Strona 1 z 4

HSG - badanie droznosci jajowodow

: sobota, 30 października 2010, 12:33
autor: gosiak76
HISTEROSALPINGOGRAFIA
Badanie nazywane jest również: HSG

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
Badanie polega na uzyskaniu obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu promieni rentgenowskich. Obraz jamy macicy i jajowodów uzyskuje się poprzez wprowadzenie przez drogi rodne kobiety środka cieniującego (kontrastu), który silnie pochłania promieniowanie rentgenowskie.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Badanie to umożliwia w sposób inwazyjny ocenę kształtu jamy macicy (stwierdzenie zmian rozwojowych, przegrody, niedorozwoju macicy, guzów macicy), ocenę zmian chorobowych jej błony śluzowej, czyli endometrium (istnienie przerostu, polipów, zrostów śródmacicznych), a także ocenę przebiegu, drożności, kształtu jajowodów oraz zmian w okolicy przydatków macicznych (rozpoznanie zrostów okołoprzydatkowych). Badanie wykonuje się w celu dokonania rozpoznania lub precyzyjnego określenia specyfiki istniejącego zaburzenia.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
Diagnostyka niepłodności, dotycząca kontroli drożności jajowodów i wykluczenia zmian patologicznych w obrębie jamy macicy.
Ocena skuteczności leczenia niedrożności jajowodów.
Podejrzenie niewydolności szyjki macicy w przypadkach niemożności donoszenia ciąży.
Podejrzenie gruźlicy narządu rodnego.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

BADANIA POPRZEDZAJĄCE
Wymagane są badania: ginekologiczne ultrasonograficzne narządu rodnego i rozmaz mikrobiologiczny z pochwy.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
Zaleca się spożycie lekkiej kolacji w dniu poprzedzającym badanie; można zjeść lekkie śniadanie w dniu badania. Rano w dniu badania należy wykonać lewatywę. 20 minut przed badaniem należy przyjąć w czopku doodbytniczym środek rozkurczowy.
Badanie wykonuje się do 10. dnia cyklu miesiączkowego (licząc od 1. dnia krwawienia). Badania nie wykonuje się w czasie krwawienia miesiączkowego nawet w przypadku śladowego krwawienia z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy.

Przy badaniu może zaistnieć konieczność znieczulenia ogólnego

OPIS BADANIA
Badanie wykonywane jest w pracowni rentgenowskiej. Pacjentka kładzie się na brzegu stołu rentgenowskiego, przyjmuje pozycję jak w badaniu ginekologicznym (ma zgięte we wszystkich stawach kończyny dolne), jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym.
Badający zakłada pacjentce wzierniki pochwowe, uwidacznia ujście zewnętrzne szyjki macicy, w które - po uprzednim poprzecznym uchwyceniu odpowiednim narzędziem części pochwowej szyjki macicy - wprowadza końcówkę specjalnego aparatu (aparatu Schultza). Aparat ten służy do wprowadzenia do jamy macicy środka kontrastowego.
Wprowadzanie środka cieniującego do jamy macicy badający kontroluje na ekranie monitora, który jest połączony z aparatem rentgenowskim. Po zarysowaniu kształtu jamy macicy wykonuje się I zdjęcie. II zdjęcie wykonywane jest po uwidocznieniu przebiegu światła jajowodów i wydostaniu się środka kontrastującego do jamy brzusznej, co świadczy o drożności jajowodów (rys 1).

HSG.gif
sposob podania kontrastu w HSG
HSG.gif (8.48 KiB) Przejrzano 5506 razy

Rys. 1 Jeden ze sposobow podania kontrastu w histerosalpingografii


W celu uwidocznienia kontrastu w jamie brzusznej lub dla uwidocznienia zrostów okołojajowodowych wykonuje się III zdjęcie rentgenowskie. Wszystkie opisane zdjęcia wykonywane są w projekcji przednio-tylnej. Ilość zdjęć rentgenowskich, a także niekiedy zmiana projekcji (np. na skośną w przypadku lepszego uwidocznienia wodniaka jajowodu) uzależniona jest od rodzaju schorzenia. Badanie zazwyczaj nie jest bolesne. Jednakże, w przypadku braku drożności jajowodów, pacjentka może odczuwać ból z powodu wzrostu ciśnienia środka kontrastowego.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu, niekiedy z dołączonymi zdjęciami (kliszami) rentgenowskimi.

CZAS
Badanie trwa zwykle do 20 minut

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

Przed badaniem
Data ostatniej miesiączki.
Ewentualne uczulenie na środki kontrastowe.

W czasie badania
Wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból, duszność, nudności).

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?
Pacjentka powinna do dwóch godzin pozostawać pod obserwacją lekarską.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU
Mogą rzadko wystąpić objawy uczulenia na środek cieniujący. Wcześniejsze określenie stopnia czystości mikrobiologicznej pochwy poprzez oceną rozmazu mikrobiologicznego eliminuje możliwość powikłań w postaci zapalenia przydatków i zapalenia otrzewnej. Jeśli jest taka potrzeba, badanie może być powtórzone. Wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku. Nie może być wykonywane w okresie krwawienia miesiączkowego i u kobiet ciężarnych.

Zrodlo: http://www.zdrowie.med.pl/uk_rozrodczy/ ... /hist.html
Opracowano na podstawie:
dr n. med. Wiesław Tyliński
Histerosalpingografia
"Encyklopedia Badań Medycznych"
Wydawnictwo Medyczne MAKmed, Gdańsk 1996

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

: sobota, 30 października 2010, 14:00
autor: Ksenia
dzieki Gosiu za informacje na temat HSG - bardzo pomocny watek w zrozumieniu czemu sluzy badanie ;)

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

: sobota, 30 października 2010, 14:01
autor: Ksenia
Vwd jakie bylo odczucie podczas badania - czy rzeczywiscie odczuwa sie bol w trakcie wprowadzania kontrastu do jamy macicy ??

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

: sobota, 30 października 2010, 18:26
autor: vwd
nie pamietam bolu, wiec go widocznie nie bylo :) To bad. nie bylo wcale uciazliwe, ale niestety jego wynik byl dla mnie smutny, bo okazalo sie, ze moje jajowody sa niedrozne :( nie dostalam zdjec tylko opis To tyle! :)

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

: niedziela, 31 października 2010, 00:58
autor: Ksenia
to jednak nie zawsze bol wystepuje - dobra wiadomosc.
przykro mi ze nie mialas dobrych wynikow po HSG - szkoda ze nie daja rowniez zdjec tylko same opisy.

co powoduje niedroznosc jajowodow??

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

: wtorek, 2 listopada 2010, 12:38
autor: domowniczka
wlasnie przed chwila czytalam tutaj viewtopic.php?f=21&t=557 w jaki sposob endo prowadzi do nieplodnosci :( polecam ten art.!

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

: niedziela, 6 lutego 2011, 00:55
autor: gosiak76
HSG jest tzw. badaniem pierwszego rzutu (podstawowym) w leczeniu niedrożności jajowodów, która często jest przyczyną niepłodności.

Na czym polega histerosalpingografia i jak przygotować się do zabiegu?
Badanie HSG polega na odtworzeniu obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu promieni rentgenowskich. Uzyskuje się to przez wprowadzenie do dróg rodnych kobiety środka cieniującego (kontrastu), który pochłania promieniowanie i pozwala na wykonanie serii zdjęć rentgenowskich.

Dzięki histerosalpingografii specjalista ocenia:
- kształt jamy macicy (pozwala to na stwierdzenie m.in. zmian rozwojowych, przegrody lub guzów macicy)
- zmiany chorobowe endometrium (można stwierdzić istnienie przerostów, polipów lub zrostów śródmacicznych)
- przebieg, drożność i kształtu jajowodów oraz zmiany w okolicy przydatków macicznych (rozpoznanie zrostów okołoprzydatkowych)

Odmianą jest HSG jest histerografia, ograniczona jedynie do obrazowania jamy macicy.

Przebieg badania
Badanie wykonywane jest od kilku dni do tygodnia po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Polega na wprowadzeniu środka cieniującego do jamy macicy za pomocą specjalnej strzykawki lub tzw. aparatu Schulzego. Podczas podawania kontrast stopniowo wypełnia jamę macicy i jajowody. O ich drożności świadczy rozlanie się środka cieniującego do jamy otrzewnej, zaś zaburzenia przepływu kontrastu sugerują nieprawidłowości, które trzeba dokładniej zbadać. W przypadku niepokojących wyników HSG weryfikuje się je poprzez wykonanie innych zabiegów - laparoskopii lub histeroskopii.

HSG jest zabiegiem inwazyjnym, często nieprzyjemnym lub wywołującym ból. Uciążliwości wynikające z tego badania są jednak sprawą indywidualną – niektóre pacjentki przechodzą go bezboleśnie i bez większych niedogodności, dla innych jest to zabieg bardzo bolesny. Dlatego przed wykonaniem histerosalpingografii podaje się pacjentce środki przeciwbólowe, czasami potrzebne jest znieczulenie miejscowe lub nawet ogólne.
Na szczęście badanie HSG wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań.

Wskazania do wykonania HSG
- diagnostyka niepłodności związana z drożnością jajowodów i zmianami patologicznymi w obrębie jamy macicy
- ocena skuteczności leczenia niedrożności jajowodów
- podejrzenie niewydolności szyjki macicy w przypadkach niemożności donoszenia ciąży
- podejrzenie gruźlicy narządu rodnego

Przygotowanie do badania
Lekarze zalecają zwykle zjedzenie lekkiej kolacji w dniu poprzedzającym badanie, można także zjeść lekkie śniadanie w dniu badania. Rano w dniu badania trzeba wykonać lewatywę, a 20 minut przed badaniem należy przyjąć środek rozkurczowy w czopku.

Co należy zgłosić lekarzowi?
Przed badaniem datę ostatniej miesiączki i uczulenie na środki kontrastowe. W czasie badania - wszelkie dolegliwości, takie jak na przykład ból, duszności, nudności

Ograniczenia
Poprzez HSG nie da się wykryć takich patologii, jak endometrioza czy zrosty okołoprzydatkowe, które mogą być przyczyną niepłodności. Badanie wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku, ale nie w okresie krwawienia miesiączkowego lub u kobiet ciężarnych.
Na HSG warto zarezerwować cały dzień. Sam zabieg trwa do pół godziny (zwykle kilkanaście minut), ale potem przez dwie godziny pacjentka powinna być pod kontrolą lekarza.

Zrodlo: http://www.nieplodnosc.pl/artyku-y-i-wy ... ingografia

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

: piątek, 18 lutego 2011, 14:41
autor: Aldona
Mam takie pytanko odnośnie danego tematu.
Czy jeżeli lekarz stwierdzi niedrożność jajowodów, to poprzez to badanie może ją przywrócić?

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

: piątek, 18 lutego 2011, 17:42
autor: gosiak76
Wlewanie kontrastu i robienie zdjęć rtg jest przy badaniu drozności. Dopiero potem gdy okaże sie na zdjęciach, że którys z jajowodów, albo oba sa niedrożne, robi sie tzw. wlewki, czyli wlewanie antybiotyku w jajowody w celu udroznienia i zlikwidowania ewentualnego stanu zapalnego.

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

: poniedziałek, 21 lutego 2011, 10:21
autor: Aldona
Warto wiedzieć, dzięki.
Jestem strasznie ciekawa jak będzie w moim przypadku. Czy ten jeden, który jest przy jajniczku działa prawidłowo i co ze zrostami. W kwietniu powinnam już wiedzieć co i jak a dokwietnia niewiele zostało.

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

: poniedziałek, 21 lutego 2011, 19:24
autor: gosiak76
Aldonko mam nadzieje ze bedzie dobrze - bede trzymac kciuki ze ten jajowod bedzie dzialac prawidlowo i nie bedzie potrzeba przeprowadzania zadnego wiecej zabiegu.

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

: wtorek, 22 lutego 2011, 11:53
autor: Aldona
dzięki

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

: wtorek, 22 lutego 2011, 12:38
autor: vwd
nic nie jest dane na wiecznosc... droznosc tez :( przynajmniej w moim wypadku...

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

: wtorek, 22 lutego 2011, 14:11
autor: gosiak76
Vwd czy nadal masz niedrozne jajowody ??? tule Cie bardzo mocno kochana :*

Re: HSG - badanie droznosci jajowodow

: czwartek, 24 lutego 2011, 14:24
autor: Aldona
vwd nie mogę znależć Twojej historii, a chciałabym Cię lepiej poznać