Czy to endo?

Gdzie boli? Kiedy? Co pomaga? Co warto zastosować na ból?
wiolka184
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: środa, 29 czerwca 2011, 18:50

Czy to endo?

Post autor: wiolka184 »

Zaczęło się od nudności;potem dołączyły bóle żołądka,obfite i bardzo bolesne miesiączki.Zrobiłam wszystkie badania przewodu pokarmowego(gastroskopia i kolonoskopia też).Wszystko było ok.Badania podstawowe też wychodzą ok(mocz,krew).W listopadzie lekarz przy usg dopochwowym stwierdził endo ale ja nadal mam objawy ze strony jelit:ból nad spojeniem łonowym promieniujący w lewą pachwinę,zaparcia lub biegunki i częste nudnościi bóle pleców.Czy diagnoza ginekologa była trafiona?
ewooncia1
Ekspert
Posty: 327
Rejestracja: wtorek, 7 czerwca 2011, 12:07

Re: Czy to endo?

Post autor: ewooncia1 »

Wiolka, lekarz może tylko podejrzewać endo na podstawie usg, a stwierdzić może dopiero podczas laparoskopii. Może to być endo, jak najbardziej, wiele dziewczyn ma dolegliwości o których piszesz, ale może to być zupełnie coś innego. Krew ja też mam zawsze super, mocz również, więc to nie są chyba aż tak bardzo miarodajne badania. Skonsultuj się z innym lekarzem jeśli możesz. Czy Twój lekarz podjął jakieś kroki, planuje jakieś leczenie? Napisz coś więcej i nie martw się na zapas :) Mi lekarz zlecił marker CA-125, wiem że to popularne badanie. Z góry dodam, że jeśli chodzi o ten marker to jego wysoki wynik nie musi oznaczać wcale raka, jest podwyższony nawet przy zwykłym stanie zapalnym, przy endo jak najbardziej może być podwyższony i to znacznie. W ogóle te wszystkie markery nie są takie jednoznaczne, ja pamiętam jak się napłakałam na zapas, a okazało się, że niepotrzebnie, więc uprzedzam, żebyś Ty nie ryczała tak jak ja :wink: Z wynikami do specjalisty, a nie do doktora google :lol: Pozdrawiam i pisz jak sytuacja się rozwija, będziemy się starały coś pomóc i doradzić :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Czy to endo?

Post autor: gosiak76 »

Wiolka na podstawie usg lekarz jedynie moze przypuszczac ze mozesz miec endo - diagnoza stawiana jest po pobraniu wycinku w trakcie operacji do badania histopatologicznego.
Endo moze powodowac zaparcia badz biegunki ktore opisujesz ale tak jak napisala Tobie Ewooncia wcale to nie musi byc jednak endo.
Jakie sa dalsze kroki lekarza w Twoim przypadku ??? Czy padly jakies sugestie badz plany dalszego diagnozowania oraz leczenia w tym kierunku ??
Badania krwi i moczu moga byc jak najbardziej w normie.
Najwazniejsze ze badania typu gastroskopia i kolonoskopia wyszly ok. Czy mialas robiona np. cytologie ??
W czasie laparoskopii lekarz moze wykluczyc endo a zdiagnozowac inne choroby okolic narzadow rodnych ktore moga powodowac dolegliwosci wystepujace u Ciebie.
Pozdrawiam i witam na forum.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
wiolka184
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: środa, 29 czerwca 2011, 18:50

Re: Czy to endo?

Post autor: wiolka184 »

Miałam robioną cytologię i markery-oba badania bez zmian.Obecnie jestem na proverze(3 tabl.dziennie)ale lekarz powiedział że jeśli dolegliwości nie ustąpią to czeka mnie usunięcie trzonu macicy.Mnie najbardziej zastanawia czy endo może dawać tak silne objawy jelitowe?
ewooncia1
Ekspert
Posty: 327
Rejestracja: wtorek, 7 czerwca 2011, 12:07

Re: Czy to endo?

Post autor: ewooncia1 »

Pewnie może, to nieprzewidywalna choroba :( Ja na przykład mam endo w okolicy jelita, a objawów jelitowych brak :? Wiem że tu się dziewczyny męczą strasznie z biegunkami, zaparciami, nudnościami, i niekoniecznie mają endo na lub przy jelicie... Nie wiem niestety jak to działa dokładnie, jaki jest związek między endo a układem pokarmowo-wydalniczym, ale chyba jakiś jest niestety... Ja mam małe problemy tylko przez 2 pierwsze dni miesiączki, ale to nic takiego strasznego, potem wszystko jest w normie. Ale u niektórych dziewczyn to wiem że hardkor jest z tym :? A może to z nerwów masz? To się też zdarza...
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Czy to endo?

Post autor: vwd »

Witaj Wiolka :) :) :)
Na zapas nie martw sie, ale wszystko sprawdz! :) Moze z wynikami wybierz sie do innego lekarza na konsultacje? :)
Pzdr. i sil zycze :)
wiolka184
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: środa, 29 czerwca 2011, 18:50

Re: Czy to endo?

Post autor: wiolka184 »

Bardzo dziękuję za wszystkie posty.Mówiąc szczerze to nie bardzo widzi mi się zmiana ginekologa.Mój cieszy się naprawdę świetną opinią wśród pacjentek :)
ewooncia1
Ekspert
Posty: 327
Rejestracja: wtorek, 7 czerwca 2011, 12:07

Re: Czy to endo?

Post autor: ewooncia1 »

Wiolka nie musisz zmieniać, ale warto się skonsultować z innym lekarzem. Ja też ze swojego jestem zadowolona, ale odesłał mnie do swojego kolegi ze szpitala na konsultację i tamten lekarz inaczej widzi moje leczenie. Więc ja idę do trzeciego :wink: Nigdy nie zaszkodzi dodatkowa konsultacja. Lekarze też mają swoje przyzwyczajenia, ulubione metody, ograniczoną ilość przypadków z którymi się zetknęli, to też tylko ludzie. A więcej opinii to dla pacjentki szerszy obraz sytuacji. Tylko potem trzeba ostrożnie i z wyczuciem przekazywać lekarzowi (albo i nie :wink: ) opinię "tego drugiego" :wink:
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Czy to endo?

Post autor: gosiak76 »

wiolka184 pisze:Mówiąc szczerze to nie bardzo widzi mi się zmiana ginekologa.Mój cieszy się naprawdę świetną opinią wśród pacjentek :)
Co do lekarza to nikt nie mowi o zmianie ale wiadomo ze nie kazdy lekarz ma stycznosc z endo i jeden pacjentki moga byc zadowolone bo wyleczyl je z infekcji, lub zmniejszyl krwawienia zakladajac spiralke a np. z innymi przypadkami nie mial do czynienia co moze postawic lekarza przed trudna sytuacja jakie leki wybrac. Moze niekoniecznie w Twojej sytuacji musi byc usuwany trzon macicy - wszystko zalezy jak endo sie umiejscowilo a do tego oprocz Provery ktora bierzesz sa inne leki ktore moga miec lepsze oddzialywanie na Ciebie. Jeden lek ktory pomoze jednej pacjentce nie oznacza ze pomoze innej.
Mysle ze warto to skonsultowac z jeszcze innym specjalista ktory moze da Ci inne opcje do wyboru.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ból przy endometriozie”