czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne

Co lepsze: interwencja chirurgiczna czy leczenie farmakologiczne? A może należy połączyć obie metody?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne

Post autor: gosiak76 »

Jedynym niezawodnym sposobem zdiagnozowania endometriozy jest wykonanie laparoskopii, podczas której wykonuje się biopsję tkanek. W trakcie badania usuwa się miejsca występowania endometriozy, zrosty spowodowane przez te zmiany, co często powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych, a także zwiększenie szans na zajście w ciążę.

Nie ma prostego sposobu leczenia endometriozy. W rzeczywistości, jedynym niezawodnym sposobem zdiagnozowania endometriozy jest wykonanie laparoskopii, podczas której wykonuje się biopsję tkanek (badanie histopatologiczne) i czasami także usunięcie zmian jako sposób leczenia choroby.

Co daje operacja?
Leczenie operacyjne endometriozy związane z płodnością ma na celu usunięcie wszelkich ognisk endometrialnych oraz zrostów. Jeśli endometrioza uszkodziła lub unieruchomiła w nieprawidłowym miejscu jakiś narząd, chirurg będzie próbował naprawić uszkodzenie i/lub przywróci ułożenie narządów do stanu jak najbliższemu naturalnej anatomii.

U kobiet z minimalną endometriozą, laparoskopia jest efektywnym leczeniem płodności. Odsetek ciąż jest większy u tych kobiet. Oczywiście w większości przypadków wspomagająco należy zastosować leczenie hormonalne.

W przypadku kobiet ze średnio i bardzo zaawansowaną endometriozą, im bardziej zaawansowana choroba, tym mniejszy jest odsetek ciąż po zabiegu operacyjnym. Mimo to zabieg zwiększa szanse na ciążę i zmniejsza dolegliwości bólowe, które często stanowią główne wskazanie do wykonania zabiegu.

Na czym polega zabieg?
Obecnie większość zabiegów operacyjnych jest wykonywanych za pomocą laparoskopii. Jest to zabieg polegający na obejrzeniu jamy brzusznej za pomocą specjalnej kamery. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym - pacjentka śpi i nic nie czuje. Skóra brzucha nacinana jest w trzech miejscach na długości około 1 cm. Po zabiegu nie pozostają więc zmiany. Skuteczność zabiegów laparoskopowych przy niewielkim i średnim zaawansowaniu choroby jest wysoka. Zwiększa się odsetek powodzenia zajścia w ciążę, a dolegliwości bólowe zmniejszają się w dużym stopniu.

Pełne cięcie brzucha (laparotomia) jest nadal wykonywana w rzadkich przypadkach rozległej choroby jelit – zrostów ognisk endometriozy lub potrzeby ich resekcji. Przy takich rozległych operacjach odsetek zmniejszenia dolegliwości bólowych u pacjentek jest niewielki, a powodzenie zajścia w ciążę niewiele większe.


Należy pamiętać, że endometrioza to choroba do końca życia i nawet znaczna poprawa po zabiegach chirurgicznych nie będzie trwała. Dlatego pacjentki, u których głównym wskazaniem do zabiegu była chęć posiadania potomstwa powinny starać się o ciążę w możliwie krótkim czasie po laparoskopii.

Zrodlo:
Dr n. med. Dr n. med. Anna Wilczyńska
http://ginekologia.wieszjak.pl/endometr ... czne-.html
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne

Post autor: vwd »

gosiak76 pisze:[...]Nie ma prostego sposobu leczenia endometriozy.
[...]U kobiet z minimalną endometriozą, laparoskopia jest efektywnym leczeniem płodności. Odsetek ciąż jest większy u tych kobiet. Oczywiście w większości przypadków wspomagająco należy zastosować leczenie hormonalne.
[...]Pełne cięcie brzucha (laparotomia) jest nadal wykonywana w rzadkich przypadkach rozległej choroby jelit – zrostów ognisk endometriozy lub potrzeby ich resekcji. Przy takich rozległych operacjach odsetek zmniejszenia dolegliwości bólowych u pacjentek jest niewielki, a powodzenie zajścia w ciążę niewiele większe.
[...]Należy pamiętać, że endometrioza to choroba do końca życia i nawet znaczna poprawa po zabiegach chirurgicznych nie będzie trwała.
[...]pacjentki, u których głównym wskazaniem do zabiegu była chęć posiadania potomstwa powinny starać się o ciążę w możliwie krótkim czasie po laparoskopii
1 [...] to stwierdzenie dedykuje wszystkim tym, kt. pisza, ze w zyciu nie zgodza sie na zabieg lub ze w zyciu nie zgodza sie na hormony;
2 [...] z obserwacji na tym forum widac, ze dokladnie tak jest :)
3 [...] jesli uznamy, ze ciecie wykonuje sie w najgorszych wypadkach - to owszem, faktycznie, ale my tutaj widzimy, ze w wielu szpitalach ciecie i laparo wykonuje sie zamiennie! a istnieja oddz.szpitalne, w kt. w ogole nie robi sie laparo, wiec to stwierdzenie nie jest do konca prawdziwe ;)
4 [...] do konca zycia brzmi jak wyrok! moze nie byc do konca zycia, moze byc do menopauzy i tak czesto bywa! a nawet jesli do konca zycia to jej reakcje moga byc wyciszone :) wiec bez paniki
5 [...] to wypisac sobie nad lozkiem! Po laparo i kuracji hormonalnej nalezy sie starac w ciagu 3 miesiecy o dziecko! potem bedzie tylko trudniej!!! niestety tak jest :(
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne

Post autor: gosiak76 »

co do 5-tego punktu to bede o tym pamietac - czasu nie bedzie zbyt wiele ale mam nadzieje ze wtedy Was zaskocze ;) marzenie i mam nadzieje ze sie spelni.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne

Post autor: domowniczka »

Gosiaku, bedziemy Ci kibicowac :D ale vwd wypunktowala to nie tylko dla Ciebie... ;) takie mam wrazenie :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne

Post autor: gosiak76 »

wiem domowniczko .... wypowiedzialam sie w swoim imieniu tylko .... wiec endo-kobietki do dziela skoro wiemy jak wyglada sytuacja po laparo i kiedy starac sie o dzidzie - wiec nie marnujmy czasu ;) powodzenia Wam wszystkim zycze ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Ksenia
Ekspert
Posty: 127
Rejestracja: sobota, 16 października 2010, 02:45

Re: czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne

Post autor: Ksenia »

z jednej strony 3 m-ce to krotki okres czasu na staranie sie, zeby zajsc w ciaze. co o tym sadzicie??
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne

Post autor: vwd »

krotki :)
ale leczenie chirurgiczne udroznia to i owo ;) a potem endo znowu czyni zmiany... A ile razy mozna interweniowac chirurgicznie?... Naprawde warto sie dobrze przygotowac i zaplanowac poczecie po laparo/laparotomii w wyznaczonym przez lekarza czasie :D bo jest wowczas wieksze prawdopodobienstwo, ze to sie uda :P
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne

Post autor: gosiak76 »

to teraz juz wszysko sie wyjasnilo :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

Re: czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne

Post autor: rivombroza »

vwd pisze:krotki :)
ale leczenie chirurgiczne udroznia to i owo ;) a potem endo znowu czyni zmiany... A ile razy mozna interweniowac chirurgicznie?... Naprawde warto sie dobrze przygotowac i zaplanowac poczecie po laparo/laparotomii w wyznaczonym przez lekarza czasie :D bo jest wowczas wieksze prawdopodobienstwo, ze to sie uda :P
ja laparoskopię miałam 25 sierpnia 2008 roku potem cały wrzesień nie miałam miesiączki, to oczywiste bo wyczyscili endometrium-pażdziernik, listopad, grudzień brałam orgametrill(cały czas plamiłam)odczekałam luty i w marcu 2009 zaczeliśmy starania(co z tego jak nie miałam owulacjii)przez 4 miesiące po zabiegu cierpiałam okropnie po miesiącu podczas podmywania się wyszły ze mnie 2 skrzepy -podobne do mięsa w krztałcie trójkąta i od tamtej pory jak ręką odjoł.napady tego bólu przed tą sytuacją były takie że gdy szłam ulica lub byłam w sklepie musiałam momentalnie ukucnąc i waliło mnie dosłownie -na kolana.niewiem co to za skrzepy -lekarz powiedział że to może po operacji jakieś resztki. :roll:
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne

Post autor: vwd »

rivombroza pisze:niewiem co to za skrzepy -lekarz powiedział że to może po operacji jakieś resztki
to moga byc niebezpieczne skrzepy... dobrze, ze wszystko wyszlo i jest ok Na drugi raz nalezy taki skrzep zapakowac i od razu do lekarza! ja tak zrobilam i lakarz mnie za to b.pochwalil ;)
Awatar użytkownika
rivombroza
Ekspert
Posty: 568
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2011, 14:33

Re: czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne

Post autor: rivombroza »

o rany, na szczęście samo postanowiło ze mnie wyjśc!!!czułam że cos jest nie tak-bo dlaczego dopiero po miesiącu od laparo pojawiły się bóle, pewnie coś tam cały czas było po przypalaniu tylko się przesuneło i mogło drażnic np. jajniki lub jelita.tak się domyślam.
Nadzieja pomaga iść naprzód; wytrwałość - stać, a odwaga - wracać.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy leczenie chirurgiczne endometriozy jest skuteczne

Post autor: gosiak76 »

Moglo i tak byc ale przynajmniej juz teraz bedziesz wiedziala co robic w takiej sytuacji. Kazdy niepokojacy objaw zglaszaj lekarzowi jak najszybciej.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak leczyć endometriozę?”