endometrioza srodsciennego odcinka moczowodu

Czy u wszystkich są one podobne? Czy istnieje jakiś jeden wspólny objaw? Jakie Ty masz objawy? Czy już jesteś zdiagnozowana?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

endometrioza srodsciennego odcinka moczowodu

Post autor: gosiak76 »

Gruczolistość wewnątrzmaciczną (endometriosis) polega na występo­waniu ognisk prawidłowej błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej jamą. Ektopowe gniazda endometrium znajdują się zwykle w ścianie macicy, jajowodzie lub jajniku. Mogą one również występować w jamie otrzewnej lub drogach moczowych. Endometria o różnym umiejscowieniu występuje u około 5,0?20,0% kobiet w wieku rozrodczym. Po meno­pauzie rozpoznaje się wyjątkowo. Gruczolistość narządów układu mo­czowego dotyczy zwykle pęcherza lub rzadko moczowodu, na ogół dol­nego jego odcinka i zdarza się u około 1,0?11,0% ogółu chorych na endometriozę.

OPIS PRZYPADKU
31-letnia chora O. N. (hist. chor. 2079/89) została przyjęta do Kliniki z powodu bólów w prawej okolicy lędźwiowej trwających od kilku miesięcy i nasilających się podczas miesiączek. Badania USG wykonane kilkakrotnie przed skierowaniem chorej do Kliniki wykazały poszerzenie prawego moczowodu i układu kielichowo--miedniczkowego prawej nerki większe w czasie miesiączek, mniejsze zaś w okre­sach między nimi. Badaniem fizykalnym stwierdzono bolesność na wstrząsanie prawej nerki. Badanie dwuręczne przez pochwę wykazało guz znajdujący się na prawo od szyjki macicy, związany ze ścianą pęcherza i wraz z nią ruchomy. Uro­grafia wykazała poszerzenie prawego moczowodu na całej długości i prawostronne wodonercze. Ultrasonografia ujawniła litą masę o wymiarach 20Xl5X25mm obej­mującą śródścienny odcinek prawego moczowodu. W cystoskopii stwier­dzono płaskowyniosły guz unoszący prawy kąt trójkąta pęcherza. Na szczycie guza znajdowało się ujście moczowodu. Badanie mikroskopowe wycinków pobranych z guza wykazało ognisko endometriozy otoczone włóknami mięśni gładkich.
Chorą operowano. Cięciem Pfannenstiela odsłonięto przednią i prawą ścianę pęcherza. W przestrzeni przypęcherzowej uwolniono poszerzony prawy moczowód. Preparując go ku dołowi dotarto do guza obejmującego przypęcherzowy i śród­ścienny odcinek moczowodu oraz sąsiadującą z nim ścianę pęcherza. Moczowód odcięto powyżej guza. Następnie otwarto pęcherz i guz wycięto w całości wraz z dolnym odcinkiem moczowodu i rąbkiem niezmienionej ściany pęcherza. Pęcherz w miejscu po usuniętym guzie zeszyto. Prawy moczowód wszczepiono do pęcherza przeciwodpływowo. Badanie histopatologiczne guza potwierdziło jego endometrialny charakter.
Chora pozostaje w obserwacji ambulatoryjnej. Nie zgłasza żadnych dolegli­wości. Urografia wykonana w 6 miesięcy od operacji wykazuje ustąpienie prawo­stronnego wodonercza.

OMÓWIENIE
Endometrioza moczowodu objawia się zwykle bólami w dole brzu­cha nasilającymi się lub występującymi w czasie miesiączek. Charakte­rystycznym objawem wewnętrznego typu gruczolistości moczowodu oraz gruczolistości pęcherza jest krwiomocz występujący w czasie miesiącz­ki. Powiększanie się guza spowodowane cyklicznymi krwawieniami do jego wnętrza oraz włóknienie tkanek wokół guza prowadzą do zwężenia moczowodu. Uszkodzenie nerki w chwili rozpoznania gruczolistości mo­czowodu jest zwykle znaczne. U około 40,0% chorych zachodzi potrzeba wycięcia nerki z powodu całkowitego jej zniszczenia.
Opisana przez nas obserwacja wskazuje, że ultrasonografia może być przydatna dla zlokalizowania ogniska gruczolistości moczowodu. Wartość rozstrzygającą dla rozpoznania istoty choroby i różnicowania ze zmianą nowotworową ma jednak badanie histopatologiczne.

Gruczolistość moczowodu leczy się z wyboru operacyjnie.
Rodzaj operacji zależy od stopnia zniszczenia nerki drenowanej przez moczowód dotknięty endometriozą oraz od umiejscowienia i rozległości ogniska endometriozy. Jeśli stan nerki uzasadnia jej zachowanie, należy wyciąć guz z objętą przezeń częścią moczowodu. Moczowód wszczepia się następnie do pęcherza lub zespala się kikuty moczowodu koniec do końca. W razie zniszczenia nerki wycina się guz wraz z całym moczo­wodem i nerką. Uszkodzenie guza w czasie operacji stwarza ryzyko wszczepienia endometrium w obręb rany operacyjnej.
Leczenie zachowawcze polega na wyeliminowaniu krwawień mie­sięcznych poprzez zahamowanie czynności wewnątrzwydzielniczej jajni­ków. Cel ten można osiągnąć stosując preparaty antygonadotropowe lub estrogeny w połączeniu z gestagenami. Leczenie zachowawcze przynosi przejściową poprawę. W następstwie włóknienia w obrębie i wo­kół ogniska gruczolistości dochodzi bowiem do wtórnego zwężenia mo­czowodu. Operacyjne usunięcie jajników lub wyłączenie ich funk­cji przez napromienianie rentgenowskie może znaleźć uzasadnienie wy­łącznie u chorych, u których gruczolistość występuje wieloogniskowo i dotyczy nie tylko moczowodu.

Zrodlo: http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?1559
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: endometrioza srodsciennego odcinka moczowodu

Post autor: domowniczka »

:(
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: endometrioza srodsciennego odcinka moczowodu

Post autor: hercik17 »

Zastanawiam się czy mnie to nie dotyczy.Miałam problem z nerką-bynajmniej tak myślałam.Na USG wyszedł właśnie powiększony kielich.Czy to oznacza że tam jest Endo? Dodam że on tego czasu często wstaję w nocy aby się załatwić i jak już opróżnię pęcherz to dopiero zaczyna się ból....ale tak nie jest co dzień.
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: endometrioza srodsciennego odcinka moczowodu

Post autor: gosiak76 »

Hercik czy rozmawialas na ten temat z lekarzem ??? Mam nadzieje ze jednak nie wystepuje u Ciebie endo w tym miejscu - ja rowniez mialam bole i okazalo sie ze mialam infekcje. Jak bedziesz na wizycie u lekarza to prosze porozmawiaj z nim przedstawiajac swoja sytuacje i obawy zwiazane z ta wlasnie sytuacja.
Pozdrawiam.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: endometrioza srodsciennego odcinka moczowodu

Post autor: hercik17 »

zmartwiłam bardzo się tyn,bo bóle nerki mam od listopada :(
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: endometrioza srodsciennego odcinka moczowodu

Post autor: gosiak76 »

Mysle ze dobrze byloby udac sie do specjalisty ktory wykonalby dokladne badania i moglabys porozmawiac na temat swoich obaw. Prosze nie zwlekaj z tym gdyz zadna z nas nie postawi diagnozy w Twoim przypadku - diagnoze mozesz uslyszec jedynie po dokladnym badaniu przez lekarza nefrologa zajmujacego sie tymi sprawami. Podczas jakiego usg wykryto te zmiany i co lekarz powiedzial na ten temat w trakcie lub po badaniu ???
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: endometrioza srodsciennego odcinka moczowodu

Post autor: hercik17 »

Jeszcze w listopadzie miałam USG nerek,bo miałam problem z nerkami - tzn.wtedy tak myślałam. Stwierdzono powiększenie kielicha prawej nerki.W styczniu okazało się że Endo wróciło jak bumerang i miała torbiele na obu jajnikach.Jestem po laparoskopii...usunęli jajnik lewy.Na wizycie kontrolnej ( 4 tygodnie po operacji) okazało się że torbiel znowu jest na prawym jajniku i cały czas byłam przekonana że te bóle nerki które są nadal są przyczyną torbieli....ale po przeczytaniu tych informacji przeraziłam się ...
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: endometrioza srodsciennego odcinka moczowodu

Post autor: gosiak76 »

Sadze ze gdyby rzeczywiscie endo bylo tam to zostaloby zauwazone podczas laparoskopii. To jest podane jako informacja ze tez tak moze sie zdarzyc ale tylko lekarze sa od tego by to zdiagnozowac. Jezeli mozesz to umow sie z lekarzem ginekologiem i dowiedz dokladnie co oznaczaja te bole nerki w Twoim przypadku i czy sa powiazane z endo. Co mialas napisane na wypisie po laparoskopii - gdzie znaleziono endo w Twoim przypadku?? Co wykazaly wyniki histopatologiczne ???
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: endometrioza srodsciennego odcinka moczowodu

Post autor: hercik17 »

Nie dodałam,że na stół trafiłam po tym jak mi się rozlała torbiel endometrialna.Więc wszystko samo za siebie mówi.Lekarz pokiwał głową i powiedział ,że utrata drugiego jajnika u mnie to tylko kwestia czasu.Rozlanie torbieli spowodowało,że endometrioza teraz może być dosłownie wszędzie.Z czasem objawy to pokażą.W ej chwili jestem na Visanne i mam nadzieję że bóle miną,ale będę niedługo na wizycie u swojego gina to się dowiem co z tym robić.
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: endometrioza srodsciennego odcinka moczowodu

Post autor: gosiak76 »

Ciesze sie ze juz niedlugo bedziesz miec wizyte - prosze porozmawiaj o swoich obawach i bolach - mysle ze to jest bardzo istotna kwestia do omowienia z lekarzem. A co do rozlania torbieli endometrialnej - to rzeczywiscie niezbyt ciekawa historia - mam nadzieje ze Visanne pomoze Ci na tyle zeby wszystko wrocilo do normy.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: endometrioza srodsciennego odcinka moczowodu

Post autor: domowniczka »

skoro endo rozlalo sie wszedzie to moze byc i moczowodzie! koniecznie sprawdz to!
a jak dokladnie doszlo do pekniecia torbieli? i dlaczego zrobila tyle spustoszenia? :shock: tu inne dzieczyny pisaly, ze jak im torbiel pekla to wszystko sie wchlonelo.
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: endometrioza srodsciennego odcinka moczowodu

Post autor: hercik17 »

Domowniczko nie mam pojęcia.Torbiel pękła w nocy jak spałam.Z tego co mi wiadomo to jeśli jest to torbiel endometrialna to ryzyko jest duże,że gdy się rozleje mogą ucierpieć inne organy.Podczas operacji również jest duże ryzyko rozsiania tego paskudztwa na jamę brzuszną.Czekam na wizytę u mojego gina pod koniec marca i wszystko się dowiem.Nerka nadal nie daje mi spokoju a wczoraj miałam stan podgorączkowy-z niczego to znaczy nie jestem przeziębiona ani nic takiego.Zobaczymy co powie ginekolog :D
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: endometrioza srodsciennego odcinka moczowodu

Post autor: gosiak76 »

Hercik mam nadzieje ze sytuacja sie wkrotce wyjasni - daj znac nam jak zapatruje sie na to Twoj lekarz.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jakie objawy mogą sugerować endometriozę?”