Endo a bol

Gdzie boli? Kiedy? Co pomaga? Co warto zastosować na ból?
Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator
Posty: 7373
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Endo a bol

Postautor: gosiak76 » środa, 9 lutego 2011, 23:21

Ból związany z endometriozą jest ciężkim objawem, z którym muszą zmierzyć się kobiety. Dla wielu z nich ból, który cierpią, bardzo przeszkadza w codziennym życiu. Może on być stały lub pojawiać się cyklicznie i zbiegać się z miesiączką.

Co wywołuje ból?
Oprócz bólu występującego podczas miesiączki, ból endometrialny może pojawić się też w innym okresie miesiąca lub z innych przyczyn fizycznych lub chemicznych. Może to być ból związany z owulacją, ze zrostami, ból spowodowany stanem zapalnym jamy miednicy, ból podczas ruchów jelit, związany z oddawaniem moczu, podczas poruszania się np. ćwiczeń, ból trwały lub w końcu ból w trakcie stosunków seksualnych. Ale najcięższym bólem są zwykle bóle miesiączkowe, przez które wiele kobiet obawia się miesiączki.

Ból emocjonalny
Istnieje także dodatkowy ból emocjonalny. Cierpienie emocjonalne i ból emocjonalny spowodowane przez tę chorobę przez wielu ludzi nie są traktowane poważnie. Problem w tym, że jest on niewidoczny. Nikt nie może fizycznie zobaczyć, co jest z Tobą nie tak. Z zewnatrz wyglądasz zupełnie normalnie. Wszystko to po prostu buduje warstwa po warstwie cierpienie i nieszczęście. To jest rzeczywistość prawdopodobnie milionów kobiet na całym świecie. A do tego wiekszość nowoczesnego społeczeństwa uważa bóle miednicy u kobiet za normalne. Jest to tak obraźliwe, jak powiedzenie, że astma u dzieci jest normalna.

Normalny czy podejrzany ból!
Fakt, że społeczeństwo ogólnie uważa ból w miednicy za normalny oznacza, że kobiety same również wierzą w to, że ich ból jest normalny. Dlatego tak dużo czasu zajmuje uświadomienie niektórym z nich, że coś jest nie w porządku. Zaczynają rozmawiać i porównywać własne bóle menstruacyjne z innymi kobietami i stopniowo uświadamiają sobie, że ogrom bólu jaki czują nie jest normalny.
Jeśli jesteś kobietą czytającą to z podejrzeniem, że możesz mieć endometriozę, zalecamy Ci to sprawdzić.

Lokalizacja bólu
Prawie wszystkie kobiety z bólem endometrialnym doświadczają go w okolicach miednicy. Ból jest często ostry i kurczowy, pojawiający sie po obu stronach miednicy, promieniujący do pleców i okolicy odbytniczej, nawet do nóg.
Okazjonalnie ból może także pojawić sie w innych regionach. Wszczepy endometriozy mogą też umiejscowić się w pęcherzu moczowym (aczkolwiek rzadko) i powodować ból i nawet krwawienie podczas oddawania moczu. Endometrioza może zajmować jelita i powodować bolesne ruchy jelit lub biegunkę. Większe torbiele mogą pękać i powodować bardzo silny ból w różnym czasie i o różnej lokalizacji.

Nasilenie bólu
Nasilenie bólu także jest bardzo zróżnicowane i nie jest skorelowane z rozległością choroby. Kobieta może mieć nieliczne ogniska a ma bardzo ostry ból, podczas gdy inna kobieta z rozległą endometriozą może mieć bardzo mało oznak i nie czuć dużego bólu. Nie można przewidzieć jak ostry będzie ból w endometriozie, ale ogólnie rzecz biorąc choroba ta wywołuje silne bóle u większości kobiet.

Zrodlo: http://www.nieplodnosc.pl/artyku-y-i-wy ... a-b-l-cz-1
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz

Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator
Posty: 7373
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Endo a bol

Postautor: gosiak76 » środa, 9 lutego 2011, 23:22

Dla kobiet z endometriozą dostępne są różne sposoby radzenia sobie z bólem. Mogą obejmować różnego rodzaju leczenie farmakologiczne, jak i substancje pochodzenia naturalnego, zmianę diety i stosowanie suplementów. Leczenie farmakologiczne nie jest najlepszą opcją ze względu na działania uboczne leków.
Leki przeciwbólowe najcześciej używane do łagodzenia bólu endometrialnego to:

Niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
Są to leki stworzone do łagodzenia bólu i redukowania stanu zapalnego. Różnią się one stopniem uśmierzania bólu i siłą działania przeciwzapalnego. Oznacza to, że jakis lek może mieć silne działanie przeciwbólowe ale słabo redukować ból, podczas gdy inny może przede wszystkim działać przeciwbólowo, ale mieć małą zdolność zmniejszania stanu zapalnego.
Jest wiele wersji tych leków, dostepnych zarówno na receptę jak i bez. Popularnym NLPZ jest aspiryna. Inne zawierają ibuprofen, naproksen, ketoprofen. Wszystkie z nich są sprzedawane pod swoimi nazwami handlowymi, poproś więc farmaceutę o radę. Leki te blokują prostaglandyny, które są czynnikami zapalenia ściśle związanymi z endometriozą i które zwiekszają kurczliwość macicy oraz powodują skurcze i ból.
Lekarstwa zawierające kodeinę nie powinny być używane do radzenia sobie z bólem endometrialnym. Mogą powodować przekrwienie w obrebie miednicy i zaparcia, co może nasilać objawy.

Agoniści GnRH (czynnik uwalniający gonadotropinę z przysadki)
Leki tej klasy są coraz częściej stosowane w celu kontrolowania bólów endometrialnych. Gn-RH oznacza hormon uwalniajacy gonadotropinę. Są to leki, które są regularnie przepisywane w aktualnym leczeniu endometriozy. Zmieniają one naturalny poziom hormonów w organizmie i chemicznie indukują stan menopauzy. Daje to czas ogniskom endometriozy aby się zmniejszyły, podczas gdy nie będą pobudzane przez naturalny cykl hormonów estrogenów.
Ta metoda leczenia wydaje się być względnie efektywna dla niektórych kobiet zarówno pod wględem redukcji bólu, jak i czasowego zmniejszania się ognisk endometriozy. Ale leki te mają efekty uboczne.
Zalecane są do przyjmowania tylko przez sześć miesięcy leczenia, ze względu na możliwość zmniejszenia masy kostnej, która powraca do normy po zaprzestaniu leczenia. Ubytek masy kostnej podczas leczenia zatrzymuje się dzięki zastosowaniu dodatkowej terapii hormonalnej. zwanej z ang. „add-back therapy” i będącej kombinacją estrogenów i progestagenów.

Suplementy w redukowaniu bólu
Wiele kobiet odkryło, że ból pozwalają zmniejszyć też liczne środki naturalne, które są bezpieczne. Mogą do nich należeć witaminy, suplementy mineralne i zioła, pomaga często także zmiana diety.
Olej z pierwiosnka wieczornego daje dobre rezultaty w walce z endometriozą oraz z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Zawiera on wielonienasycony kwas tłuszczowy, zwany kwasem gammalinolenowym, który wydaje się blokować uwalnianie cytokin i prostaglandyn - substancji, które są produkowane przez endometrium i są związane ze skurczami mięśnia macicy. Pożywienie, które zawiera kwas gammalinolenowy to czarne porzeczki i ryby morskie.
Jest wiele zmian zmniejszących objawy i ból, które można wprowadzić do diety. Obejmują one szereg suplementów i ziół, pozwalających oczyścić organizm, wspomóc system odpornościowy, dodać energii i poprawić ogólne zdrowie.

Zrodlo: http://www.nieplodnosc.pl/artyku-y-i-wy ... -cz-2-leki
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz

Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator
Posty: 7373
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Endo a bol

Postautor: gosiak76 » środa, 9 lutego 2011, 23:25

Dla kobiet z endometriozą dostępne są różne sposoby radzenia sobie z bólem. Obok leków opisanych w tym artykule sięgnąć można po alternatywne metody jego łagodzenia. Należą do nich:

Przezskórna stymulacja nerwów (TENS)
Przezskórna stymulacja nerwów (TENS) to niefarmakologiczna metoda zmniejszania bólu, używana w leczeniu różnego rodzaju chorób mięśni i stawów, jak również stanów z towarzyszącym bólem. TENS wykorzystuje energię elektryczną do stymulowania zakonczeń nerwowych w miejscu lub obok miejsca bólu, zmniejszając go i zastępując łaskotaniem lub uczuciem masowania.
TENS może być używany w warunkach opieki medycznej, ale częściej ludzie używają go w domu, poprzez zakup własnego sprzetu. Jest on bezpieczną i nieinwazyjną metodą radzenia sobie z bólem.

Masaż
Badania wykazują, że masaż może złagodzić ból mięśni i tkanek po urazach. Znaczne efekty psychologiczne masażu mogą być również użyteczne w bólu przewlekłym.

Aromaterapia
Niektóre olejki eteryczne stymulują produkcję endorfin i używane łącznie z masażem pomagają się rozluźnić. Stres i lęk spowodowany długotrwałym bólem często powoduje sztywność mięśni. To może zaakcentować percepcję bólu i stworzyć samonakręcającą się spiralę. Stosowanie aromaterapii może pomóc w przełamaniu błędnego koła spowodowanego przez długotrwały ból.

Akupunktura
Uważa się, że akupunktura działa cześciowo przez stymulację uwalniania endorfin i hormonów. Wkłuwanie igieł w odpowiednie punkty może także pomóc w zredukowaniu lęku i depresji związanej z przewlekłym bólem.

Joga
Joga redukuje ból, pomagając mózgowemu ośrodkowi bólowemu w regulacji mechanizmu bramki bólowej zlokalizowanej w rdzeniu kręgowym, a także w wydzielaniu naturalnych substancji przeciwbólowych. Ćwiczenia oddechowe wykorzystywane w jodze także redukują ból. Ponieważ mięśnie się rozluźniają podczas wydechu, wydłużanie jego czasu zmniejsza napięcie. Świadomość własnego oddechu pozwala osiągnąć spokój, pomaga w rozluźnieniu się i radzeniu sobie z bólem.
Skuteczność jogi w redukowaniu bólu częściowo jest spowodowana skupieniem się na własnej świadomości. Ta samoświadomość może mieć ochronny efekt i pozwalać na wcześniejsze działanie zapobiegawcze.

DLPA
L-fenyloalanina (DLPA) nie blokuje bólu. Zamiast tego działa przez ochronę naturalnie produkowanych przez organizm endorfin (naturalnej morfiny organizmu), skutecznie przedłużając ich czas trwania w układzie nerwowym. Zmniejsza aktywność enzymów, które niszczą endorfiny i przez to wydłuża czas ich aktywności na terenie mózgu.
To pomaga organizmowi leczyć się samemu , a działająca w mózgu L-fenyloalanina może też osłabić niektóre objawy innych chorób. Jest to silny antydepresant, a w badaniach medycznych udowodniono, że jest tak skuteczny, jak przepisywane na receptę leki antydepresyjne, ale bez działań nieporządanych.DLPA może także zmniejszać objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i ma ogromne zasługi w walce z bólem w endometriozie.

MSM
MSM jest suplementem służącym do łagodzenia bólu i pomocnym w leczeniu. Pełna nazwa składnika to Methyl Sulphonyl Methane, potoczną nazwą jest „siarka” (sulphur).
MSM może pomóc w łagodzeniu bólów w różny sposób. Blokuje informacje bólowe, które zmierzają do mózgu bezmielinowymi włoknami nerwowymi zwanymi włóknami C. To skutkuje ulgą w bólach głębokich, charakterystycznych dla stanów przewlekłych - takich jak endometrioza.
Ale MSM łagodzi ból także w inny sposób. Redukuje obrzęk i ciepło związane z procesem zapalnym, co z kolei zmniejsza nacisk na sąsiadujące nerwy i tkanki. Zmniejsza także skurcze mięśni.
MSM poza zwykłym łagodzeniem bólu, pomaga w leczeniu uszkodzonych tkanek przez zwiększenie przepływu krwi. Zmienia także połączenia w kolagenie, zmniejszając blizny i zwiększając zakres ruchu i elastyczność.

Ćwiczenia
Prawdopodobnie ostatnią rzeczą, która przychodzi kobiecie do głowy podczas bólu, jest gimnastyka - ta jednak pomaga. Dzieje sie tak, ponieważ kiedy ćwiczymy nasze ciało, produkuje ono w mózgu substancje chemiczne zwane endorfinami. Endorfiny przynosza ulgę, krążąc po organizmie i redukując ból endometrialny. Składniki znajdujące się w endorfinach maja taką samą strukturę i imitują efekty działania morfiny, silnej narkotycznej substancji przeciwbólowej. Dzisięć minut ćwiczeń jest tym, co ciało potrzebuje, aby zacząć produkować te bezpieczne substancje przeciwbólowe.
Dla niektórych kobiet ćwiczenia mogą być zbyt bolesne. Wystarczy jednak lekka aktywność fizyczna, obejmująca na przykład pływanie, specerowanie i jogę.

Zrodlo: http://www.nieplodnosc.pl/artyku-y-i-wy ... zenie-b-lu
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz

vwd
Moderator
Moderator
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Endo a bol

Postautor: vwd » czwartek, 10 lutego 2011, 09:39

wszystko to niby wiemy :) ale ladnie to zostalo zebrane "do kupy" ;) milej lektury mile panie :)

domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Endo a bol

Postautor: domowniczka » wtorek, 22 marca 2011, 11:30

duzo latwiej by bylo bez bolu!!!!! :|

Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: Endo a bol

Postautor: hercik17 » wtorek, 22 marca 2011, 17:49

domowniczka pisze:duzo latwiej by bylo bez bolu!!!!! :|


zgadzam się...czasem sobie wyobrażam dzień kiedy wstanę rano i wiem że nic nie będzie mnie bolało,że ból nie pokrzyżuje moich planów... że wreszcie będę mogła żyć jak normalny człowiek :( ale czy tak kiedyś będzie?
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."

Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator
Posty: 7373
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Endo a bol

Postautor: gosiak76 » wtorek, 22 marca 2011, 22:10

Hercik mam nadzieje ze tak sie stanie w Twoim przypadku - pozwol zeby Visanne zaczelo dzialac w najblizszym okresie czasu i mam nadzieje ze wtedy bol nie bedzie az tak dokuczliwy i endo zostanie uspiona.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz

Awatar użytkownika
kawa1981
Ekspert
Posty: 150
Rejestracja: czwartek, 7 czerwca 2012, 10:18

Re: Endo a bol

Postautor: kawa1981 » niedziela, 24 czerwca 2012, 20:24

Ech...
Mam nadzieję, że moje endo też zostanie uśpione. To taka nieprzewidywalna choroba :(

agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Endo a bol

Postautor: agachod1 » piątek, 29 czerwca 2012, 22:49

Dziewczyny, jak ja wam wspolczuje. U mnie endo nie dawalo ani nie daje zadnych objawow, zadnych boli. Tak naprawde to zebym nie miala tej cysty to do dzisiaj zyla bym z szalejaca w moim organizmie choroba, ktora zajmowala by kolejne narzady. Straszne...endo to naprawde zdradliwa i podstepna choroba.

zuza
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 27 lutego 2014, 22:25

Re: Endo a bol

Postautor: zuza » czwartek, 27 lutego 2014, 22:37

Cześć jestem tu pierwszy raz.
endometriozę wykryto u mnie ponad 2 lata temu, torbiele na obu jajnikach- laparoskopia,badanie hist.potwierdziło diagnozę.
od 2 lat staramy się z mężem o dzidziusia, badania wychodzą ok, jajowody drożne teraz mnie czeka monitoring owulacji.
mam nadzieję że w końcu nam się uda :P
oczywiście @ mam bardzo bolesne, jednak najbardziej dokuczają mi bóle brzucha i wzdęcia pomiędzy @.
jakie macie sposoby na łagodzenie takich bóli?
z góry dziękuję za informacje - bóle i wzdęcia mam praktycznie co drugi dzień


Wróć do „Ból przy endometriozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości