Kiedy iść do lekarza bo to może być endometrioza ?

Czy u wszystkich są one podobne? Czy istnieje jakiś jeden wspólny objaw? Jakie Ty masz objawy? Czy już jesteś zdiagnozowana?
Marta
Udzielający się
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 30 maja 2009, 09:59

Kiedy iść do lekarza bo to może być endometrioza ?

Post autor: Marta »

Jakie objawy muszą zaistnieć, aby koniecznie zbadać się pod kontem endometriozy ?
Marta
aneczka25
Udzielający się
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 4 czerwca 2009, 17:24

Re: Kiedy iść do lekarza bo to może być endometrioza ?

Post autor: aneczka25 »

Do lekarza trzeba chodzić - a on stwierdzi czy jest czy nie ma endometriozy. Jeśli będzie coś podejrzewał zleci badanie Ca 125.
tysia
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 12:54

Re: Kiedy iść do lekarza bo to może być endometrioza ?

Post autor: tysia »

Każda kobieta tak naprawdę przechodzi to inaczej, mamy różne objawy, różnie nasilone, wiec trudno napisać Ci kilka objawów po których rozpoznasz endo... bo same objawy to nie wszystko. dokładniej o wszystkich objawach możesz przeczytać tu
http://www.endoendo.pl/endo/objawy
www[.]endometrioza.sos.pl/content/view/43/62/
nie będę jeszcze raz tego przepisywać bo bez sensu zaśmiecać forum:)
nie zgadzam się natomiast z opinią aneczki25.... nie uważam, że badanie CA-125 jest badaniem wykonywanym w pierwszej kolejności i co ważniejsze - jest badaniem nie obiektywnym - nie rozstrzygnie czy masz endo, ( ja mam potwierdzoną histopatologicznie endo a nigdy, nawet w okresie bardzo nasilonej choroby nie miałam podwyższonego poziomu markera). w rozpoznawaniu endo od początku diagnostyki ważne są nawet podstawowe badania - badanie ginekologiczne podczas którego doktor jest w stanie wyczuć zrosty i zmiany ruchomości narządu rodnego, jak i bolesność -jeśli oczywiście takowe by były, kolejnym badaniem jest zwykłe usg dopochwowe, które pokaże w jakim stanie są jajniki, dopiero jeśli te badania + wywiad, objawy sugerują jakieś problemy, wykonuje się marker, który i tak może być w normie wiec mało przydatny jeśli tam coś się dzieje....a później to już tylko laparo z badaniem hist-pat. ogólnie ca125 nie używa się do diagnostyki tylko do kontrolowania poziomu zaawansowania choroby, skuteczności leczenia itp-jeśli u danej kobiety marker reaguje na zachodzące zmiany - mój był cały czas w normie,nie zmienił się ani po operacji, ani po leczeniu farmakologicznym, a teraz jak mam nawrót endo to nawet się jeszcze obniżył :?
ale odeszłam trochę od tematu.... objawy, przeczytaj strony do których podałam Ci linki, szczególnie ten drugi, bo jest tam opisane bardziej szczegółowo:)
pozdrawiam serdecznie
Marta
Udzielający się
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 30 maja 2009, 09:59

Re: Kiedy iść do lekarza bo to może być endometrioza ?

Post autor: Marta »

Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź. Czytałam już to i z taką wiedzą poszłam do lekarza. Opisałam mu jak się teraz czuję i że jest coraz gorzej z miesiąca na miesiąc. Zbadał mnie (standardowo) i zasugerował, że chyba troszkę przesadzam a jak mnie boli to powinnam wziąć Nospę lub Ibuprom. Stwierdził także, że powinnam sprawić sobie dzidziusia, bo już chyba czas na mnie (29 lat). Jak wyszłam z gabinetu nie wiedziałam, czy mam się zająć szukaniem "potencjalnego tatusia", czy iść zrobić jakieś inne dodatkowe badania. Znam swoje ciało i wiem, że coś jest nie tak. Z drugiej strony to może tylko skutki stresu...nie wiem.
Pozdrawiam Was dziewczyny.
Marta
Katarzynah1987
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 15 marca 2010, 13:42

Re: Kiedy iść do lekarza bo to może być endometrioza ?

Post autor: Katarzynah1987 »

Witam serdecznie,
dziś znalazłam się po raz pierwszy na tym forum. Postanowiłam napisać ten post, ponieważ od pewnego czasu pojawiają się u mnie objawy, które wg informacji podanych na tej stronie sugerują endometriozę, a są to m. in. napady bólu miednicy, przy czym nie jest to stały ból, a pojawia się on podczas okresu, zwłaszcza podczas korzystania z toalety. Ból jest na prawdę okropny i mogę go określić jako kłujący czy piekący. W momencie pojawienia się bólu gdy jestem w pozycji stojącej, powoduje on, że zginam się bo tak mocno boli. Jak już napisałam ataki tego bólu pojawiają się podczas okresu i występują kilka razy w ciągu doby, zaznaczę jednak, że nie zdarzają się w nocy, no chyba, że wyjdę w nocy do toalety to wtedy tak. Właściwie przez cały okres miesiączki odczuwam ogromny stres przed skorzystaniem z toalety bo zawsze to kończy się silnym bólem w miednicy. Zaznaczę, że te pierwsze bóle pojawiły się około 1,5 roku temu. Wcześniej nie narzekałam. Inne objawy to wzdęcia, podczas okresu " rośnie " mi brzuszek i nie jest to spowodowane tym, że nadmiernie objadam się co jest możliwe podczas okresu bo tego raczej nie robię. Po prostu pojawiają się wzdęcia, brzuch jest przez kilka dni wzdęty. Czasem też pojawi się ostry ból jajnika. Pisząc czasem mam na myśli nie to, że raz podczas okresu jest ten ból, a raz nie - ten ból podczas każdej menstruacji jest, ale nie codziennie. Ponadto moje krwawienia są obfite i długie ( zwykle trwają 7-8 czasem do 9ciu dnia ). Najobfitsze są 3 dni. To jest tragedia. W czasach gdy nie używałam jeszcze tamponów miałam naprawdę okropny problem z tym, właściwie to 3 dni w miesiącu przesiadywałam w domu na zwolnieniu i nie szlam do szkoły. Potem gdy zaczęłam pracować, przekonałam się do tamponów i pod tym względem jest lepiej. Już długo nie byłam na badaniu ginekologicznym. Właściwie to byłam jeszcze przed pojawieniem się bólów miednicy. Nie miałam wykonanego " właściwego " badania, ponieważ szłam z problemem obfitych okresów i ponadto nie miałam stosunku płciowego więc w takiej sytuacji ( chyba ) nie przeprowadza się pełnego badania. W każdym bądź razie ginekolog przepisała mi pigułki, które po ponad miesiąc odrzuciłam bo źle się po nich czułam. Dziewczyny, czy te objawy ( ból miednicy przede wszystkim ) jest istotnym powodem aby przejść odpowiednie badania?
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Kiedy iść do lekarza bo to może być endometrioza ?

Post autor: vwd »

do Katarzynah1987
idź szybko do lekarza!!!, na obfite miesiaczki pomagaja pigulki antykoncepcyjne - stosowalam je, gdy bylam w podobnej sytuacji jak ty i b.mi pomogly.
Tampony nalezy odrzucic przy endometriozie!!! moga powodowac zapalenie, goraczke, cofa nie krwi, kolejne zrosty... stosuj pampersy jesli nie mozesz korzystac z toalety co godzina - wiele z nas sobie w ten sposob radzi Nie panikuj, ale nie lekcewaz tego!-sprawdz!
Zaklinka1989
Ekspert
Posty: 261
Rejestracja: środa, 31 marca 2010, 09:36

Re: Kiedy iść do lekarza bo to może być endometrioza ?

Post autor: Zaklinka1989 »

Katarzynach1987 co u Ciebie?Bylas u lekarza?
Żaklina
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Kiedy iść do lekarza bo to może być endometrioza ?

Post autor: vwd »

tysia pisze:ca125 nie używa się do diagnostyki tylko do kontrolowania poziomu zaawansowania choroby, skuteczności leczenia itp-jeśli u danej kobiety marker reaguje na zachodzące zmiany - mój był cały czas w normie,nie zmienił się ani po operacji, ani po leczeniu farmakologicznym, a teraz jak mam nawrót endo to nawet się jeszcze obniżył :?
u mnie ca125 tez w normie, co mnie dziwi ogromnie, bo przeciez endo u mnie szaleje...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jakie objawy mogą sugerować endometriozę?”