jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Czy byłaś w szpitalu? Może właśnie idziesz? Co Cię tam może spotkać? Jak należy się przygotować? O czym warto wiedzieć?
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: domowniczka »

zgadza się, ja nie byłam szczepiona... i b.mnie to interesuje
Ta szczepionka ponoć chroni przez 3lata, tak?
I chroni dopiero, gdy odnowi się ją po pół roku, tak?
więc trzeba zaplanować ją z dużym wyprzedzeniem
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

Moze wytluamcze to od poczatku - zanim szczepionka bedzie chronic przez 5 lat to nalezy poddac sie trzem szczepieniom.
Kiedy zaszczepimy sie po raz pierwszy to musimy poddac sie kolejnemu szczepieniu miesiac pozniej. Nastepnie nalezy zaszczepic sie 5 miesiecy pozniej po drugim szczepieniu.
Te 3 szczepienia beda chronily osobe przez okres 5-ciu lat. Chcialabym tez zwrocic uwage na to ze po wykonaniu trzeciego szczepienia nalezy poddac sie badaniu krwi zeby sprawdzic czy jestesmy w pelni chronione przeciwko wirusowemu zapaleniu watroby typu B.

Ostateczne szczepienia ktore juz bedzie chronilo nas na cale zycie wykonujemy po okresie 5 lat od trzeciego szczepienia.

Przede mna jest jeszcze jedno i ostatnie szczepienia ktore musze wykonac dopiero w 2014 roku.
W moim przypadku szczepienia sa bezplatne gdyz moja praca wymaga zabezpieczenia sie przed tym wirusem jako ze mam stycznosc z instrumentami szpitalnymi.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: vwd »

dzieki za wyjasnienia :) faktycznie przed zabiegiem zawsze pyt. o to szczepienie :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

ciesze sie ze nasunela mi sie ta mysl bo w koncu jest to jeden z etapow przygotowujacych do zabiegu ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: karolina794 »

Dziewczyny a co jesli okaże się,że w listopadzie będę miała usuwaną endo (choć mam nadzieję,że jakoś się obejdzie)?Co wtedy ze szczepieniem na Wzw?Pamietam,że 2 lata temu nie byłam szczepiona.Byłam bardzo szybko skierowana na zabieg.Odpowiedźcie mi proszę,czy endo z blizny po cc tez mozna usunąć laparoskopowo?Umiejscowiła sie własnie w bliźnie i na ścianie macicy,wolałabym usuwać wszystko laparoskopowo gdyby trzeba było.
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

Karolinko,

na WZW mozesz sie zaszczepic w kazdej chwili a jezeli wiesz ze mozesz miec ewentualna operacje w listopadzie to mozesz sie zaszczepic na dniach - nawet pierwsza szczepionka juz Cie chroni - pozniej po zabiegu mozesz zrobic kolejne szczepienia.

Co do laparoskopowego usuniecia endo z blizny to nie jestem Ci w stanie odpowiedziec gdyz ja nie bylam w ciazy ale moze mi sie uda cos znalezc na ten temat jeszcze.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: karolina794 »

gosiak76 pisze:
Co do laparoskopowego usuniecia endo z blizny to nie jestem Ci w stanie odpowiedziec gdyz ja nie bylam w ciazy ale moze mi sie uda cos znalezc na ten temat jeszcze.
Czytałam juz wiele na ten temat i w samej bliźnie raczej nie usuwa sie laparoskopowo.Teraz kiedy endo rozeszła sie na sciane macicy nie wyobrażam sobie żeby mieli mnie ciąć.Przy cięciu samej blizny myslałam,że umrę a jeszcze ta walka ze zrostami.Zrobie wszystko żeby uniknąć operacji.
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

Wspolczuje Ci tego wszystkiego przez co przechodzisz - mam nadzieje ze jednak uda se z tym cos zrobic. Porozmawiaj na ten temat z lekarzem jak bedziesz u niego w piatek - on powinien lepiej to wyjasnic jak wyglada usuniecie endo z blizny.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: karolina794 »

Nawet nie wiecie o ile jest mi lżej od kiedy tu zajrzałam.Dziekuję Wam bardzo z całego serca :)
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
Ksenia
Ekspert
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 16 października 2010, 02:45

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: Ksenia »

ja takze czuje sie inaczej gdy wiem ze moge o cos zapytac i otrzymac informacje ktore pomagaja mi zrozumiec co sie ze mna dzieje. :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

Milo to slyszec Karolinko - zawsze to inaczej gdy mozna sie wymienic opinia lub zapytac sie o cos - mam nadzieje ze zawsze znajdziesz potrzebne informacje oraz wsparcie oraz bedziesz mogla wesprzec inne dziewczyny i poradzic gdy beda mialy watpliwosci - po to tu jestesmy :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: domowniczka »

karolina794 pisze:w samej bliźnie raczej nie usuwa sie laparoskopowo.Teraz kiedy endo rozeszła sie na sciane macicy nie wyobrażam sobie żeby mieli mnie ciąć.Przy cięciu samej blizny myslałam,że umrę a jeszcze ta walka ze zrostami.Zrobie wszystko żeby uniknąć operacji.
Karolinko, życzę Ci, abyś wygrała walkę z endo!!!!!Jeśli mówisz, że zrobisz wszystko to zapewne tak jest, ale nie wykluczaj raz na zawsze operacji, zwłaszcza, że w innym wątku czytałam dziś, że piszesz: "Nie wyobrażam sobie juz stosowania leków w celu wstrzymania misiączki i na pewno się na to już nie zdecyduję." Prawdę mówiąc, chyba nie ma trzeciego wyjścia, a może jest?!
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

czy komus jeszcze przychodzi do glowy co powinnam zabrac ze soba do szpitala??

wiem ze musze zabrac ze soba dokumenty takie jak:
- skierowanie do Szpitala.
- wyniki badań diagnostycznych
- karty informacyjne dotyczące przebytego leczenia.
- dowód ubezpieczenia i dowód tożsamości.

oprocz tego jeszcze przyda sie karta z grupa krwi a taka posiadam juz obecnie ;)
wiem jakie rzeczy powinnam zabrac o ktorych wspominalam razem z Vwd juz wczesniej.

prosze piszcie jezeli cos zostalo pominiete we wczesniejszych postach ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: domowniczka »

wiesz juz wszystko :) badz spokojna :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

czy przyda mi sie dezodorant antyperspiracyjny - czy lepiej zostawic go w domu ???
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: vwd »

bierz, jesli bedziesz sie dzieki niemu lepiej czula :) choc trzeba uwazac, aby nie przesadzac z uzywaniem ;) kiedys w necie krazyl taki mail, w kt. informowano, ze stosowanie przez kobiety za czesto dezod. antyp. moze prowadzic do tworzenia sie guzkow w piersi
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

dzieki za info i obiecuje ze bede uwazac :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

przyjecie na oddzial trwalo troszke - mialam robione badanie krwi a pozniej badanie ginekologiczne (piersi oraz narzadow rodnych) gdzie musialam opowiedziec lekarce wszystkie rzeczy dotyczace poprzednich chorob ginekologicznych oraz zabiegow, dolegliwosci ktore obecnie wystepuja oraz przebiegu miesiaczek.
po przyjeciu na oddzial dostalam lozko oraz widzialam sie z moim lekarzem prowadzacym i mialam mozliwosc rozmowy z nim. tego samego dnia rowniez mialam kolejne pobieranie krwi - w sumie pobrano mi 4 lub 5 fiolek krwi. nastepnego dnia rano mialam oddac mocz do badania a takze musialam sie wygolic przed laparoskopia i ciesze sie ze wzielam maszynke jednorazowa.
mialam rozmowe z pielegniarka oraz kolejne rozmowy z lekarka.
badalo mnie w sumie 3 lekarzy - podczas przyjecia na izbie przyjec, przez mojego lekrza prowadzacego ktory przeprowadzil usg, oraz jeszcze jednego lekarza ktory rozmawial ze mna na temat historii chorob ginekologicznych, zbadal, obejrzal szyjke macicy oraz zrobil usg - podjeto decyzje o dopuszczeniu do laparoskopii po wczesniejszym wytlumaczeniu ze jest to zabeg radykalny niosacy ze soba powiklania oraz czy naprawde chce poddac sie temu zabiegowi i czy az tak bardzo jestem zdesperowana. odpowiedzialam ze mam na tyle wystarczajace bole ostatnio ktore nia pozwalaja mi normalnie funkcjonowac i wylaczaja z jakiejkolwiek aktywnosci. przekazano mi rowniez informacje o zmianach na szyjce macicy oraz zebym to kontrolowala w tej sytuacji jako ze mialam zmiany przedrakowe i pytano mnie o historie chorob rakowych oraz innych chorob ginekologicznych.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Ksenia
Ekspert
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 16 października 2010, 02:45

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: Ksenia »

super ze ktos moze nam to pzyblizyc od razu po odbytym zabiegu - sa to naprawde cenne informacje ;)
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: vwd »

to cenny watek :) i nasze wpisy posluza zapewne innym dziewczynom... bo po laparo wszystko wydaje sie proste i oczywiste, ale przed rodzi sie w glowie wiele pytan... i znalezienie na nie odp. uspokaja :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

Badania przedoperacyjne w mojej sytuacji w Anglii:

- mialam dzis robiony wymaz z nosa - testy w kierunku wystepowania bakterii MRSA ktore moga byc przyczyna pozniejszej infekcji (MRSA screening test) i tego ze mozna czuc sie zle i moga wystapic komplikacje po operacji.
- pobrano mi 4 fiolki krwi (byly problemy ze znalezieniem zyly w moim przypadku i pielegniarki wyslalay mnie do laboratorium celem pobrania krwi),
- pielegniarka wypelniala mnostwo formularzy odnosnie historii moich chorob, jakie mialam operacje, jak znosilam wczesniejsze znieczulenia, historia chorob w rodzinie,
- cisnienie krwi, tetno,
- waga i wzrost.

Wytlumaczono mi wszystko odnosnie operacji ktore mnie czekaja a jest opcja ze laproskopia moze przejsc w laparotomie co wiaze sie z dluzszym pobytem w szpitalu i dluzsza rekonwalescencja. Moglam zadac pytania i dostalam na nie odpowiedzi. Dostalam tez informacje pisemne odnosnie laproskopii, srodkow przeciwbolowych stosowanych po operacjach, rodzaju narkozy, na temat zapobiegania zatorow krwi oraz kontrolowania ilosci srodkow przeciwbolowych ktorych wymaga pacjent podawanych poprzez pompke (nacisniecie pompki powoduje ze leki przeciwbolowe sa podawane w momencie kiedy to jest wymagane i pacjentka sama podejmuje decyzje i nie musi czekac na pielegniarke zeby podala leki - leki podawane sa przez wenflon).
Otrzymalam rowniez informacje co moge a czego nie moge wziac do szpitala w momencie przyjecia na oddzial oraz w jakich godzinach jest mozliwosc odwiedzin.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: vwd »

dzis znow (w jednej z moich rozmow) potwierdza sie, ze w niektorych szpitalach wymagaja przed narkoza przeswietlenia pluc :) aby je zrobic nalezy dostac skierowanie od lekarza, bo obecnie nie mozna zrobic przeswietlenia bez skierowania :wink: (dawniej nie bylo ono potrzebne, a w komunie po 40. kazda osoba musiala obowiazkowo robic RTG klatki piersiowej chyba co roku) :?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

ja mialam robiona tomografie komputerowa 20 stycznia 2011 i tomografia objela klatke piersiowa, jame brzuszna i narzady rodne.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: vwd »

watek nadal aktualny :) Czy ktos chcialby cos dodac? ;)
ewooncia1
Ekspert
Posty: 327
Rejestracja: wtorek, 7 czerwca 2011, 12:07

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: ewooncia1 »

No to ja też coś mogę opowiedzieć bo niedawno wróciłam ze szpitala:)
Dzień przed laparoskopią musiałam się zgłosić z 3 litrami wody niegazowanej oraz z wynikami wcześniej zleconych badań (u mnie morfologia, badanie moczu, markery CEA i CA125, rentgen klatki piersiowej (konieczne skierowanie - mój gin o tym zapomniał i musiałam lecieć do internisty po prośbie) i grupa krwi - mimo że miałam w książeczce krwiodawcy to musiałam i tak zrobić to badanie, no i ostatnie USG). W szpitalu badanie ginekologiczne, ja miałam okazję być badaną aż przez 3 lekarzy bo mi właśnie wtedy "wymacali" endo. Dwie lewatywki, irygacja pochwy jodyną i mycie w żelu antybakteryjnym. Welfron i pobranie krwi, nie pamiętam ile wzięli. To tyle z atrakcji:) Acha, ja nie miałam szczepienia przeciwko żółtaczce, zapytali mnie o to, powiedziałam że nie mam i tyle.
Na pewno warto zabrać 2 pary klapek (do człapania i kąpielowe), chusteczki myjące (ja się nimi umyłam wieczorem po zabiegu, pod prysznic nie dałabym rady), chusteczki higieniczne, podobno są szpitale gdzie trzeba mieć swój papier toaletowy ale nie wiem czy to prawda:) ZATYCZKI DO USZU - mój pokój miał okno na ruchliwą ulicę i dziewczyny narzekały że mimo środka nasennego budziły ich dudniące muzyką samochody, ja spałam jak dziecko:) Ja miałam 2 koszulki nocne, jedną żółtą z tygrysem dla odwagi i drugą czerwoną z misiem do lansu po oddziale jak już mogłam łazić;) Na książki byłam za krótko ale "przeleciałam" kilka czasopism. Miałam suchary ale nie zdążyłam z nich skorzystać. Woda na pewno się przyda, oprócz tych 3 litrów 1go dnia to ja wypiłam jeszcze ze 2 butelki. Następnym razem chyba wezmę laptopa:) No i tusz do rzęs na dzień wypisu;) Ja jestem trochę świrem jeśli chodzi o makijaż, bez się raczej nie pokazuję, więc sobie dzień przed szpitalem zrobiłam hennę na brwi i rzęsy, paniom tak jak ja nie potrafiącym się obejść bez zrobienia oka - gorąco polecam:) Paznokci nie malujemy, bo kolor płytki paznokcia to dla lekarzy bardzo ważna informacja, np. przy niedotlenieniu mogą sinieć, czy jakoś tak - tak mi tłumaczył doktor:)
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: vwd »

ewooncia1 pisze:ZATYCZKI DO USZU
potwierdzam :) w sasiedztwie szpitala, w kt. przebywalam byly dyskoteki! szal cial do rana! :twisted:
Lilla23
Ekspert
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 19:52

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: Lilla23 »

Jak czytam, co szpital, to obyczaj. Więc napiszę, jak to wyglądało u mnie.
Do szpitala zgłosiłam się dzień przed operacją z kompletem badań: morfologia, HBs, HCV (ja miałam też zaświadczenie o szczepieniu), elektrolity (Na, K), czas krzepnięcia i krwawienia, grupa krwi. Tej ostatniej nie musiałam robić, bo miałam kartę, jako honorowy dawca. Do tego miałam jeszcze wyniki CA125. Wypełniałam też sporo ankiet na temat swojego stanu zdrowia, przebytych chorób itp. Podczas przyjęcia przepytali mnie z tego raz jeszcze i wprowadzili do komputera. Miałam oczywiście wszystkie USG z pół roku. W szpitalu już mnie nie badali. Po rejestracji przez klika godzin właściwie nic się nie działo. Wieczorem przyszły pielęgniarki na lewatywę i do założenia wenflonu, ale nic mi nie podawali, więc równie dobrze mogli mi założyć rano. Pytały jeszcze, czy jestem ogolona (radzę to zrobić samemu). O 5 rano miałam drugą lewatywę. Potem 2 kroplówki, ale nie wiem, co mi dali, bo mnie nikt oczywiście nie informował. Z tą drugą kroplówką w ręce zabrali mnie na salę operacyjną, a właściwie poszłam sama. Na uspokojenie nic nie dostałam (koleżanka z pokoju owszem). Potem mi założyli maskę i więcej nic nie pamiętam ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Szpital - operacje, badania...”