieni rentgenowskich. Uzyskuje się to przez wprowadzenie do dróg rodnych kobiety środka cieniującego (kontrastu), który pochłania promieniowanie i pozwala na wykonanie serii zdjęć rentgenowskich.

Dzięki histerosalpingografii specjalista ocenia:
- kształt jamy macicy (pozwala to na stwierdzenie m.in. zmian rozwojowych, przegrody lub guzów macicy)
- zmiany chorobowe endometrium (można stwierdzić istnienie przerostów, polipów lub zrostów śródmacicznych)
- przebieg, drożność i kształtu jajowodów oraz zmiany w okolicy przydatków macicznych (rozpoznanie zrostów okołoprzydatkowych)

Odmianą jest HSG jest histerografia, ograniczona jedynie do obrazowania jamy macicy.

Przebieg badania
Badanie wykonywane jest od kilku dni do tygodnia po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Polega na wprowadzeniu środka cieniującego do jamy macicy za pomocą specjalnej strzykawki lub tzw. aparatu Schulzego. Podczas podawania kontrast stopniowo wypełnia jamę macicy i jajowody. O ich drożności świadczy rozlanie się środka cieniującego do jamy otrzewnej, zaś zaburzenia przepływu kontrastu sugerują nieprawidłowości, które trzeba dokładniej zbadać. W przypadku niepokojących wyników HSG weryfikuje się je poprzez wykonanie innych zabiegów - laparoskopii lub histeroskopii.

HSG jest zabiegiem inwazyjnym, często nieprzyjemnym lub wywołującym ból. Uciążliwości wynikające z tego badania są jednak sprawą indywidualną – niektóre pacjentki przechodzą go bezboleśnie i bez większych niedogodności, dla innych jest to zabieg bardzo bolesny. Dlatego przed wykonaniem histerosalpingografii podaje się pacjentce środki przeciwbólowe, czasami potrzebne jest znieczulenie miejscowe lub nawet ogólne.
Na szczęście badanie HSG wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań.

Wskazania do wykonania HSG
- diagnostyka niepłodności związana z drożnością jajowodów i zmianami patologicznymi w obrębie jamy macicy
- ocena skuteczności leczenia niedrożności jajowodów
- podejrzenie niewydolności szyjki macicy w przypadkach niemożności donoszenia ciąży
- podejrzenie gruźlicy narządu rodnego

Przygotowanie do badania
Lekarze zalecają zwykle zjedzenie lekkiej kolacji w dniu poprzedzającym badanie, można także zjeść lekkie śniadanie w dniu badania. Rano w dniu badania trzeba wykonać lewatywę, a 20 minut przed badaniem należy przyjąć środek rozkurczowy w czopku.

Co należy zgłosić lekarzowi?
Przed badaniem datę ostatniej miesiączki i uczulenie na środki kontrastowe. W czasie badania - wszelkie dolegliwości, takie jak na przykład ból, duszności, nudności

Ograniczenia
Poprzez HSG nie da się wykryć takich patologii, jak endometrioza czy zrosty okołoprzydatkowe, które mogą być przyczyną niepłodności. Badanie wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku, ale nie w okresie krwawienia miesiączkowego lub u kobiet ciężarnych.
Na HSG warto zarezerwować cały dzień. Sam zabieg trwa do pół godziny (zwykle kilkanaście minut), ale potem przez dwie godziny pacjentka powinna być pod kontrolą lekarza.

Zrodlo: http://www.nieplodnosc.pl/artyku-y-i-wy ... ingografia
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Aldona
Ekspert
Posty: 272
Rejestracja: czwartek, 10 lutego 2011, 15:33

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: Aldona »

Mam takie pytanko odnośnie danego tematu.
Czy jeżeli lekarz stwierdzi niedrożność jajowodów, to poprzez to badanie może ją przywrócić?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: gosiak76 »

Wlewanie kontrastu i robienie zdjęć rtg jest przy badaniu drozności. Dopiero potem gdy okaże sie na zdjęciach, że którys z jajowodów, albo oba sa niedrożne, robi sie tzw. wlewki, czyli wlewanie antybiotyku w jajowody w celu udroznienia i zlikwidowania ewentualnego stanu zapalnego.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Aldona
Ekspert
Posty: 272
Rejestracja: czwartek, 10 lutego 2011, 15:33

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: Aldona »

Warto wiedzieć, dzięki.
Jestem strasznie ciekawa jak będzie w moim przypadku. Czy ten jeden, który jest przy jajniczku działa prawidłowo i co ze zrostami. W kwietniu powinnam już wiedzieć co i jak a dokwietnia niewiele zostało.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: gosiak76 »

Aldonko mam nadzieje ze bedzie dobrze - bede trzymac kciuki ze ten jajowod bedzie dzialac prawidlowo i nie bedzie potrzeba przeprowadzania zadnego wiecej zabiegu.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Aldona
Ekspert
Posty: 272
Rejestracja: czwartek, 10 lutego 2011, 15:33

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: Aldona »

dzięki
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: vwd »

nic nie jest dane na wiecznosc... droznosc tez :( przynajmniej w moim wypadku...
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: gosiak76 »

Vwd czy nadal masz niedrozne jajowody ??? tule Cie bardzo mocno kochana :*
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Aldona
Ekspert
Posty: 272
Rejestracja: czwartek, 10 lutego 2011, 15:33

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: Aldona »

vwd nie mogę znależć Twojej historii, a chciałabym Cię lepiej poznać
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: vwd »

jakos nie udalo mi sie jeszcze jej napisac... jest rozproszona po calym forum :) napisze ja, gdy bede zdrowa!!! aby bylo dobre zakonczenie :) ;)
Aldona
Ekspert
Posty: 272
Rejestracja: czwartek, 10 lutego 2011, 15:33

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: Aldona »

szkoda,
bo tak czytam o Tobie to tam to tu i próbuję wszystko sobie ułożyć.
jeszcze jestem stosunkowo nowa tu i czasem miesza mi się wszystko, co kogo dotyczyło, ale pomalutku
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: domowniczka »

Aldona, a Ty bedziesz miala HSG? Kiedy? Koniecznie opisz nam jak to wyglada z bliska! :)
Aldona
Ekspert
Posty: 272
Rejestracja: czwartek, 10 lutego 2011, 15:33

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: Aldona »

Hejka,
Badanie mam wyznaczone na 30-05-2011, troche się boję i jednocześnie nie mogę się już doczekać. Mam nadzieję, że nie będę miała w tym czasie żadnego plamienia. A poza tym to tuż przez HSG mam zrobić usg i nie współżyć. Konieczne jest ocenienie czy przypadkiem w międzyczasie nie zaszłam w ciążę. Uważam też że tuż przed badaniem powinno się robić badanie na posiew, a nie że zrobiłam teraz i wynik jest ujemny co oznacza że za 2 m-ce mogę mieć HSG. Przecież w ciągu 2 m-ce to może się jeszcze dużo wydarzyć.
Jak będę po to dam znać jak to było. Lekarz tylko ostrzegł mnie przed bólem.
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: rivombroza »

brrrr jak sobie przypomnę to badanie to mnie skręca w brzuchu-ale da się przeżyc teraz dzieki temu badaniu mam drożne obydwa jajniki(prawy miałam nie drożny)
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
Aldona
Ekspert
Posty: 272
Rejestracja: czwartek, 10 lutego 2011, 15:33

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: Aldona »

czyli chcesz powiedzieć, że poprzez wprowadzenie kontrastu w razie gdyby jajnik był nie drożny, można go udrożnić?
nie spotkałam się jeszcze z takim stwierdzeniem. nie sądziłam że ten płyn wpompowany pod jakimś ciśnieniem, może to zdziałać!!! :o
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: rivombroza »

Aldona pisze:czyli chcesz powiedzieć, że poprzez wprowadzenie kontrastu w razie gdyby jajnik był nie drożny, można go udrożnić?
nie spotkałam się jeszcze z takim stwierdzeniem. nie sądziłam że ten płyn wpompowany pod jakimś ciśnieniem, może to zdziałać!!! :o
oczywiście że tak!!!leżysz nad rtg-robią 2 zdięcia
na pierwszym zdięciu widac było jak płyn zatrzymał sie na połowie prawego jajowodu, na lewym popłynoł do końca
na drugim widac już że kontrast popłynoł dalej
lekarz kiedy będzie wykonywał zdięcia poprosi cie żebyś się nie ruszała, a jest to troche trudne, mnie jajowody bardzo bolały przy wlewaniu tego kontrastu-rozpirały mnie okropnie. :oops: :oops:
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: rivombroza »

i nie leż na plecach tylko przekręcaj się z boku na bok jak cię przywiozą-takie zalecenia dostałam.na wieczór miałam goraczke okazało sie że mam powikłania i dostałam antybiotyk w zastrzyku który bolał jak 150!!!na drugi dzień było już ok.
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: rivombroza »

ale nie bój sie niczego i myśl tylko o tym po co robisz ten zabieg,
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
Aldona
Ekspert
Posty: 272
Rejestracja: czwartek, 10 lutego 2011, 15:33

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: Aldona »

Dzięki za te wszystkie informacje. Jestem nastawiona na ból, ale wiem po, co to wszystko. Zatem zniosę go, chociażby nie wiadomo jak silny miał być. Już nie jeden ból zniosłam i ten też dam radę.
No to mój jajowodzik będzie atakowany i na pewno zda egzamin.
Dziękuję bardzo, pozytywniej mnie nakręciłaś na to wszystko. :P :P :P :P :P
już się nie mogę doczekać
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: hercik17 »

Aldonko my baby wszystko wytrzymamy jesteśmy silne.Jak zwykle trzymam za ciebie kciuki :D
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: rivombroza »

to rodzaj łagodnego bólu-zalerzy jaki próg odczuwania mamy.ja mam wysoki próg i ból był typu"słaba miesiączka" więc głowa do góry:)
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: rivombroza »

Aldona pisze:Hejka,
Badanie mam wyznaczone na 30-05-2011, troche się boję i jednocześnie nie mogę się już doczekać. Mam nadzieję, że nie będę miała w tym czasie żadnego plamienia. A poza tym to tuż przez HSG mam zrobić usg i nie współżyć. Konieczne jest ocenienie czy przypadkiem w międzyczasie nie zaszłam w ciążę. Uważam też że tuż przed badaniem powinno się robić badanie na posiew, a nie że zrobiłam teraz i wynik jest ujemny co oznacza że za 2 m-ce mogę mieć HSG. Przecież w ciągu 2 m-ce to może się jeszcze dużo wydarzyć.
Jak będę po to dam znać jak to było. Lekarz tylko ostrzegł mnie przed bólem.
bardzo długo się czeka w Twojej miejscowości, ja dostałam skierowanie -lekarz powiedział żebym poszła do szpitala po miesiaczce do 11 dnia cyklu, nie wyznaczali mi terminu
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: rivombroza »

aaa Aldonko zapomniałam jeszcze że dzień przed zabiegiem miałam termofor na brzuchu chyba ze 2 godziny
a jeszcze co do tej mojej drożnosci to lekarz mi wytłumaczył że to kontrast mi udrożnił jajowód co właśnie zdarza się dośc często..
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
Aldona
Ekspert
Posty: 272
Rejestracja: czwartek, 10 lutego 2011, 15:33

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

Post autor: Aldona »

Super wieści mi przekazujesz, więcc oby u mnie też się tak skończyło jak u Ciebie. Przeszłam ból pęknięcia torbieli, to przejdę i ból przypominający miesiączkę.
A poza tym dwa dni przed badaniem idę na weselę, zatem pewnie w niedzielę będę odpoczywać po imprezie, a czy z termoforem to trudno powidzieć. :lol:
Fakt z tym czekaniem to przegięcie, tym bardziej że u mnie nie występuje coś takiego jak cykl miesiączkowy w chwili obecnej więc mogliby mnie przyjąc nawet dziś na to badanie.
Zatem jeszcze raz dziękuję Rivombroza i trzymajcie za mnie kciuki z Gośką
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”