Diphereline

Opinie użytkowników na temat leków stosowanych w leczeniu endometriozy
edka
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 22 czerwca 2009, 10:50

Diphereline

Post autor: edka »

Mam zalecone zastrzyki Diphereline. Mam mało wiadomości na temat tych zastrzyków. Spotkałam się, że często przy endometriozie zapisywane są inne leki. Będę wdzięczna informacje o tym leku
dewi
Ekspert
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek, 26 października 2009, 12:24

Re: Diphereline

Post autor: dewi »

witam, ja brałam dipheraline przez 6 miesięcy. po laparoskopi oczywiście. endo III stopnia. zastrzyki skończyłam brać w styczniu tego roku a na dzień dzisiejszy jestem już po kolejnej laparo z tych samych przyczyn. także rok spokoju,z tego pół na zastrzykach. niezbyt pocieszające. ale podobno zależy to od orgaznizmu, więc powodzenia życze...
edka
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 22 czerwca 2009, 10:50

Re: Diphereline

Post autor: edka »

Dziękuję za odpowiedź:) Straciłam już nadzieję, że ktoś leczył się podobnymi zastrzykami. Ostatni zastrzyk dostałam miesiąc temu i teraz czekam co będzie dalej. Przeraża mnie myśl o ponownym pobycie w szpitalu i przeżywaniu tego samego jeszcze raz. Jak zdobyłaś na to siłę? Pozdrawiam cieplutko:)
dewi
Ekspert
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek, 26 października 2009, 12:24

Re: Diphereline

Post autor: dewi »

witaj edko, co ci mam napisać? skąd siłę zdobyłam na powtórkę? nie mam pojęcia,chyba jedynie chęć zostania mamą od 4 lat i straszne bóle dały mi siłę by jeszcze raz to przeżywać. nie było łatwo bo płakałam cały tydzień przed zabiegiem. teraz lekarz postanowił nie wchodzić w żadne leki po zabiegu. postanowił,że 3 miesiące próbujemy zachodzić w ciążę. mam nadzieję,że się uda... wczoraj dostałam pierwszą @ po zabiegu. czekamy i się staramy. to tyle. nie martw się na pewno wszystko będzie dobrze. pozdrawiam i trzymam kciuki. głowa do góry!
netaa
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 27 listopada 2009, 19:55

Re: Diphereline

Post autor: netaa »

Witam,
Też mam zalecone Diphereline 3,75 na 4 miesiące. Czy nie wiecie może jak to jest z kupnem tego leku za granicą??? Czy jest tańszy i czy można leki przesyłać pocztą???
Pozdrawiam
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Diphereline

Post autor: vwd »

moze ja zaryzykuje Diphereline?!
Zaklinka1989
Ekspert
Posty: 261
Rejestracja: środa, 31 marca 2010, 09:36

Re: Diphereline

Post autor: Zaklinka1989 »

Vwd jak sie zdecydujesz to dawaj nam znac na biezaco jak dziala na Ciebie :) Buziaki wspolniczko :*
Żaklina
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Diphereline

Post autor: vwd »

wiem jak dziala na mnie ;-) ale cos trzeba robic, wiec moze powtorzyc?...
Bralam juz kiedys Diphereline i bylam b. niezadowolona. 1.zastrzyk bolesny; :( 2.pierwsze dwa dni i noce totalny bol, oslabiebie, obolala macica, drgawki, wyczerpanie, ciemno w oczach... :( 3.potem bol piersi!; :( 4.miesiaczka b.bolesna, b.obfita, dluga, meczaca, z omdleniami; :( 5.stany depresyjne; :( 6.bezposrednio przed kazdym zastrzykiem wizyta kontrolna - czyt.dodatkowa kasa; :( 6.nieprzyjemne zgrubienie po zastrzyku-wynik tego, ze ma on dzialac miesiac; :( 7.lek mial pomoc przed zajsciem w ciaze-nic takiego nie nastapilo; :( 8.cena tych zastrzykow byla powalajaca :(
...no ale jakos wytrzymalam... :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Diphereline

Post autor: gosiak76 »

Czy Diphereline jest już refundowana?
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Diphereline

Post autor: gosiak76 »

Diphereline SR 11,25
diphereline
diphereline
Diphereline.gif (8.54 KiB) Przejrzano 14303 razy
Skład: 1 fiolka zawiera 0,1 mg triptoreliny; 1 fiolka preparatu SR zawiera 3,75 mg lub 11,25 mg triptoreliny w postaci o przedłużonym uwalnianiu.

Działanie: Syntetyczny analog naturalnego hormonu GnRH - gonadoliberyny. Długotrwałe podawanie triptoreliny, po początkowej stymulacji, powoduje zahamowanie wydzielania hormonów gonadotropowych, co w konsekwencji prowadzi do zahamowania czynności gonad i zmniejszenia stężeń hormonów płciowych do wartości odpowiadającej kastracji. Triptorelina wykazuje również bezpośredni wpływ na gonady poprzez zmniejszenie wrażliwości receptorów obwodowych na GnRH. Po domięśniowym wstrzyknięciu leku w postaci o przedłużonym uwalnianiu, najpierw obserwuje się fazę uwalniania substancji czynnej, po której następuje faza stabilnego uwalniania.

Wskazania: Diphereline 0,1 mg: niepłodność u kobiet - leczenie uzupełniające w połączeniu z podawaniem gonadotropin (hMG/FSH, hCG) w przygotowaniu do zapłodnienia pozaustrojowego; rak gruczołu krokowego z przerzutami (leczenie początkowe przed zastosowaniem postaci o przedłużonym działaniu). Diphereline SR 3,75: rak gruczołu krokowego z przerzutami; przedwczesne GnRH-zależne dojrzewanie płciowe (u dziewcząt do 8 r.ż. i u chłopców do 10 r.ż.); endometrioza (stadium I-IV); włókniakomięśniaki macicy; niepłodność u kobiet - leczenie uzupełniające w połączeniu z podawaniem gonadotropin (hMG/FSH, hCG) w przygotowaniu do zapłodnienia pozaustrojowego. Diphereline SR 11,25 mg: rak gruczołu krokowego z przerzutami.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na triptorelinę lub pozostałe składniki preparatu. Przedwczesne GnRH-niezależne dojrzewanie płciowe. Mężczyźni: hormononiezależny rak gruczołu krokowego (nie dotyczy postaci 0,1 mg), kastracja chirurgiczna, pacjenci z wczesnymi objawami ucisku rdzenia kręgowego. Kobiety: osteoporoza lub zmniejszona gęstość kości, ciąża (przed rozpoczęciem leczenia należy upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży).

Efekty niepożądane: Donoszono o występowaniu następujących działań niepożądanych: reakcje alergiczne (pokrzywka, wysypka skórna, świąd, bardzo rzadko - obrzęk Quinckego); zgłaszano pojedyncze przypadki nudności, wymiotów, zwiększenia masy ciała, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń nastroju, zaburzeń widzenia, bólu w miejscu wstrzyknięcia i gorączki; długotrwałe stosowanie analogów GnRH może prowadzić do zmniejszenia masy kostnej, co stanowi czynnik ryzyka wystąpienia osteoporozy. Na początku leczenia stwierdza się przemijające zwiększenie aktywności fosfatazy kwaśnej. Ponadto u mężczyzn: na początku leczenia może dojść do zaostrzenia objawów chorobowych ze strony układu moczowego, bólów kostnych spowodowanych przerzutami i objawów związanych z uciskiem rdzenia kręgowego z powodu przerzutów do rdzenia (przyczyną jest przemijające zwiększenie stężenia testosteronu we krwi) - objawy te ustępują w ciągu 1-2 tyg.; w trakcie leczenia mogą ponadto wystąpić działania niepożądane związane ze zmniejszonym stężeniem testosteronu we krwi (uderzenia gorąca, zmniejszenie libido i impotencja). Ponadto u kobiet: na początku leczenia może dojść do zaostrzenia objawów endometriozy: ból w okolicy miednicy, bolesne miesiączki (przyczyną jest przejściowe zwiększenie stężenia estradiolu we krwi) - objawy te ustępują zwykle w ciągu 1-2 tyg.; w ciągu miesiąca od pierwszego podania leku może się pojawić krwawienie z macicy; w leczeniu niepłodności podawanie triptoreliny w połączeniu z gonadotropinami może spowodować nadmierną stymulację jajników; w trakcie leczenia mogą ponadto wystąpić działania niepożądane związane z zahamowaniem wydzielania hormonów płciowych (uderzenia gorąca, suchość pochwy, zmniejszenie libido), zgłaszano rzadkie przypadki bólów głowy, stawów i mięśni. Dzieci: początkowa stymulacja jajników może spowodować wystąpienie niewielkiego krwawienia z układu rodnego u dziewcząt; tak jak u dorosłych donoszono o występowaniu reakcji alergicznych (pokrzywka, wysypka skórna, świąd, bardzo rzadko - obrzęk Quinckego), zgłaszano pojedyncze przypadki nudności, wymiotów, zwiększenia masy ciała, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń nastroju, gorączki, zaburzeń widzenia i bólu w miejscu wstrzyknięcia.

Dawkowanie: Rak gruczołu krokowego z przerzutami: podskórnie wstrzyknięcie 0,1 mg raz na dobę przez 7 dni, a następnie w 8 dniu domięśniowo 1 wstrzyknięcie postaci o przedłużonym uwalnianiu (SR) w dawce 3,75 mg powtarzane co 4 tyg. lub domięśniowe wstrzyknięcie postaci o przedłużonym uwalnianiu (SR) w dawce 3,75 mg co 4 tyg. lub w dawce 11,25 mg co 3 miesiące. Przedwczesne GnRH-zależne dojrzewanie płciowe: domięśniowo zazwyczaj 50-75 µg/kg mc. (dzieci o mc. poniżej 20 kg - zazwyczaj 1/2 amp. preparatu SR 3,75 mg co 28 dni; dzieci o mc. powyżej 20 kg - zazwyczaj 1 amp. preparatu SR 3,75 mg co 28 dni). Endometrioza: leczenie należy rozpocząć w ciągu pierwszych 5 dni cyklu miesiączkowego - podaje się 1 wstrzyknięcie domięśniowe postaci o przedłużonym uwalnianiu (SR) w dawce 3,75 mg co 4 tyg.; czas trwania leczenia zależy od początkowego stanu endometriozy i zaobserwowanych w trakcie leczenia zmian stanu klinicznego pacjentki (leczenie zazwyczaj prowadzi się przez co najmniej 4 mies. i nie dłużej niż 6 mies.); nie zaleca się rozpoczynania drugiego cyklu leczenia triptoreliną ani żadnym innym analogiem GnRH. Włókniakomięśniaki macicy: leczenie należy rozpocząć w ciągu pierwszych 5 dni cyklu miesiączkowego - podaje się 1 wstrzyknięcie domięśniowe postaci o przedłużonym uwalnianiu (SR) w dawce 3,75 mg co 4 tyg. (u pacjentek przed planowaną operacją leczenie prowadzi się przez 3 mies., natomiast u pacjentek nie zakwalifikowanych do operacji leczenie ogranicza się do 6 mies). Niepłodność u kobiet: podskórnie wstrzyknięcie 0,1 mg na dobę od 2. dnia cyklu miesiączkowego, po uzyskaniu zmniejszenia wrażliwości przysadki (stężenie estrogenów we krwi poniżej 50 pg/ml, tj. około 15. dnia od początku leczenia) rozpoczyna się stymulację gonadotropinami i kontynuuje ją, podając jednocześnie triptorelinę, aż do dnia poprzedzającego dzień podania hCG lub domięśniowe wstrzyknięcie postaci o przedłużonym uwalnianiu (SR) w dawce 3,75 mg w 2. dniu cyklu miesiączkowego; podawanie gonadotropin należy rozpoczynać po uzyskaniu zmniejszenia wrażliwości przysadki (stężenie estrogenów we krwi poniżej 50 pg/ml, na ogół około 15 dni po wstrzyknięciu triptoreliny w dawce 3,75 mg).

Uwagi: Pacjenci z rakiem gruczołu krokowego, u których na początku leczenia wystąpiło zaostrzenie objawów klinicznych (zwłaszcza bólów kostnych) powinni być poddani obserwacji w ciągu pierwszych kilku miesięcy leczenia (dotyczy to szczególnie pacjentów z utrudnieniem odpływu moczu i przerzutami do kręgosłupa). W trakcie leczenia zaleca się: okresową kontrolę stężenia testosteronu we krwi u mężczyzn (nie powinno przekraczać 1 ng/ml) oraz estrogenów u kobiet; okresową kontrolę narządów rodnych za pomocą USG; ocenę reakcji układu kostnego za pomocą scyntygrafii i (lub) tomografii komputerowej; ocenę reakcji gruczołu krokowego na leczenie za pomocą USG i (lub) tomografii komputerowej oraz badania klinicznego i per rectum.

Ciąża: Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży i okresie karmienia piersią.

Zrodlo: http://www.eurologia.pl/a/466,diphereline-sr-11-25
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Diphereline

Post autor: domowniczka »

Gosiu, zastanawiasz sie nad Dipheralina? Czy jest ona refundowana w Anglii?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Diphereline

Post autor: gosiak76 »

domowniczko sama nie wiem nad czym mam sie zastanawiac - nie wiem jakie leki sa refundowane w anglii a jakie nie - musze poszukac tego na angielskim forum endo - jednak nie chcialabym miec zastrzykow bo wystarczy jak kluja mnie podczas pobierania krwi ale z drugiej strony jeden zastrzyk i spokoj na jakis czas ;)
w kazdym badz razie w Anglii nie ma jeszcze leku Visanne na rynku.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Diphereline

Post autor: gosiak76 »

dzis dostalam odpowiedz na angielskim forum endometriozy odnosnie refundacji i leczenia endo:

If you are being treated by an NHS GP and/or and NHS specialist, then your treatment will be free and provided by the NHS. If you are being treated provately and don't have a private helath plan (e.g. BUPA) then you will have to pay.

You will need to discuss your treatment with your specialist, who will choose the right treatment for your case.

Oznacza to ze jezeli jestem leczona przez lekarza pierwszego kontaktu z NHS (odpowiednik naszego NFZ) lub specjaliste szpitalnego z NHS, wtedy moje leczenie bedzie darmowe i przeprowadzone przez NHS. Jezeli zaczelam byc leczona prywatnie a nie mam prywatnego planu zdrowotnego (prywatnego ubezp. zdrowotnego, np. z BUPA) to wtedy bede musiala placic za to leczenie.

Sposob leczenia musze przedyskutowac z lekarzem specjalista, ktory wybierze dla mnie wlasciwe leczenie w moim przypadku.

Gosia
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Diphereline

Post autor: gosiak76 »

Wiele kobiet leczących niepłodność spotkało się z lekiem o nazwie Dipherelina.
Te, które musiały go stosować, na pewno go zapamiętały – należy do preparatów drogich i mających czasami nieprzyjemne działania uboczne.
Biorą się one stąd, że Dipherelina mówiąc najprościej hamuje wydzielanie hormonów płciowych, „usypiając” przysadkę mózgową. Stąd czasami podobne do menopauzy objawy u kobiet: uderzenia gorąca, wahania nastroju, suchość pochwy, plamienia lub krwawienia, zmniejszenie masy kostnej, ustanie krwawień miesiączkowych.
W ten sposób działa zawarty w leku syntetyczny analog naturalnego hormonu GnRH (gonadoliberyny).

Działanie
Podawanie Diphereliny po początkowej stymulacji powoduje zahamowanie wydzielania hormonów gonadotropowych, co w konsekwencji prowadzi do zahamowania czynności gonad i zmniejszenia stężeń hormonów płciowych do niskich wartości. Jednym z tego efektow jest wsztrzymanie miesiączkowania, które może utrzymywać się nawet pół roku.
W endometriozie zahamowanie wydzielania estradiolu ma korzystny wpływ na tkankę endometrium.

Wskazania i dawkowanie
Dipherelina stosowana jest w przypadku:
- stymulacji jajeczkowania w połączeniu z podawaniem gonadotropin (hMG/FSH, hCG) w przygotowaniu do zapłodnienia pozaustrojowego
- leczenia endometriozy (stadium I-IV)
- leczenia włókniakomięśniaków macicy

Poza tym Dipherelina używana jest m.in. w leczeniu raka oraz jako doping.
Opisywany lek podawany jest w formie zastrzyku domięśniowego. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz - aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne, należy bezwzględnie przestrzegać jego zaleceń.

Opakowanie i skład
Dipherelina sprzedawana jest w fiolkach zawierających:
- 0,1 mg triptoreliny (200-300 zł za zestaw zastrzyków)
- 3,75 mg lub 11,25 mg triptoreliny w postaci o przedłużonym uwalnianiu (ok. 700-1000 zł jeden zastrzyk lub kilka, w zależności od dawki)

Przeciwwskazania
- nadwrażliwość na triptorelinę lub inny składnik preparatu
- ciąża, okres karmienia piersią

Warto poza tym powiadomić lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Kobiety w wieku rozrodczym podczas leczenia powinny stosować antykoncepcję niehormonalną.

Działanie niepożądane
Zagrożeniem, na które warto szczególnie zwrócić uwagę, jest potencjalna nadmierna stymulacja jajników.
Do innych spotykanych czasami niepożądanych działań Diphereliny zaliczamy:
- uderzenia gorąca
- suchość pochwy
- plamienia lub krwawienia
- dyspareunia (ból w czasie stosunku)
- nieznaczne zmniejszenie masy kostnej
- bóle i zawroty głowy
- bóle jamy brzusznej
- drażliwość, nudności, złe samopoczucie, depresja
- zaburzenia snu, uczucie zmęczenia
- zmniejszenie libido
- zaburzenia czucia i widzenia
- bóle stawów i mięśni
- przyrost masy ciała

Sporadycznie odnotowuje się też nadciśnienie tętnicze, reakcje alergiczne, ból w miejscu wstrzyknięcia.

WAŻNE:
Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych, jak np. zawroty głowy, zaburzenia widzenia, osłabienie, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Zrodlo: http://www.nieplodnosc.pl/artyku-y-i-wy ... ep-odno-ci
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Diphereline

Post autor: vwd »

nie boje sie zastrzykow, nigdy sie nie balam :) ale do Diphereline podchodze jak do jeza ;) wolalabym juz nigdy tego nie stosowac
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Diphereline

Post autor: gosiak76 »

jakies zle doswiadczenia mialas z tym lekiem Vwd ???
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Diphereline

Post autor: vwd »

tak, mam zle doswiadczenia :| pisalam o tym w tym watku 30.04.2010 r. ;) nie chce sie powtarzac, ale mnie ten lek nie sluzyl :?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Diphereline

Post autor: gosiak76 »

vwd pisze:1.zastrzyk bolesny; :( 2.pierwsze dwa dni i noce totalny bol, oslabiebie, obolala macica, drgawki, wyczerpanie, ciemno w oczach... :( 3.potem bol piersi!; :( 4.miesiaczka b.bolesna, b.obfita, dluga, meczaca, z omdleniami; :( 5.stany depresyjne; :( 6.bezposrednio przed kazdym zastrzykiem wizyta kontrolna - czyt.dodatkowa kasa; :( 6.nieprzyjemne zgrubienie po zastrzyku-wynik tego, ze ma on dzialac miesiac; :( 7.lek mial pomoc przed zajsciem w ciaze-nic takiego nie nastapilo; :( 8.cena tych zastrzykow byla powalajaca :(
przepraszam ze nie zauwazylam tego watku - no to teraz juz wszystko jasne - przykro mi ze musialas przez to przejsc a nie przynioslo oczekiwanych skutkow :*
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki i wasze doświadczenia z nimi”