Witam wszystkich!

Jesteś nowy na forum? Zacznij od wpisu tutaj! Przedstaw się, a my Cię przywitamy i pokierujemy dalej.
Gosia1986
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2014, 11:22

Witam wszystkich!

Post autor: Gosia1986 »

Witam wszystkich serdecznie. Jestem na formu nowa. Endometriozy jeszcze nie mam zdiagnozowanej, tylko podejrzenie. Za to dużo wątpliwości. Mam nadzieję, że będę mogła się dowiedzieć czegoś o tej chorobie od bardziej doświadczonych osób.
Interesuje mnie na wstępie kwestia owulacji przy tej chorobie. Czy możliwe jest, żeby endometrioza blokowała owulację (pęcherzyki nie pękają). Jeśli tak, może ktoś byłby w stanie mi wyjaśnić co w tej chorobie (jaki czynnik) powoduje blokowanie owulacji. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Witam wszystkich!

Post autor: gosiak76 »

Witaj Gosiu - postaram sie znalezc informacje na temat ktory Cie bardzo nurtuje. Mam rowniez nadzieje ze znajda sie dziewczyny, ktore beda beda w stanie wytlumaczyc to wszystko Tobie. Prosze napisz cos wiecej w jaki sposob doszlo u Ciebie do zdiagnozowania endo oraz jakie symptom wystepowaly u Ciebie ze zdecydowalas sie znalezc przyczyne problem ktory pojawil sie u Ciebie.
Pozdrawiam - Gosia
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Witam wszystkich!

Post autor: gosiak76 »

U kobiet z endo (wg Jakowickiego) wystepuje:

-zaburzenie folikulogenezy
-przedwczesne pekanie pecherzyka
-brak jajeczkowania i oligoowulacja
-redukcja aparatu pecherzykowego
-niedoczynnosc cialka zoltego
-luteinizacja niepeknietego pecherzyka jajnikowego
-hyperprolaktynemia
-przyspieszony lub uniemozliwiony transport komorki
-fagocytoza plemnikow
-zaburzenia zaplodnienia
-defekt implantacji
-embriotoksycznosc (poronienie).

1. zaburzenia folikulogenezy - zaburzenie w fazie folikularnej podczas ktorej estrogeny stymulują rozrost błony śluzowej macicy i odbudowę w niej naczyń krwionośnych.

2. oligoowulacja - zachwiany rytm krwawien miesiecznych.

3. niedoczynnosc cialka zoltego - objawia sie nadmiernym krwawieniem.

4. luteinizacja niepeknietego pecherzyka jajnikowego - pęcherzyk jajnikowy dojrzewa prawidłowo, lecz komórka jajowa nie zostaje uwolniona. Może występować tylko w niektórych cyklach miesiączkowych, ale może się także powtarzać w każdym cyklu prowadząc do niepłodności. Niepęknięty pęcherzyk wytwarza duże ilości progesteronu, co powoduje podwyższenie podstawowej temperatury ciała oraz nasilenie objawów zespołu przedmiesiączkowego. LUF towarzyszy wielu schorzeniom. Najczęstszymi z nich są: zespół policystycznych jajników (PCOS), endometrioza a także zaburzenia hormonalne wywołane nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy czy przysadki mózgowej jak np. hiperprolaktynemia.

5. hiperprolaktynemia - podwyzszone stezenie prolaktyny we krwi.

6. fagocytoza plemnikow - trawienie i niszczenie uszkodzonych plemnikow

7. zaburzenia zaplodnienia - niemoznosc zaplodnienia spowodowana po czesci zaburzeniami owulacji oraz hormonalnymi, endometrioza, chorobami zapalnymi miednicy mniejszej (PID), zespolem policystycznych jajnikow, miesniakami macicy, podwyzszonym poziomem prolaktyny, niewydolnoscia jajnikow, zaburzeniami fazy lutealnej (estrogeny powodują rozrost endometrium i ułatwiają zagnieżdżenie jaja)

8. defekt implanatacji - wszczepienie sie zaplodnionego jaja w innej czesci organu poza macica.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Witam wszystkich!

Post autor: vwd »

Witaj, witaj Gosiu :)
ale Ci Twoja imienniczka odpowiedziala :) az milo poczytac, gdy ktos wklada tyle serca i wiedzy w wypowiedz :)
przy okazji, zdrowych i milych Świat!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział powitań. Przedstaw się.”