Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Czy u wszystkich są one podobne? Czy istnieje jakiś jeden wspólny objaw? Jakie Ty masz objawy? Czy już jesteś zdiagnozowana?
pa2008
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 15 maja 2011, 16:07

Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Post autor: pa2008 »

Mam 27 lat. (Nie rodziłam, a teraz rozstaliśmy się z chłopakiem).Po 5 latach odstawiłam hormony, od 2 lat miesiączkuję "o własnych silach", trądzik powrócił, a okresy regularne ale ból nie do opisania- tak jak przy pierwszych miesiączkach- rzuca mnie na podłogę i czuję jakby ktos mi żywcem wyrywał macicę. Z prawego jajnika okres ok 6 dni z lewego 3-4dni- duzo gęstej krwi i skrzepów, ból przypomina rwę kulszową; czesto kłucie w lewym jajniku.Odwiedziłam 12 ginekologów w życiu- kilka lat temu wymrożono mi nadżerkę, poza tym jestem zdrowa...poszłam do dr nauk med i mówię: pani dr mam b.bolesne miesiaczki- wkonała usg i stwierdziła ednometriozę, o nic nei pytała- nei wierzyłam, ochłonęlam i po kilku dniach poszłam do innej dr nauk med- poprosiłam o sprawdzenie- zaproponowała hormony (i schowanie sprawy pod dywan na jakis czas)albo laparoskopię...
Co mam zrobić??? Jak wygląda ta laparoskopia, ile to trwa i czy zostają blizny? Czy możliwe aby tylu lekarzy badających mnie przez ost.kilka lat nic nei wykryli? Czy to ze mam 173cm wzrostu i nagle przytyłam z 55kg do 64 moze miec jakis wpływ? Czy nieustający stres i zmartwienia mogły się przyczynić do tego ze zapadłam na tę chorobę? Czy przy tej chorobie czujecie sie ciagle zmęczone, senne a jednoczesnie wszytsko szybko wyprowadza was z równowagi? Czy drętwieją wam łydki i macie mrowienie nóg? Czy też tak jak jak macie siwe włosy?....
Jesli cieprisz na ednometriozę- napisz mi choć kilka prawdziwych słów- lekarz niczego mi nie wytłumaczył, "niech sobie pani poczyta o tym w internecie"- poczytałam, ale juz nie wiem co jest prawdą a co nie....Pomóżcie mi proszę.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Post autor: gosiak76 »

Witaj Pa,
laparoskopia nie jest taka straszna i jest zabiegiem trwajacym do ok. 2 godzin ale wszystko zalezy od tego co lekarz znajdzie w czasie wykonywania zabiegu. Tylko dzieki zastosowaniu laparoskopii i pobraniu wycinkow do badania histopatologicznego mozna tak naprawde stwierdzic czy ma sie do czynienia z endometrioza czy inna choroba o podlozu ginekologicznym.
Lekarz w czasie zabiegu wklada laparoskop - dlugie narzedzie ktore ma okular jak w mikroskopie dajace powiekszenie poprzez naciecie w pepku do jamy brzusznej i oglada narzady wewnatrz. Dodatkowo robi kolejne male naciecia aby wprowdzic inne instrumenty celem pobrania wycinkow z jamy brzusznej badz usuniecia torbieli jezeli takowe zostana znalezione w trakcie zabiegu.
Po zabiegu dostaje sie przewaznie zwolnienie lekarskie ze szpitala na okres 2 tygodni a jezeli nadal nie czujesz sie zbyt dobrze to wtedy mozna poprosic lekarza o przedluzenie zwolnienia na dalszy okres czasu. Dzieki usunieciu zrostow i wycieciu torbieli sa wieksze szanse przy staraniu sie o malenstwo a endometrioza zostaje uspiona lekami po odstawieniu ktorych najlepiej jest starac sie o dzidzie.
Mozliwe ze lekarze nic nie wykryli bo nie wszyscy lekarza mieli do czynienia z choroba jaka jest endometrioza - odczuwa sie silne zmeczenie i czesto ma sie wszystkiego dosyc.
Mam nadzieje ze nieco przyblizylam Ci strone zabiegu zwanego laparoskopia i mam nadzieje ze dziewczyny dadza Ci wiecej wskazowek odnosnie choroby. Pozdrawiam - Gosia.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Post autor: vwd »

Czesc Pa, mnie sie wydaje, ze ja juz napisalam na tym forum wszystko co wiem o endo :) Jesli przeczytalabys wszystkie moje posty, stwierdzilabys, ze ostatnio tylko sie juz powtarzam ;) Mysle, ze u nas akurat wszystkie dziewczyny mowia prawde, wiec odsylam Cie do lektury w poszczegolnych dzialach. Antyki, kt. bralas tlumily endo (jesli je masz, a mysle, ze jest duze tego prawdopodobienstwo), a po ich odstawieniu wszystko wybuchlo :( i dlatego tak zle sie czujesz. Sposobow na leczenie jest kilka, ale to zalezy od wielu indywidualnych czynnikow. Najwazniejsze to trafic na dobrego gina, kt. Cie odpowiednio poprowadzi. Jesli zglebiajac jakis watek nasuna Ci sie konkretne pytania to je smialo zadawaj, na pewno postaramy sie rozwiac Twoje watpliwosci. Nie boj sie endo! Zrobilas juz b.dobry krok - szukac info, a my Ci pomozemy je znalezc :) Powodzenia i glowa do gory! :)
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Post autor: domowniczka »

Witaj :) laparoskopia - http://www.forum.endoendo.pl/viewtopic. ... 34&start=0 O blizny sie nie martw ;) to malenkie naciecia - nic nie widac :) ale jesli masz rozlegle endo laparoskopia moze nie wystarczyc i wowczas wykonuja laparotomie, zeby dokladnie obejrzec i wyczyscic wszystko i wowczas zostaje blizna, ale to akurat chyba nie jest najwazniejsze ;) Powiedz, czy masz torbiele na janikach? jakie? Ile?
Oczywiscie, ze jest mozliwe, ze przez kilka lat zaden gin nie wykryl endo, ale Ty przeciez nie narzekalas im wczesniej, prawda? i oni nie szukali... To ile masz wzrostu i ze przytylas nie ma wplywu na to czy msz endo ;) Istnieje wprawdzie teoria, ze czesciej choruja wysokie, szczuple dziewczyny, ale to tylko hipoteza...., a z naszej ankiety wynika, ze nie ma reguly co do wzrostu i wagi chorych. Zmartwienia i stres nie sluza niczemu dobremu i na pewno wplywaja negatywnie na kazda osobe, ale nie sa powodem zachorowania na endo.
Nie popadaj w panike :) Jesli nie planujesz na razie dzieci, a z tego co piszesz tak wlasnie jest, polecam Ci sluchac lekarza i zaczac brac hormony. Po nich czulas sie dobrze, tak? Oczywiscie, mozesz zgodzic sie na laparo, wowczas bedziesz miala potwierdzona diagnoze w 100 %, tylko co dalej? bo... po laparo, ewentualnie po dodatkowej kuracji lekami typu Visanne, istnieje najlepszy czas, aby zachodzic w ciaze :) Potem zawsze jest juz tylko trudniej! bo endo to choroba nieplodnosci, niestety :( wiec jesli nie chcesz rodzic w najlizszym czasie to moze faktycznie bierz sobie spokojnie hormony i ukladaj sobie zycie... :) Co o tym myslisz?
pa2008
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 15 maja 2011, 16:07

Re: Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Post autor: pa2008 »

Ogromnie dziękuję za Wasze odpowiedzi.
Byłam prywatnie u lekarza i najpierw muszę porobić badania z krwi : FSH, LH; estradiol; testosteron; progesteron,DHEA, PRL,TJH... jest tego trochę (i niestety musze za to zapłacić) powiem szczerze, że oprócz tych 3 hormonów nei mam pojęcia co to za badania, podobno 2 ost najważniejsze, mam je zrobić w określonych dniach cyklu,potem z wynikami przyjść (zejdzie ponad miesiąc) i wówczas lekarz będzie mnie kierował na laparoskopie, zastanawiam się czy jak chodzę prywatnie to za ten zabieg też będę musieć zapłacić?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Post autor: gosiak76 »

Ja chodzilam prywatnie na badania do lekarza ale dostalam skierowanie do szpitala na laparoskopie na fundusz - dowiedz sie od lekarza jak bedziesz miala wizyte - kto pyta nie bladzi ale nie sadze zeby robili prywatnie skoro jestes ubezpieczona. Mam nadzieje ze wszystko sie pouklada.
Dwa ostatnie hormony to PRL - prolaktyna i TSH - funkcja tarczycy. FSH i LH pokazuja jak funkcjonuja jajniki w zaleznosci od fazy cyklu. Estradiol i progesteron to hormony zenskie a testosteron to hormon meski. DHEA jest pomocne w ocenie funkcji nadnerczy. Oznaczenie stężenia DHEA, testosteronu i kilku innych androgenów służy do oceny funkcji nadnerczy oraz do rozróżnienia pomiędzy chorobami nadnerczy, w których występuje zwiększone wydzielanie androgenów, a chorobami jajników czy jąder.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Post autor: vwd »

pa2008 pisze:Ogromnie dziękuję za Wasze odpowiedzi
b.prosze :D
przewaznie laparo robi sie na NFZ :) ale mozna tez w prywatnych klinikach - wowczas koszt 2-3 tys. zl
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Post autor: domowniczka »

no i co Pa??? bylas juz u gina? Dostalas skierowanie?
pa2008
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 15 maja 2011, 16:07

Re: Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Post autor: pa2008 »

Jestem ogromnie mile zaskoczona tą serdecznością i pomocą, którą okazuje mi się na tym forum, bardzo Wam za to dziękuję. Osrtatnie 2 dni były pewnie znanym Wam koszmarem, który trwa i który zwalczam tabletka coxtralu; wczoraj oddałam 2 fiolki krwi, czekam na pierwsze wyniki, kolejne badania za 16 dni i potem pewnie usłysze wyrok, którego żadna z nas nie chciałaby słyszeć...
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Post autor: gosiak76 »

pa2008 pisze:wczoraj oddałam 2 fiolki krwi, czekam na pierwsze wyniki, kolejne badania za 16 dni i potem pewnie usłysze wyrok, którego żadna z nas nie chciałaby słyszeć...
jakie badania Cie czekaja ?? O jakim wyroku mowisz - skierowaniu na laparo czy jakims innym wyroku ???
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Post autor: domowniczka »

hej pa :) Ty to jestes zagadkowa kobieta :) hihi
Mow do mnie jasniej, bo zaczynam sie martwic... o Ciebie, ale i o siebie, ze musze 2x czytac, by pokumac ;)
3m sie pa :)
pa2008
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 15 maja 2011, 16:07

Re: Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Post autor: pa2008 »

Mam pierwsze wyniki badań, które zlecono mi wykonać przed laparoskopią: FSH- 5,1[MLU/ML]; LH-[4,5MLU/ML]; Estradiol 35[pg/ml]; CRP- 0,44MG/L; CA125 - 12,31U/ml; CA19-9 - 7,58U/ml Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Post autor: gosiak76 »

FSH, estradiol, CRP, CA-125 i CA 19-9 sa w normie.
Jezeli LH mialas robiony w 3 dniu cyklu to masz troszke obnizony gdyz w tym dniu cyklu norma wynosi 5 - 20 [MLU/ML].
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
pa2008
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 15 maja 2011, 16:07

Re: Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Post autor: pa2008 »

Gosiu Ty to jednak jesteś cudowna. Bardzo mnie pocieszyłaś,a powiedz czy przy endo te wyniki takie są czy powinny byc gorsze?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Post autor: gosiak76 »

pa2008 pisze:Bardzo mnie pocieszyłaś,a powiedz czy przy endo te wyniki takie są czy powinny byc gorsze?
Milo mi ze moglam Cie pocieszyc ale co do wynikow przy endo to nie za bardzo sie w tym orientuje. Bedziesz musiala jednak skontaktowac sie z lekarzem bo z tym jest chyba naprawde roznie.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ewooncia1
Ekspert
Posty: 327
Rejestracja: wtorek, 7 czerwca 2011, 12:07

Re: Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Post autor: ewooncia1 »

pa2008 pisze:a powiedz czy przy endo te wyniki takie są czy powinny byc gorsze?
Ja się też właśnie zastanawiałam ostatnio, bo moje hormony też wyszły w normie. Co za dziwna choroba, że u jednych dziewczyn hormony szaleją, a u innych wszystko w porządku :roll: Można zwariować. Lekarz, u którego ostatnio byłam stwierdził, ze endo to nie kwestia hormonów. Ja sobie badania zrobiłam sama, bez skierowania, bo po prostu chciałam wiedzieć jak to u mnie jest, ale lekarz się chyba trochę się zdziwił, bo stwierdził że nie były konieczne :)
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

Re: Jesli cierpisz na endometriozę- PRZECZYTAJ KONIECZNIE !

Post autor: rivombroza »

mi lekarz również powiedział, że nie są konieczne...ale każda z nas jest inna...jak teraz do niego pojadę to musi mi napisac jakie sa potrzebne badania.Estradiol mi robił w szpitalu a progesteron w celu stwierdzenia czy mam jajeczkowanie.
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jakie objawy mogą sugerować endometriozę?”