jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Czy byłaś w szpitalu? Może właśnie idziesz? Co Cię tam może spotkać? Jak należy się przygotować? O czym warto wiedzieć?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

czyli myslimy w ten sam sposob :) bo w sumie i tak nie mozesz sie wymalowac i ubrac elegancko jak wychodzisz gdzies wieczorem na jakas impreze powiedzmy - wiec tak naprawde po co Ci lusterko :D ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

czy lekarze po wykonaniu operacji pozostawiaja dren albo cewnik?? jezeli zakladaja dren to w jakich sytuacjach??? po jakim czasie jest wyjmowany cewnik jezeli jest wciaz kiedy sie wybudzimy z narkozy???

czy przed wykonaniem operacji jest przygotowanie jelit - tzn. czy na przeczyszczenie drog pokarmowych a wlasciwie jelita dostaje sie jakies srodki?? na ile przed operacja??
czy rowniez dostaje sie plyny krwiozastepcze na kilka godzin przed operacja??

ile czasu po operacji dostaje sie kroplowke zanim zapadnie decyzja ze mozna cos dostac do jedzenia?? czy po operacji mozna pic czy tylko zwilzac usta woda???
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: vwd »

opowiem o sobie, bo mam to "na swiezo" w pamieci ;)
Cewnik zalozyla mi siostra oddzialowa w gabinecie zabiegowym o godz. 7.00; na sali operacyjnej zjawilam sie o 7.20; poniewaz popsula sie aparatura operacja zaczela sie z opoznieniem o ok. 8.40. Cewnik zdjeto wowczas, gdy zezwolono na wstawanie - w moim wypadku 27 godz. po zalozeniu. Ze wzgl. na to, ze dostalam bol rwy kulszowej i nie dalam rady chodzic do WC podawano mi basen, co nie bylo przyjemne i osobiscie wolalabym miec nadal cewnik ;)
Wczesniej mialam kilka razy w zyciu zalozony cewnik i tylko raz mnie szczypalo, ale przed zabiegiem wyjeto go i zalozono prawidlowo :) Cewnikiem sie nie przejmuj!
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

dziekuje za informacje - naprawde to jest pomocne zeby wiedziec jak to wszystko wyglada.
Nie przejmuje sie zbyt cewnikiem - chcialam po prostu wiedziec czy od razu zdejmuja po operacji czy zostawiaja. :*
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: vwd »

przed operacja - lewatywa ;)
po - zwilzanie ust i kroplowka :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

dziekuje bardzo - juz to mi sie coraz mniej podoba ale zostaje przy podjetej decyzji co do laparoskopii ;)

buziale sle Tobie Vwd :*
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: vwd »

lewatywa jest ok, gwiazdy stosuja ja co tydzien, dla zdrowia ;)
ja mialam wieczorem i rano przed zabiegiem
nie lubie natomiast golenia ;) raz przed planowana wizyta w szpitalu wydepilowala mnie kosmetyczka
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

czy przed kazda operacja jest golenie???
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: vwd »

przed operacja i planowanymi zabiegami chyba raczej tak
Na pewno bylam golona przed laparo i cieciem :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

dziekuje za informacje - pytam bo jak mialam skracana szyjke macicy zeby usunac zmiany przedrakowe to nie bylam poddawana goleniu w Anglii - moze dlatego ze to bylo robione droga naturalna i nie robili zadnych otworkow czy naciec ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: vwd »

vwd pisze:jeszcze mozna zabrac male lusterko :)
i suszarke :)
Na Szkole Rodzenia mowiono nam m.in. o tym, by miec przygotowana torbe do szpitala - na wypadek, gdyby porod zaczal sie np. 2 tygodnie wczesniej :) to co mialo byc dopakowane w ostatnim momencie mialo byc napisane na kartce przy torbie, aby w panice niczego nie zapomniec ;) Wiec na tej kartce zapisane bylo: polowa główki zielonej kapusty ;) po urodzeniu, po jednym lisciu miazdzy sie widelcem i wklada na piersi jako oklad Wymienia sie co kilka godzin przez caly pobyt w szpitalu oraz stosuje w domu, zwlaszcza, gdy piersi robia sie gorace i nabieraja za duzo pokarmu :) To naturalny sposob naszych babc :D W moim szpitalu nikt sie temu nie dziwil, zadna z poloznic nie miala zapalenia piersi, a przy karmieniu o to nietrudno ;)
Na tej Szkole Rodzenia otrzymalysmy spis potrzebnych rzeczy dla mamy i dla dziecka w szpitalu. Pamietam nasze zaskoczenie i dyskusje po co na liscie: lusterko i suszarka do wlosow ;) bo przeciez w koncu mozna nawet tydzien czy w ostatecznosci dwa przezyc bez mycia gloy :lol: Ciekawa jestem czy ktoras z Was wpadnie na to, po co kazali to brac ;)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

nie mam zielonego pojecia - jedyne co mi sie nasuwa to moze jak ktoras chce zobaczyc jak wszystko sie goi po cesarce lub szyciu krocza??? suszarka - moze po to ze dziecko ktore wydostanie sie z brzuszka jest mokre i trzeba je wysuszyc zeby bylo suchutkie ;)
lepiej powiedz bo nic nie przychodzi mi do glowy bo nie rodzilam jeszcze ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: vwd »

z lusterkiem bingo! :)
mozna zobaczyc naciecie krocza, zalozone szwy, czy nic nie ropieje, czy sie dobrze goi... :)
bo przeciez nie ma sil, aby sie zginac i wkladac glowe miedzy nogi ;)
suszarka natomiast...
przydaje sie do osuszenia krocza. Zasada jest taka, ze trzeba je wietrzyc ;) ale dzis, kiedy calymi dniami siedza u poloznic goscie jest to niemozliwe :) wobec tego podsusza sie je suszarka :D smieszne, nie?! ta suszarka jest wskazana zwlaszcza, gdy zaczyna sie cos zlego dziac, czyli, gdy sa uplawy albo pojawia sie ropa
Oczywiscie robi sie to krotko, letnim, srednim strumieniem. Mnie zapisano lampy naswietlajace, kt. osuszaja i powoduja, ze rana sie szybciej goi, ale zalecono miedzy tymi zabiegami podsuszac suszarka ;)
jak widac... Szkoly Rodzenia sa b. przydatne z roznych wzgledow :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

to jest naprawde bardzo ciekawe - nie wiedzialam nic na ten temat odnosnie suszarki i pewnie dlugo bym na to nie wpadla - rzeczywiscie szkola rodzenia daje duzo ciekawych informacji .
nawet nie zastanawialabym sie ze po porodzie to miejsce musi byc suche i ze to jest naprawde az tak bardzo wazne.

dzieki Vwd - jest to naprawde przydatna informacja :*
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

bardzo wazne jest rowniez aby zaszczepic sie przeciwko wirusowemu zapaleniu watroby typu B zanim pojdziemy na jakakolwiek operacje do szpitala.

wiem rowniez ze lekarz o tym przypomina lub pyta czy bylysmy szczepione przeciwko temu wirusowi - tak bylo w mojej sytuacji.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: domowniczka »

zgadza się, ja nie byłam szczepiona... i b.mnie to interesuje
Ta szczepionka ponoć chroni przez 3lata, tak?
I chroni dopiero, gdy odnowi się ją po pół roku, tak?
więc trzeba zaplanować ją z dużym wyprzedzeniem
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

Moze wytluamcze to od poczatku - zanim szczepionka bedzie chronic przez 5 lat to nalezy poddac sie trzem szczepieniom.
Kiedy zaszczepimy sie po raz pierwszy to musimy poddac sie kolejnemu szczepieniu miesiac pozniej. Nastepnie nalezy zaszczepic sie 5 miesiecy pozniej po drugim szczepieniu.
Te 3 szczepienia beda chronily osobe przez okres 5-ciu lat. Chcialabym tez zwrocic uwage na to ze po wykonaniu trzeciego szczepienia nalezy poddac sie badaniu krwi zeby sprawdzic czy jestesmy w pelni chronione przeciwko wirusowemu zapaleniu watroby typu B.

Ostateczne szczepienia ktore juz bedzie chronilo nas na cale zycie wykonujemy po okresie 5 lat od trzeciego szczepienia.

Przede mna jest jeszcze jedno i ostatnie szczepienia ktore musze wykonac dopiero w 2014 roku.
W moim przypadku szczepienia sa bezplatne gdyz moja praca wymaga zabezpieczenia sie przed tym wirusem jako ze mam stycznosc z instrumentami szpitalnymi.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: vwd »

dzieki za wyjasnienia :) faktycznie przed zabiegiem zawsze pyt. o to szczepienie :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

ciesze sie ze nasunela mi sie ta mysl bo w koncu jest to jeden z etapow przygotowujacych do zabiegu ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: karolina794 »

Dziewczyny a co jesli okaże się,że w listopadzie będę miała usuwaną endo (choć mam nadzieję,że jakoś się obejdzie)?Co wtedy ze szczepieniem na Wzw?Pamietam,że 2 lata temu nie byłam szczepiona.Byłam bardzo szybko skierowana na zabieg.Odpowiedźcie mi proszę,czy endo z blizny po cc tez mozna usunąć laparoskopowo?Umiejscowiła sie własnie w bliźnie i na ścianie macicy,wolałabym usuwać wszystko laparoskopowo gdyby trzeba było.
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

Karolinko,

na WZW mozesz sie zaszczepic w kazdej chwili a jezeli wiesz ze mozesz miec ewentualna operacje w listopadzie to mozesz sie zaszczepic na dniach - nawet pierwsza szczepionka juz Cie chroni - pozniej po zabiegu mozesz zrobic kolejne szczepienia.

Co do laparoskopowego usuniecia endo z blizny to nie jestem Ci w stanie odpowiedziec gdyz ja nie bylam w ciazy ale moze mi sie uda cos znalezc na ten temat jeszcze.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: karolina794 »

gosiak76 pisze:
Co do laparoskopowego usuniecia endo z blizny to nie jestem Ci w stanie odpowiedziec gdyz ja nie bylam w ciazy ale moze mi sie uda cos znalezc na ten temat jeszcze.
Czytałam juz wiele na ten temat i w samej bliźnie raczej nie usuwa sie laparoskopowo.Teraz kiedy endo rozeszła sie na sciane macicy nie wyobrażam sobie żeby mieli mnie ciąć.Przy cięciu samej blizny myslałam,że umrę a jeszcze ta walka ze zrostami.Zrobie wszystko żeby uniknąć operacji.
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

Wspolczuje Ci tego wszystkiego przez co przechodzisz - mam nadzieje ze jednak uda se z tym cos zrobic. Porozmawiaj na ten temat z lekarzem jak bedziesz u niego w piatek - on powinien lepiej to wyjasnic jak wyglada usuniecie endo z blizny.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 14 października 2010, 20:50

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: karolina794 »

Nawet nie wiecie o ile jest mi lżej od kiedy tu zajrzałam.Dziekuję Wam bardzo z całego serca :)
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************
Ksenia
Ekspert
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 16 października 2010, 02:45

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: Ksenia »

ja takze czuje sie inaczej gdy wiem ze moge o cos zapytac i otrzymac informacje ktore pomagaja mi zrozumiec co sie ze mna dzieje. :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

Milo to slyszec Karolinko - zawsze to inaczej gdy mozna sie wymienic opinia lub zapytac sie o cos - mam nadzieje ze zawsze znajdziesz potrzebne informacje oraz wsparcie oraz bedziesz mogla wesprzec inne dziewczyny i poradzic gdy beda mialy watpliwosci - po to tu jestesmy :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: domowniczka »

karolina794 pisze:w samej bliźnie raczej nie usuwa sie laparoskopowo.Teraz kiedy endo rozeszła sie na sciane macicy nie wyobrażam sobie żeby mieli mnie ciąć.Przy cięciu samej blizny myslałam,że umrę a jeszcze ta walka ze zrostami.Zrobie wszystko żeby uniknąć operacji.
Karolinko, życzę Ci, abyś wygrała walkę z endo!!!!!Jeśli mówisz, że zrobisz wszystko to zapewne tak jest, ale nie wykluczaj raz na zawsze operacji, zwłaszcza, że w innym wątku czytałam dziś, że piszesz: "Nie wyobrażam sobie juz stosowania leków w celu wstrzymania misiączki i na pewno się na to już nie zdecyduję." Prawdę mówiąc, chyba nie ma trzeciego wyjścia, a może jest?!
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

czy komus jeszcze przychodzi do glowy co powinnam zabrac ze soba do szpitala??

wiem ze musze zabrac ze soba dokumenty takie jak:
- skierowanie do Szpitala.
- wyniki badań diagnostycznych
- karty informacyjne dotyczące przebytego leczenia.
- dowód ubezpieczenia i dowód tożsamości.

oprocz tego jeszcze przyda sie karta z grupa krwi a taka posiadam juz obecnie ;)
wiem jakie rzeczy powinnam zabrac o ktorych wspominalam razem z Vwd juz wczesniej.

prosze piszcie jezeli cos zostalo pominiete we wczesniejszych postach ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: domowniczka »

wiesz juz wszystko :) badz spokojna :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: jakie badania poprzedzone sa przed wykonaniem laparoskopii?

Post autor: gosiak76 »

czy przyda mi sie dezodorant antyperspiracyjny - czy lepiej zostawic go w domu ???
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Szpital - operacje, badania...”