Genetycznie w rodzinie- jestem następna?

Czy u wszystkich są one podobne? Czy istnieje jakiś jeden wspólny objaw? Jakie Ty masz objawy? Czy już jesteś zdiagnozowana?
imnosto
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 18 lutego 2012, 03:49

Genetycznie w rodzinie- jestem następna?

Post autor: imnosto »

Moja sytuacja wygląda następująco. Mam 15 lat, miesiączkuję od 10 roku życia. Od początku miewałam bolesne miesiączki, niekiedy tak bardzo, że wieźli mnie ze szkoły karetką do szpitala. Ból zazwyczaj ma charakter miejscowy, na lewym jajniku. Jak ściśnie, to potrafi nie puścić przez godziny mimo środków przeciwbólowych. Czasem rwie tak mocno, że nie mogę siedzieć, a co dopiero stać. W szpitalu nigdy nie zrobiono mi badań ginekologicznych, raz miałam tylko konsultację, ale na rozmowie się skończyło.
Krwawienie mam wyjątkowo skąpe i krótkie (2-3 dni) co nie do końca pokrywa się z objawami endometriozy, ale zastanawiam się czy może genetyka zrobiła swoje. W mojej rodzinie na endometriozę choruje ciotka i dwie siostry. Obie zostały zdiagnozowane w podobnym wielu, bo około 23 rż. Dwie kolejne siostry są już po 30 i nie wykazują żadnych objawów endometriozy, więc widocznie los wybierał która będzie chorować...
Czy mogę być następna?
Czy to możliwe, żeby objawy tej choroby pojawiły się w moim wieku?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Genetycznie w rodzinie- jestem następna?

Post autor: gosiak76 »

Witaj Imnosto,
wszystko jest mozliwe ze endo mogla Cie dopasc w ym wieku ale eby stwierdzic ze to na pewno endo to trzeba pobrac wycinki do badan histopatologicznych ktore dadza odpowiedz w 100% czy Ty rowniez masz endo. Choroba jest rowniez genetyczna i jak sama zauwazylas w Twojej rodzinie osoby bliskie Tobie choruja na endo co oznacza ze Ty jestes w obszarze zachorowana na endo rowniez.
Teraz nalezaloby porobic wszystkie adania aby ustalic co Tobie dolega - dobrze by bylo gdyby lekarze nie zwlekali z tym zbyt dlugo gdyz choroba posuwa sie do przodu i nie czeka az pojawi sie diagnoza.
Pozdrawiam cieplutko - Gosia.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Genetycznie w rodzinie- jestem następna?

Post autor: agachod1 »

Witam cie. A na jakiej podstawie stwierdzono endo u twojej cioci i dwoch siostr? To bardzo wazne, bo samo badanie USG niegdy nie da 100% pewnosci, ze to endo. Tak jak napisala Gosia, tylko pobranie wycinka na histo podczas laparo moze dac jednoznaczna odpowiedz, ze to endomietrioza. Pozdrawiam. Aga.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jakie objawy mogą sugerować endometriozę?”