Cystoskopia - wziernikowanie pecherza

Masz problem? Zapytaj - może ktoś zna odpowiedź!
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Cystoskopia - wziernikowanie pecherza

Post autor: gosiak76 »

Cystoskopia (gr. kystis - pęcherz, woreczek i skopeín - oglądać) - badanie diagnostyczne stosowane w urologii, czasem połączone z działaniem terapeutycznym, które polega na wprowadzeniu przyrządu zwanego cystoskopem poprzez cewkę moczową do pęcherza moczowego.
Następnie dokonuje się wzrokowej oceny błony śluzowej wewnątrz pęcherza moczowego. Możliwe jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego lub drobne zabiegi lecznicze (usunięcie kamienia moczowego, ciała obcego, brodawczaka itp.)
Badanie trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.

Czemu służy badanie?
Badanie to umożliwia unaocznienie zmian zachodzących w pęcherzu moczowym i ujściach moczowodów. Stanowi ono niezwykle istotny element w rozpoznawaniu i różnicowaniu stanów zapalnych oraz guzów pęcherza moczowego. Niezwykle ważnym elementem badania - w przypadku podejrzenia guza pęcherza - jest pobranie wycinka do badania mikroskopowego. Ocena tkanki przez doświadczonego histopatologa pozwala nie tylko na wykluczenie, ale także w przypadku potwierdzenia tego rozpoznania, na wyznaczenie najlepszego w danym przypadku postępowania leczniczego. Przy pomocy cystoskopii ocenia się także stopień zalegania moczu w pęcherzu (np. w przypadku przerostu gruczołu krokowego).

Opis badania
Pacjent do badania układa się na specjalnym fotelu z nogami zgiętymi w biodrach i kolanach pod kątem 90 stopni. Nogi pozostają oparte na specjalnych podporach. Lekarz przeprowadzający badanie przemywa ujście cewki płynem odkażającym, a następnie nakłada pastę zawierającą środek miejscowo znieczulający. Po zlokalizowaniu wyjścia cewki, cytoskop jest wprowadzany delikatnymi ruchami do pęcherza moczowego.
Zdarza się, że przy oglądaniu pęcherza konieczna jest zmiana pozycji pacjenta w celu lepszego dotarcia do stwierdzonej zmiany chorobowej. Niekiedy w czasie obserwowania pęcherza pobiera się z wybranych miejsc wycinki (do badania histopatologicznego) przy pomocy drobnych szczypiec, w które wyposażony jest cystoskop. Czynność ta wykonywana jest bezboleśnie. W niektórych przypadkach, badanie uzupełnia się o badanie moczowodów. Wówczas, pod kontrolą obrazu widzianego w cystoskopie, wprowadza się do jego wnętrza cienki cewnik. Następnie w trakcie podawania przez cewnik środka cieniującego (kontrastu) wykonuje się prześwietlenie rentgenowskie i obserwuje powstający obraz na ekranie monitora. W stosownych momentach można wykonać dokumentację zdjęciową. Po zakończeniu badania lekarz usuwa cystoskop z pęcherza.
Obrazy otrzymane w cystoskopii. Dwa dolne pokazują wnętrze zmienionej zapalnie cewki moczowej; prawy górny obraz pokazuje cystoskop przechodzący z cewki do pęcherza, lewy górny pokazuje ścianę pęcherza.
Obrazy otrzymane w cystoskopii. Dwa dolne pokazują wnętrze zmienionej zapalnie cewki moczowej; prawy górny obraz pokazuje cystoskop przechodzący z cewki do pęcherza, lewy górny pokazuje ścianę pęcherza.
cystoscopy.jpg (10.92 KiB) Przejrzano 10939 razy
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Cystoskopia - wziernikowanie pecherza

Post autor: gosiak76 »

Cystoskop to wziernik, który służy do przeprowadzenia badania zwanego cystoskopią, polegającego na bezpośrednim wprowadzeniu wziernika przez cewkę moczową do pęcherza moczowego.

Cystoskop jest metalową rurą zaopatrzoną w światłowodowy układ optyczny, który umożliwia wzrokową ocenę śluzówki pęcherza moczowego. Dodatkowo zaopatrzony jest w oprzyrządowanie umożliwiające pobieranie materiałów do badań, przepłukanie pęcherza lub odessanie jego zawartości.

Przy pomocy cystoskopu można również wprowadzić do moczowodów specjalny cewnik (tzw. sondę) w celu podania środka cieniującego przed badaniem radiologicznym.
cystoskop
cystoskop
cystoskop.jpg (9.7 KiB) Przejrzano 10934 razy

Zrodlo: http://www.doctormed.pl/wydzial/261/art ... 20wziernik.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Cystoskopia - wziernikowanie pecherza

Post autor: vwd »

wspolczuje tym, kt. to przechodza :( medycyna daje na teraz nowe mozliwosci, a net pokazuje nam na czym one polegaja... ale przyznaje ta wiedza jest przytlaczajaca ;)
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Cystoskopia - wziernikowanie pecherza

Post autor: domowniczka »

Czy ktos z obecnych na forum mial to robione? :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Cystoskopia - wziernikowanie pecherza

Post autor: gosiak76 »

Instrumenty do przeprowadzenia zabiegu cystoskopii
instrumenty uzywane w cystoskopii
instrumenty uzywane w cystoskopii
cystoskopia.jpg (103.11 KiB) Przejrzano 10900 razy
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: Cystoskopia - wziernikowanie pecherza

Post autor: hercik17 »

O jejku przeraziłam się bo mnie to chyba czeka :( nieprzyjemnie to wygląda i pewnie boli :( :( :(
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Cystoskopia - wziernikowanie pecherza

Post autor: gosiak76 »

Gosiu to badanie bedzie robione pod narkoza wiec nie bedziesz nic czula - cystoskop uzywany w badaniu wyglada tak samo jak laparoskop przez ktory chirirg oglada jame brzuszna.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: Cystoskopia - wziernikowanie pecherza

Post autor: hercik17 »

No to mnie uspokoiłaś.Pod narkozą mogą robić co chcą...ale i tak to wygląda strasznie.Do laparoskopu się przyzwyczaiłam :D
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Cystoskopia - wziernikowanie pecherza

Post autor: gosiak76 »

Wiem o tym ze wyglada strasznie ale wiadomo ze uzywaja jakichs narzedzi w czasie zabiegow - kiedys przed moja laparoskopia przekazalam na forum ze postaram sie porobic fotki instrumentow podczas mojej pracy - no i porobilam fotki.
Nasze forum jest wzbogacone o zdjecia :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
kawa1981
Ekspert
Posty: 150
Rejestracja: czwartek, 7 czerwca 2012, 10:18

Re: Cystoskopia - wziernikowanie pecherza

Post autor: kawa1981 »

No niestety, ale ja to przechodziłam. Miałam robioną cystoskopie ale sztywnym cystoskopem nie tym giętkim. Na szczęście nic nie czułam, ale wszystko widziałam przed operacją. Coś strasznego tyle powiem. Sama cystoskopia podobno nie boli tak bardzo, mówię o nas kobietach bo mamy krótszą cewkę moczową niż mężczyźni. Badanie trwa około 10 minut i wykonywane jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Cystoskop smaruje się przeciwbólowym żelem.
Awatar użytkownika
kawa1981
Ekspert
Posty: 150
Rejestracja: czwartek, 7 czerwca 2012, 10:18

Re: Cystoskopia - wziernikowanie pecherza

Post autor: kawa1981 »

Cystoskopię miałam robiona tuż przed operacją, dlatego nic nie czułam, bo miałam blokadę w kręgosłup. A tak, to zazwyczaj nie dają narkozy. Szkoda truć organizm jak samo badanie trwa około 10 minut. Gorsza jest elektroresekcja lub elektrokoagulacja :/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”