Usunięty jajnik wcześniejsze przekwitanie?

Masz problem? Zapytaj - może ktoś zna odpowiedź!
karla
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 9 czerwca 2011, 11:36

Usunięty jajnik wcześniejsze przekwitanie?

Post autor: karla »

Czy słyszała któraś z was o tym, macie może jakieś dokładne informacje?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Usunięty jajnik wcześniejsze przekwitanie?

Post autor: gosiak76 »

Przyczyny menopauzy przedwczesnej
Przedwczesna menopauza (przed 40. rokiem życia) nie jest uważana za naturalną i na ogół ma charakter idiopatyczny (pojawia się spontanicznie, bez poznanych przyczyn). Przedwczesny wiek menopauzy może towarzyszyć poważnym chorobom, takim jak rak i ich leczeniu, np. chemioterapii. Taki przypadek określa się jako "menopauzę wywołaną farmakologicznie". Do chorób mogących wywołać przedwczesną menopauzę należą zaburzenia układu immunologicznego, choroba tarczycy oraz cukrzyca.
Wskaźnik występowania przedwczesnej menopauzy jest znacząco wyższy u bliźniąt dwu- i jednojajowych. Około 5% bliźniaczek wstępuje w menopauzę przed 40. rokiem życia. Powody tego nie są do końca jasne. Przeprowadzono udane przeszczepy tkanki jajnikowej u bliźniaczek jednojajowych, przywracające płodność.

Wpływ wykonanych zabiegów
Menopauza może być także wywołana poprzez operację obustronnego wycięcia przydatków macicy (wycięcie obu jajników z jajowodami), które często, choć nie zawsze, wykonuje się razem z histerektomią. Ustanie miesiączki spowodowane usunięciem jajników określa się jako "menopauzę pooperacyjną". W jej wyniku następuje nagły, całkowity spadek poziomu hormonów rozrodczych, który na ogół wywołuje takie same objawy towarzyszące wygasaniu czynności hormonalnej jak menopauza naturalna, na przykład uderzenia gorąca, itd.
Samo usunięcie macicy, czyli histerektomia z zachowaniem jajników, nie wywołuje bezpośrednio menopauzy, jednak kobiety poddane temu zbiegowi przechodzą menopauzę o 3,7 lat wcześniej, niż przeciętnie. Prawdopodobnie ma to związek z upośledzonym dopływem krwi do jajników po operacji w obrębie miednicy.

Zrodlo: http://pl.wikipedia.org/wiki/Przekwitanie

Jakie czynniki wpływają na pojawienie się przedwczesnej i wczesnej menopauzy?
Jest wiele czynników mogących wpłynąć na wystąpienie wcześniejszej menopauzy. Wymienić można tu:
■ uwarunkowania genetyczne,
■stres,
■ przyjmowanie niektórych leków,
■niedowagę,
■ niedożywienie,
■uszkodzenia narządów płciowych,
■histerotomię,
■ podwiązanie jajowodów,
■palenie tytoniu.

Uszkodzenie jajników, owariektomia i histerektomia
Gdy jajniki ulegną nieodwracalnemu uszkodzeniu (np. na skutek radioterapii, chemoterapii czy niektórych chorób) lub gdy zostaną poddane owariektomii, czyli chirurgicznemu usunięciu, następuje natychmiastowa menopauza.
Natomiast w wyniku usunięcia macicy (histerektomii) może dojść do przyspieszenia nadejścia menopauzy o kilka lat.
Dlatego jak podkreśla autorka książki „Menopauza bez leków” dr Linda Ojeda „Decyzja o usunięciu własnych narządów płciowych jest bardzo poważną sprawą...Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, upewnij się, że jesteś całkowicie przekonana o słuszności swojego wyboru. Zdaniem dr Ojeda w USA ok 15-60% wszystkich histerektomii i owariektomii okazuje się zbytecznych.

Zrodlo: http://www.kobieta.info.pl/menopauza/98 ... menopauza-
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Usunięty jajnik wcześniejsze przekwitanie?

Post autor: vwd »

rok temu zadalam sobie dokladnie to samo pytanie: Czy usuniecie jajnika=wczesniejsze przekwitanie?
Caly czas probuje znalezc na nie odp. Jak juz bede pewna to wszystko dokladnie opisze :)
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: Usunięty jajnik wcześniejsze przekwitanie?

Post autor: hercik17 »

Z jednej strony wcześniejsze przekwitanie jest dla nas dobre,ale z drugiej skraca szanse na dzidzię :D nie wiadomo płakać czy się cieszyć
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Moś
Udzielający się
Posty: 30
Rejestracja: czwartek, 16 czerwca 2011, 00:23

Re: Usunięty jajnik wcześniejsze przekwitanie?

Post autor: Moś »

Wydaje mi się, że tylko w przypadku usunięcia 2 jajników można mówić o takiej wcześniejszej menopauzie...
Ja mam jeden, miesiączki takie jak wcześniej (tylko nieco mniej obfite i bolesne) a o dzidzi będę myśleć za jakieś 5 lat najwcześniej ;)
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Usunięty jajnik wcześniejsze przekwitanie?

Post autor: vwd »

Mos, jestes b.mloda :) Nie wiemy jak dlugo Twoj jeden jajnik wytrzyma takie obciazenie... Na pewno jest dzielny i bedzie to trwac lata cale :D oczywiscie, zyczymy Ci jak najlepiej :) :D ale... byc moze trzeba liczyc sie z tym, ze skonczysz miesiaczkowac (zreszta ja tez tak moge miec) wczesniej, np. kolo 40 :| Teraz to sie wydaje byc moze nieistotne, ale pozniej... moze miec znaczenie
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: Usunięty jajnik wcześniejsze przekwitanie?

Post autor: hercik17 »

Dziś ogólnie kobiety zaczynają wcześniej przekwitać,bez względu czy chorują czy nie.Jest to uwarunkowane życiem ,stresem i chemią jaką aplikujemy z codziennym jedzeniem.Młodsze pokolenia mają najgorzej bo już 10-11 latki zaczynają miesiączkować,więc logiczne jest że ich ''kariera kobiety'' szybciej się zakończy.Czytałam gdzieś,że przewidują że te młodsze pokolenia zaczną przekwitać nawet w wieku 35 lat,więc to jest masakra! Gdzie tu znaleść czas na planowanie dzieci :D
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Usunięty jajnik wcześniejsze przekwitanie?

Post autor: gosiak76 »

To rzeczywiscie zaczyna byc przerazajace ze coraz mlodziej mlodsze pokolenia moga przekwitac - ciezko jest walczyc mlodym kobietom z przekwitaniem zarowno tym naturalnym przekwitaniem w mlodym wieku jak i z przekwitaniem pooperacyjnym.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Usunięty jajnik wcześniejsze przekwitanie?

Post autor: vwd »

A macie wokol siebie jakies kobiety, kt. wchodza lub niedawno weszly w ten stan? Co one stosuja, aby zlagodzic objawy? Zapytano mnie o to na priva i nie wiem co odp.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Usunięty jajnik wcześniejsze przekwitanie?

Post autor: gosiak76 »

Kochana Vwd w Anglii stosuje sie hormonal replacement therapy (HRT), w Polsce jest to hormonalna terapia zastepcza (HTZ). W takich wypadkach potrzebna jest konsultacja z lekarzem ktory zajmie sie takimi sprawami.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”