endometrioza bez badań

Czy u wszystkich są one podobne? Czy istnieje jakiś jeden wspólny objaw? Jakie Ty masz objawy? Czy już jesteś zdiagnozowana?
elcia25
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 21 lipca 2009, 17:33

endometrioza bez badań

Post autor: elcia25 »

Witam wszystkich. Mam 25lat i półtora roku temu lekarz zdiagnozował u mnie endometrioze na podstawie badania ginekologicznego:(. Leczy mnie tabletkami DANAZOL które w moim przypadku mają okropne skutki uboczne. Wydaje mi się że wogóle mi nie pomagają... Czy to możliwe żeby bez żadnych szczegółowych badań wykryć endometriozę?
aneczka25
Udzielający się
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 4 czerwca 2009, 17:24

Re: endometrioza bez badań

Post autor: aneczka25 »

Ja byłam dokładnie w twoim wieku, gdy dowiedziałąm się, że mam endometriozę już zaawansowaną. Ciesz się, że lekarz wykrył ją od razu, a nie tak jak u mnie po roku bólu i rozrastania się choroby. Z tego co wiem chorobę wykrywa się na podstawie USG i wywiadu z pacjentką, czasem kobiety mają wysoki poziom markera Ca 125 ( nie reguła). Na 100% stwierdza się endometriozę po badaniu wycinka, ale do tego konieczna jest operacja. Pozdrawiam
P. S. Leczenie endometrizy trwa bardzo długo, praktycznie się nie kończy, ta choroba nauczyła mnie pokory
elcia25
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 21 lipca 2009, 17:33

Re: endometrioza bez badań

Post autor: elcia25 »

Dzięki chociaż mnie nie pocieszyłaś :( .USG wychodzi mi prawidłowo. nawet w szpitalu nie widzieli co mi jest. słyszała że najlepsza dla pewności jest laparoskopia? Pozdrawiam
tysia
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 12:54

Re: endometrioza bez badań

Post autor: tysia »

nie mozna rozpoznac endometriozy na podstawie wywiadu i usg(tymbardziej jesli w usg nie ma zadnych zmian).
jedyna metoda jest operacja(klasyczna lub laparoskopowa) z pobraniem wycinka zmian, CA 125 jest tez tylko badaniem posrednim. a leczenie endo jest bardzo rozne w zaleznosci od objawow i zaawansowania choroby - od bardzo ciezkiego do krotkiego i bezbolesnego - trzeba byc dobrej mysli, a przede wszytskim poki nie masz postawionej 100% diagnozy, nie martw sie i nie nastawiaj sie od razu na najgorsze. pozdrawiam
aneczka25
Udzielający się
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 4 czerwca 2009, 17:24

Re: endometrioza bez badań

Post autor: aneczka25 »

Tysiu,
Według twoich teorii endometriozę można zdiagnozować tylko w czasie operacji, operacji poddawane są tylko zawansowane przypadki typu wycięcie cysty czy torbieli, czy osoby z niezawansowaną endometriozą nie mogą być leczone, czytałąm tu mnóstwo opisów, gdzie dziewczyny podawały, że miały torbiel i bez operacji po kuracji np. zoladexem torbiel endometrialna im znikała, skąd wiedziały, że to torbiel endometrialna skoro nie miały operacji. Mój ginekolog i nie tylko mój robiąc usg mówi mi gdzie są zmiany i jakie duże, mało tego przy badaniu ginekologicznym mówił mi, że mam nacieki endometrialne w pochwie.
elcia25
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 21 lipca 2009, 17:33

Re: endometrioza bez badań

Post autor: elcia25 »

Witaj Aneczko! Z tego co piszesz wywnioskowałam że jeśli moje USG jest okej to są szanse że to nie endometrioza...
tysia
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 12:54

Re: endometrioza bez badań

Post autor: tysia »

Aneczko, endometrioze mozna podejrzewac, a nawet leczyc bez operacji, ale tylko operacja da ci 100% pewnosc ze to endometrioza- czyli tylko ona pozwoli ci zdiagnozowac pewnie chorobe....wszystko inne to sa przypuszczenia na podstawie wywiadu i przebiegu choroby....i w wielu przypadkach jest to celna diagnoza( tego nie neguje!!!), dlatego leczy sie bez badan inwazyjnych-zeby ich oszczedzic na poczatku, bo moze leczenie farmakologiczne wystarczy...ale powtarzam- tylko badanie histopatologiczne potwierdzi na 100% czy to jest ta choroba czy jakies inne zmiany nie zwiazane z endo. pozdr
aneczka25
Udzielający się
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 4 czerwca 2009, 17:24

Re: endometrioza bez badań

Post autor: aneczka25 »

Tysiu napisałaś dokładnie to samo co ja, 100% pewności daje tylko badanie wycinka po laparoskopii, ale chyba lepiej, że lekarz podejrzewa endometriozę niż tak jak było to w moim przypadku, mówi, że okres musi boleć a na inne dolegliwości daje ci maść na hemoroidy. Nie wiem tylko skoro usg jest okey, laparoskopii nie było to na jakiej podstawie lekarz stwierdził endometriozę?, pozdrawiam
p. s. w dużej mierze leczenie to przypuszczenia- lekarze rodzinni mają niewiele narzędzi do diagnozowania często typowa grypa okazuje się być czymś innym.
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: endometrioza bez badań

Post autor: vwd »

aneczka25 pisze: Leczenie endometrizy trwa bardzo długo, praktycznie się nie kończy, ta choroba nauczyła mnie pokory
mnie tez ;-)
a o stwierdzeniu i leczeniu endo bez szczegolowych badan slyszalam setki razy... choc wsrod nich byly tez mylne diagnozy
Pare lat temu byla w TVN w "Uwadze" przeprowadzona prowokacja: dziennikarka z ukryta kamera przyszla do gina i opowiedziala jakie ma dolegliwosci, on ja zbadal, zrobil USG i stwierdzil, ze to endo, przypisal leki..., powiedzial, ze poniewaz trzeba obserwowac, musi znowu za jakis czas przyjsc do niego. Dziennikarka, nawiasem mowiac zupelnie zdrowa, udala sie do innych lekarzy, kt. nie stwierdzili endo. Zrobiono z tego reportaz. Byla straszna afera, ze gin zle leczy, ze wyludza pieniadze...
Zaklinka1989
Ekspert
Posty: 261
Rejestracja: środa, 31 marca 2010, 09:36

Re: endometrioza bez badań

Post autor: Zaklinka1989 »

aneczka25 pisze:Tysiu,
Według twoich teorii endometriozę można zdiagnozować tylko w czasie operacji, operacji poddawane są tylko zawansowane przypadki typu wycięcie cysty czy torbieli, czy osoby z niezawansowaną endometriozą nie mogą być leczone, czytałąm tu mnóstwo opisów, gdzie dziewczyny podawały, że miały torbiel i bez operacji po kuracji np. zoladexem torbiel endometrialna im znikała, skąd wiedziały, że to torbiel endometrialna skoro nie miały operacji. Mój ginekolog i nie tylko mój robiąc usg mówi mi gdzie są zmiany i jakie duże, mało tego przy badaniu ginekologicznym mówił mi, że mam nacieki endometrialne w pochwie.
No dobrze, ale jesli ktos ma podejrzewana endo na podstawie wywiadu? Tak jak ja. Mam dolegliwosci typowe dla endo. Lekarz powiedzial ze to wlasnie najprawdopodobniej endometrioza. Ale USG mam dobre. Nic tam nie ma. Wiec byc moze endo zlokalizowana jest gdzie indziej. Ale widzisz, jedynym wyjsciem jest laparoskopia.
Piszesz tez ze znasz przypadki gdzie u dziewczyn bez operacji p[o kuracji torbiel znikala. Ale to byly wlasnie przypadki. Przypuszczenie ze to endo. I akurat przypuszczenie bylo dobre. Ale na 100% nie da sie stwierdzic po zwyklym badaniu, przynajmniej ja mam takie zdanie. No bo skad lekarz moze tylko dotykajac czy ogladajac na USG stwierdzic ze to zmiana endometrialna? Skad on to moze wiedziec?
aneczka25 pisze: ale chyba lepiej, że lekarz podejrzewa endometriozę niż tak jak było to w moim przypadku, mówi, że okres musi boleć a na inne dolegliwości daje ci maść na hemoroidy
No niby tak, ale ja wolalabym wiedziec na 100% niz byc leczona "w ciemno".
aneczka25 pisze: Nie wiem tylko skoro usg jest okey, laparoskopii nie było to na jakiej podstawie lekarz stwierdził endometriozę?
No wlasnie na jakiej...? Elcia mowi ze na podstawie badania ginekologicznego, ale skad ten lekarz wiedzial ze zmiany sa endometrialne...?
aneczka25 pisze:w dużej mierze leczenie to przypuszczenia- lekarze rodzinni mają niewiele narzędzi do diagnozowania często typowa grypa okazuje się być czymś innym.
Dokladnie. Tak to juz jest z dzisiejsza sluzba zdrowia. U mnie podejrzenia endo zaczely sie od zwyklego zapalenia gardla...

Elcia jesli zagladasz do nas jeszcze to pisz co u Ciebie, czy cos sie juz wyjasnilo. Sciskam
Żaklina
elcia25
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 21 lipca 2009, 17:33

Re: endometrioza bez badań

Post autor: elcia25 »

Witam wszystkich. Zmieniłam lekarza tak jak mi radziły koleżanki. Poszłam prywatnie do najlepszego lekarza w Zielonej Górze i niestety okazało się że jego poprzednik miał rację:(. Od razu zaproponował mi laparoskopię. Miałam ją wykonaną 27 kwietnia tego roku. Jest już lepiej ale niestety niektóre bóle zostały.Lekarz twierdzi że teraz najlepszym lekarstwem jest ciąża. Miałam wycinane zrosty po endometriozie i ciąża może te tkanki rozciągnąć do pierwotnych rozmiarów. Także na dzień dzisiejszy staramy się z mężem o dziecko. Jeśli macie jakieś pytania to piszcie elakiezun@wp.pl . Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: endometrioza bez badań

Post autor: gosiak76 »

Witaj Elciu,

mam nadzieje ze dzieki laparoskopii ktora mialas wykonana oraz wlasciwym leczeniu sa szanse ze zostaniesz mama. Zycze sukcesu i mam nadzieje ze wkrotce napiszesz nam najwspanialsza wiadomosc - trzymam kciuki za Ciebie. Mam rowniez nadzieje ze dzieki leczeniu bole ustapia i bedziesz mogla funkcjonowac w miare normalnie. Jakie leki stosowalas po przebytej laparoskopii??

Pozdrawiam
Gosia
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: endometrioza bez badań

Post autor: domowniczka »

Czesc elcia! :) Trzymamy mocno kciuki za Twoje starania :) Jesteśmy z Tobą, pamiętaj i pisz co u Ciebie :)
elcia25
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek, 21 lipca 2009, 17:33

Re: endometrioza bez badań

Post autor: elcia25 »

Witam was i dziękuję za wsparcie:) Niestety po laparoskopi nie dostałam żadnych leków ze względu na staranie się o ciążę:(
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: endometrioza bez badań

Post autor: gosiak76 »

wiec musisz teraz starac sie bardzo mocno - ile lekarz dal czasu zeby starac sie o dzidzie gdy nie dostalas zadnych lekow?
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: endometrioza bez badań

Post autor: vwd »

to ktory tydzien sie juz starasz? monitorujesz na USG swoj cykl? i nie bierzesz nic na wsparcie? b.mocno Ci kibicujemy!!! :) Powodzenia! Dbaj o siebie! Badz dobrej mysli :) I napisz, jak sie w ogole teraz czujesz?...
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: endometrioza bez badań

Post autor: domowniczka »

poki elcia nie odpisze, ja krotko podsumuje... endometrioza bez badan konczy sie... laparoskopia ;)
elcia, jak sie czujesz?
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: endometrioza bez badań

Post autor: vwd »

Przyklad elci25 swiadczy o tym, ze jednak bez badan sie nie obejdzie! Predzej czy pozniej i tak do nich dochodzi, aby potwierdzic endo. Pytanie brzmi: Czy odwlekac to w czasie czy jednak lepiej predzej to miec za soba i wiedziec?!
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: endometrioza bez badań

Post autor: gosiak76 »

Ja osobiscie uwazam ze lepiej predzej to zdiagnozowac i miec za soba bo wtedy i leczenie jest skuteczniejsze niz odkladac a pozniej miec do siebie pretensje czemu nie poszlo sie wczesniej, ale wiem rowniez ze czesc osob boi sie uslyszec diagnoze i zwleka a to nie jest dobre i w niczym nie pomoze a tylko moze zaszkodzic.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

Re: endometrioza bez badań

Post autor: rivombroza »

elcia25 pisze:Witam wszystkich. Mam 25lat i półtora roku temu lekarz zdiagnozował u mnie endometrioze na podstawie badania ginekologicznego:(. Leczy mnie tabletkami DANAZOL które w moim przypadku mają okropne skutki uboczne. Wydaje mi się że wogóle mi nie pomagają... Czy to możliwe żeby bez żadnych szczegółowych badań wykryć endometriozę?
tak to możliwe ..
u mnie wykrył torbiele czekoladowe czyli endometrialne a potem leczył danazolem ale mało sie wchłoneły raczej prawie wcale -tylko obeschły-powiedział że lepiej go brac przed laparoskopią.ale z mojego pukntu widzenia wcale nie był mi potrzebny i staciłam 0,5 roku
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

Re: endometrioza bez badań

Post autor: rivombroza »

elcia25 pisze:Witam was i dziękuję za wsparcie:) Niestety po laparoskopi nie dostałam żadnych leków ze względu na staranie się o ciążę:(
ja dostałam 3 misiąc orgametrilu i plamiłam 3 miesiące
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: endometrioza bez badań

Post autor: vwd »

rivombroza pisze:lepiej go brac przed laparoskopią
zdania sa podzielone :| jedni mowia, ze lepiej, inni, ze absolutnie nie! ja przed laparo nic nie bralam oprocz p.bolowych i antykow, ale nie wiem czy to faktycznie lepiej...
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: endometrioza bez badań

Post autor: domowniczka »

czytalam ostatnio...
Zastosowanie przed zabiegiem chirurgicznym
Agonistów GnRH nie powinno się stosować przed zabiegiem operacyjnym w celu zredukowania zrostów w otrzewnej (wszczepionych fragmentów endometrium). Zredukowanie ilości i rozmiarów wszczepów może utrudnić zabieg uniemożliwiając operatorowi odnalezienie ognisk choroby.
Leczenie agonistą GnRH przed zabiegiem operacyjnym może obniżać prawdopodobieństwo nawrotu endometriozy jajników, jednak dowody na to budzą wiele kontrowersji.

zrodlo: Analogi (Agoniści GnRH) w leczeniu endometriozy -Autor: Ros Wood ,Tłum. DRShttp://www[.]endometrioza.aid/leczenie/leczenie-hormonalne/72-analogi-agonici-gnrh-w-leczeniu-endometriozy-.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jakie objawy mogą sugerować endometriozę?”