Badacie profilaktycznie piersi?

Jak dbać o zdrowie? Czy leczenie wpływa na urodę? Nasze rady i propozycje.
n83
Stały bywalec
Posty: 72
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2010, 18:57

Badacie profilaktycznie piersi?

Post autor: n83 »

Ciekawi mnie czy badacie swoje piersi, robicie badanie profilaktyczne: USG, mammogafię? Ja zrobiłam w tamtym roku na jesieni USG piersi profilaktycznie:) (z programu profilaktycznego raka piersi - darmowe USG w określonych widełkach wiekowych), wykryto mi guzka. Po zrobieniu biopsji cienkoigłowej BACC pod kontrolą USG wyszło, że składa się on ze zrazików tłuszczowych i płynu białkowego. Określono go jako zmianę łagodną ale ze wskazaniem do usunięcia (może przez ten płyn białkowy?) więc od razu dostałam skierowanie do szpitala na oddział chirurgii onkologicznej, wprawdzie termin zabiegu półroczny więc na razie czekam ale jednak zostało to bardzo wcześnie wykryte (26 lat). Po usunięciu będzie poddany badaniu histopatologicznemu.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Badacie profilaktycznie piersi?

Post autor: gosiak76 »

ja mialam robione usg piersi pod koniec sierpnia tamtego roku - nie wykryto u mnie zadnych zmian ale wiem ze musze to kontrolowac ze wzgledu na ryzyko zachorowania na raka piersi w mojej obecnej sytuacji a takze ze wzgledu na historie rodziny zwiazana z rakiem piersi/jajnikow.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Badacie profilaktycznie piersi?

Post autor: vwd »

chcialabym systematycznie badac piersi... ale bywa z tym roznie... dotychczas nie zalapalam sie na jakies darmowe, programowe bad.
n83
Stały bywalec
Posty: 72
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2010, 18:57

Re: Badacie profilaktycznie piersi?

Post autor: n83 »

Ja jakoś systematycznie też się nie badam bo to nie takie proste coś wyczuć:). Takie USG to warto sobie fundnąć nawet z własnych środków raz na jakiś czas (ok. 50 zł). Nie wiem czy gin też je wykonuje. Są poradnie chorób piersi (gdzieś w necie się na to natknęłam) ale ja się nie spotkałam z taką. Tyle teraz się słyszy w tv o różnych chorobach.
Info na temat darmowych badań profilaktycznych znajdują się na stronach NFZ, trzeba kliknąć swoje województwo i tam powinno być.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Badacie profilaktycznie piersi?

Post autor: gosiak76 »

ja mialam wykonywane usg piersi w przychodni przyszpitalnej ale zapisalam sie prywatnie na to badania a koszty to tak jak napisala n83 wyniosly 50 zl. Wiem jaki rodzaj tkanki wysciela moje piersi iczego moge sie ewentualnie spodziewac.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Badacie profilaktycznie piersi?

Post autor: vwd »

a czy potraficie badac piersi same?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Badacie profilaktycznie piersi?

Post autor: gosiak76 »

Ja czytalam na ten temat na stronie internetowej w jaki sposob powinno przeprowadzac sie samobadanie piersi.

Samobadanie metodą tradycyjną (kolistych ruchów)
Każde samobadanie piersi składa się z trzech etapów.
Do jego wykonania będziesz potrzebowała trzech gadżetów :
a) lustra,
b) prysznica
c) łóżka (najlepiej) .

Przy odrobinie fantazji można się obyć bez b) i c).

Przed lustrem
1. Unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się:
- czy nie widzisz zmian w kształcie piersi
- czy skóra nie jest przebarwiona (zmiana koloru)
- czy nie marszczy się lub nie jest napięta

Informacje dodatkowe
2. To samo skontroluj opieraj±c ręce na biodrach.

3. Ściśnij brodawkę.
Zobacz czy nie wydziela się z niej płyn

Pod prysznicem
4. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi.
Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem.
To samo zrób z prawą piersią.
W ten sposób sprawdzasz, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka.

Informacje dodatkowe
Po kąpieli , czyli leżąc wygodnie na łóżku

5. Wsuń poduszkę, lub zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę.
Trzema środkowymi palcami prawej ręki (tylko tę masz do dyspozycji) zbadaj lewą pierś, tak jak pod prysznicem.
To samo powtórz z prawą piersią. Oczywiście lewą ręką.

I wreszcie :
6. Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych .


Samobadanie metodą Mammacare

Podczas wykonywania badania kobieta powinna przez cały czas pozostać w pozycji leżącej na plecach, tak aby utkanie gruczołów piersiowych uległo maksymalnemu spłaszczeniu w stosunku do klatki piersiowej. Zmniejszenie grubości badanego gruczołu ma szczególne znaczenie w przypadku kobiet z dużymi piersiami. W celu spłaszczenia bocznej części badanego gruczołu piersiowego w stosunku do klatki piersiowej kobieta powinna położyć się na przeciwnym biodrze, jednocześnie obracając ramiona w taki sposób, aby górna połowa ciała spoczywała całą powierzchnią na plecach, a ręka po stronie badanego gruczołu ułożona była częścią grzbietową na czole.

W celu uzyskania spłaszczenia po przyśrodkowej stronie gruczołu piersiowego kobieta powinna leżeć płasko na plecach i przesunąć łokieć ku górze, aż zrówna on się z poziomem barku.

Obszar badania
Gruczoł piersiowy zajmuje obszar bocznie aż do linii pachowej oraz ku górze aż po okolicę obojczykową. Badanie wykonane jest poprawnie jeśli obejmuje ono prostokątne pole położone pomiędzy obojczykiem, a dolną linią biustu oraz pomiędzy linią środkową mostka przyśrodkowo i linią pachową środkową bocznie.

Sposób wykonania (ułożenie dłoni i palców, ruch i nacisk)
Badanie palpacyjne rozpoczynamy w okolicy pachowej i kontynuujemy w linii prostej ku dołowi wzdłuż linii pachowej środkowej, aż do dolnej linii biustu.

Palce przesuwają się wtedy przyśrodkowo i badanie palpacyjne jest kontynuowane ku górze klatki piersiowej w linii prostej, aż do wysokości obojczyka. Powtarzając ten manewr pokrywamy w ten sposób całą powierzchnię prostokąta. Aby nie pominąć najmniejszego fragmentu utkania gruczołu piersiowego umowne pasma, wzdłuż których prowadzi się badanie, powinny się pokrywać. Badanie kontynuujemy aż do momentu osiągnięcia dolnego przyśrodkowego rogu wyznaczonego umownie prostokąta (należy pamiętać o zmianie ułożenia ręki).

Trzy palce środkowe badającego składa się razem przy nieco ugiętych stawach śródreczno-paliczkowych. Opuszki palców stanowią powierzchnię wykrywającą zmiany.

Badający wykonuje koliste ruchy palców środkowych, jak gdyby okrążał brzeg monety pięćdziesięciogroszowej. Nad każdym takim miniobszarem należy wykonać trzy okrążenia, nasilając stopniowo nacisk: od słabego, mającego na celu wykrycie zmiany położonej powierzchownie, przez umiarkowany mający na celu stwierdzenie zmiany położonej w warstwie pośredniej, do mocnego docierającego do warstw gruczołu piersiowego położonych przy ścianie klatki piersiowej.

Badanie palpacyjne okolicy nadobojczykowej oraz okolicy pachowej w poszukiwaniu powiększonych węzłów chłonnych jest integralną częścią badania i nie powinno być pominięte, podobnie jak oglądanie samych piersi. Najpowszechniej zaleca się oglądanie piersi, gdy kobieta stoi przodem do badającego (lub przed lustrem), z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała. Możliwa jest wówczas ocena symetrii piersi i brodawek, ich ewentualnego wciągnięcia, zmian skórnych lub zmian samych brodawek. Ocena oglądaniem winna być wykonana przed zamierzonym badaniem palpacyjnym.

Zrodlo: Wykorzystano materiały Polskiego Komitetu Zwalczania Raka http://www.biust.pl/rak_piersi/jak_sie_ ... adanie.htm
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Badacie profilaktycznie piersi?

Post autor: gosiak76 »

Profilaktyka piersi - filmik
http://www.youtube.com/watch?v=I_8i1zdDZEs

oraz dodatkowe informacje

Samobadanie piersi jest kluczowym sposobem wczesnego wykrycia raka piersi. Samodzielne badanie piersi przebiega w dwóch procesach, pierwszy polega na oglądaniu stanu piersi, drugi na badaniu dotykowym. Kobieta powinna badać swoje piersi w ciepłym miejscu, w którym będzie sama i będzie mogła się skupić. Najlepiej codziennie wieczorem przed kąpielą lub udaniem się spać. Dzięki samodzielnemu badaniu piersi można szybko zauważyć niepokojące zmiany i podjąć natychmiastowe leczenie.

Badania piersi
Oglądanie stanu piersi w pozycji stojącej
Kobieta powinna rozebrać się do pasa i stanąć przed lustrem. Należy zwrócić uwagę na zmiany w wyglądzie piersi, ich kształcie, wielkości. Trzeba przyjrzeć się kolorowi brodawek, kolorowi piersi, wszelkim wypryskom, dołkom i wciągnięciom skóry. Wielkość brodawek należy porównać i dokładnie obejrzeć górną część piersi dochodzącą do pachy.

Kolejnym etapem badania jest obejrzenie piersi z profilu. Kobieta powinna spleść ręce z tyłu głowy i odwrócić się tak, by zobaczyć biust z jednego, a potem z drugiego boku.

Wzrokowe badanie piersi to także uciskanie bioder w taki sposób, aby można było odczuć napinanie mięśnie klatki piersiowej i dokładne obejrzenie piersi w takim stanie.

Na zakończenie tego etapu badania należy pochylić się do przodu i obejrzeć biust. Uwagę powinny zwrócić zagłębienia, pofałdowania skóry, zmiany w kształcie piersi i wyciągnięcia brodawek.

Badanie dotykowe w pozycji siedzącej lub leżącej
Rozpoczynając badanie dotykowe, kobieta powinna położyć się wygodnie na plecach i podłożyć prawą rękę pod głowę. Następnie lewą dłonią uciskać pierś i przesuwać dłoń po całym obszarze piersi. Aby badanie było dobrze przeprowadzone, należy nie pomijać żadnego fragmentu piersi, a dłoń trzymać równolegle do powierzchni skóry i dotykać pierś całą dłonią.

Warto sprawdzać także węzły chłonne pachy i okolicy nadobojczykowej, ponieważ rak piersi często daje przerzuty do tych miejsc.

Następnie należy zbadać lewą pierś, kładąc pod głowę lewą rękę i dotykając piersi prawą dłonią.

Jak badać piersi?
Profilaktyka raka piersi polega na systematycznym badaniu gruczołu. Podczas badania należy wykonywać ruchy dłonią w kształcie okręgów – okręgi zatacza się od największego koła po obwodzie piersi w kierunku sutka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Warto przy tym wykonywać małe kółka prostopadle do kierunku ruchu. Dzięki temu cały gruczoł zostanie zbadany.

Innym sposobem jest wykonanie ruchów promienistych, podobnych do tarczy zegara. Dłoń trzeba przesuwać od brodawki w kierunku „godziny 12”, potem „1” i tak dalej, zataczając małe koła.

Dobrym sposobem na zbadanie piersi są ruchy z góry na dół. Należy sobie wyobrazić, że pierś dzieli się na wąskie pionowe paski, po nich trzeba kierować ruch dłoni z góry na dół i zataczać małe koła.

Regularnego badania wymagają nawet zdrowe piersi, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy rozwinie się nowotwór. Do badań obowiązkowych należy także mammografia piersi. Każda kobieta raz na rok powinna przystąpić do tego badania. Badanie to, podobnie jak cytologia, jest refundowane.

Zrodlo: http://abcrakpiersi.pl/samobadanie-piersi
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Badacie profilaktycznie piersi?

Post autor: gosiak76 »

Rok temu w sierpniu 2010 zapisalam sie prywatnie na usg piersi - obecnie planuje zapisac sie na lipiec 2011 zeby poddac sie ponownemu badaniu.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Badacie profilaktycznie piersi?

Post autor: vwd »

wzielam udzial w darmowym bad. piersi :) Dostalam ksiazeczke do wpisow, odpowiednie instrukcje :) Bylam na bad. u lekarza :) Jestem b.zadowolona :D Uwazam, ze taka profilaktyka powinna byc wprowadzona na szersza skale :D
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Badacie profilaktycznie piersi?

Post autor: gosiak76 »

Ja bylam w szpitalu po tym jak mialam problem z prawa piersia. wiem ze problem nie jest powiazany z cyklem gdyz bole i dyskomfort prawej piersi nie sa uzaleznione od cyklu menstruacyjnego - bol i dyskomfort wystepuje w momencie jak cykl menstruacyjny sie skonczy.
Wiem ze na razie bede pod opieka lekarza specjalisty w szpitalu.
Mialam rowniez robiona mammografie piersi po raz pierwszy w swoim zyciu.

Vwd ciesze sie ze masz wszystkie potrzebne instrukcje i wiesz jak postepowac aby miec pod kontrola wlasne piersi. Musimy wiedziec jak je kontrolowac zeby wczesne wykryte zmiany mogly byc przekazane lekarzowi by mogl zaczac dalsze dzialania.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
madziaj
Udzielający się
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 19:09

Re: Badacie profilaktycznie piersi?

Post autor: madziaj »

ja mialam usg miesiac temu bo cos wyczulam w srodku, okazalo sie ze moj lekarz uwazal ze to kosc a nie guz, nie wiem moze tak schudlam po operacji ze juz nie wiedzialam saama heh co to jest.

zachecam do usg piersi - to konieczne,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie i uroda”