Jestem nowa

Jesteś nowy na forum? Zacznij od wpisu tutaj! Przedstaw się, a my Cię przywitamy i pokierujemy dalej.
nowa
Udzielający się
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 13 września 2012, 23:44

Jestem nowa

Post autor: nowa »

Witam tydzień temu dowiedziałam się po 3 latach zmagań, że choruję na endometriozę... Czy może ktoś mi cos na ten temat po ludzku powiedzieć? Strasznie się boję bo mam zaledwie 22 lata a w przyszłości chciałabym mieć dzieci...
Chciałam zapytać jeszcze jaka jest norma dla markera Ca 125? Ja miałam 88,7 czy to bardzo zły wynik?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Jestem nowa

Post autor: gosiak76 »

Witaj i przykro ze akurat trafilas do nas na forum w takiej sytuacji - pytaj o wszystko a my postaramy sie odpowiedziec na Twoje pytania.
Co do markera CA 125 to trudno powiedziec jak ksztaltuje sie wynik gdyz u niektorych dziewczyn przy endo marker moze byc nawet w normie podczas gdy u innych moze byc podwyzszony wiec tu naprawde nie ma reguly.
Norma dla markera CA 125 wynosi od 0 do 35.
Pozdrawiam - Gosia.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
nowa
Udzielający się
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 13 września 2012, 23:44

Jestem nowa

Post autor: nowa »

Dziękuję za odpowiedź:) chciałabym jeszcze zapytać jak to jest z leczeniem, mój lekarz przepisał mi wyłącznie tabletki antykoncepcyjne i powiedział że jak ie pomogą na ból to mam sie do niego zgłosić i znajdziemy inne rozwiązanie... Jak to u was wygląda? Też bierzecie tylko tabletki antykoncepcyjne? prosze o odpowiedz to dla mnie ważne bo jak najbardziej chciałabym spowolnić ten proces, bo na razie nie mogę mieć dzieci bo studiuję mój chłopak też a w przyszłości chciałabym je mieć
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Jestem nowa

Post autor: agachod1 »

Witaj. Bardzo mi przykro, ze to chorobsko dopadlo ciebie juz teraz w tak mlodym wieku, ale z drugiej strony moze i lepiej, ze teraz cie zdiagnozowano, bo dlugo nieleczona endometrioza potrafi wyrzadzic w organizmie naprawde sporo szkod. Co to takiego ta edno? Najprosciej: w organizmie kobiety co miesiac tworzy sie warstwa endometrium, ktora w razie zaplodnienia staje sie lozyskiem dla plodu. Jezeli nie dochodzi do zaplodnienia, endometrium zluszcza sie i dlatego mamy @. Kiedy mamy do czynienia z endometrioza, komorki endometruim przedostaja sie poza obreb macicy, do narzadow, ktore sa wokol. W trakcie miesiaczek kazdy fragment endometrium krwawi, ale nie jest usuwany z organizmu, poniewaz nie ma ujscia. Wtedy mesiac po miesiacu tworza sie skrzepy, krwiaki az w koncu zrosty. Moga tez powstawac torbiele. Zrastaja sie ze soba organy, jajniki z jajowodami, z macica, jelita, pecherz. Wszystko zalezy od przypadku. Endo jest choroba, ktora u kazdej kobiety ma indywidualny przebieg i daje objawy o roznym nasileniu. Czasami choroba nie daje zadnych symptomow, ze cos jest nie tak, czasami bole sa tak silne, ze nie sposob normalnie funkcjonowac.

Nie wiem jak to bylo w twoim przypadku. Napisz prosze, w jaki sposob u ciebie zdiagnozowano endo? Jak to sie zaczelo? Co sklonilo cie do pojscia do lekarza? Czy moze mialas juz laparoskopie? Czy jest jakis plan wyciszenia choroby u ciebie? Pozdrawiam.
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Jestem nowa

Post autor: agachod1 »

Endometriozy nie mozna wyleczyc calkowicie. Mozna ja jedynie zatrzymac i wyciszyc. W tym przypadku rzeczywiscie zatrzymanie @ jest dobrym rozwiazaniem. Kwiestia polega na tym czy hormony rzeczywiscie zadzialaja tak, jak powinny, czyli czy zatrzymaja okres. Ja np przyjmuje Visanne i nie mam @. Jednak sa przypadki, kiedy dziewczyny mimo przyjmowania hormonow nadal miesiaczkuja. Wtedy trzeba poszuka takich hormonow, ktore beda odpowiednie. Mysle, ze masz dobrego lekarza, bo plan leczenia zaproponowany przez niego naprawde ma sens. Oby tylko antykoncepcja ci pomogla i wyciszyla chorobe na tak dlugo, dopoki nie zdecydujesz sie na dziecko. Zycze ci duzo zdrowka. Caluje.
nowa
Udzielający się
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 13 września 2012, 23:44

Jestem nowa

Post autor: nowa »

Zaczęło sie dwa 3 lata temu jak z straszym bólem podbrzusza wylądowałam na pogotowiu, tam jednak uznali że nic mi nie jest i odesłali do domu. Na drugi dzień koszmar sie rozpoczął po raz kolejny zawieziono mnie na izbę przyjęć byłam tam 10 godz robili badania i niczego nie znaleźli. Cały czas miałam nudności, ból, zawroty głowy. Chodziłam od lekarza do lekarza przez dwa tygodnie, aż chirurg zdecydował się wysłać mnie do szpitala na wszystkie badania, po raz kolejny zrobiono mi tam USG i znaleziono na lewym jajniku torbiel o średnicy ok. 6,5 cm. lezałam w szpitalu tydzień, nie usunęli go z racji tego że jeszcze nie rodziłam dzieci, i nic przepisali mi tylko tabletki antykoncepcyjne i odesłali do domu. Tabletki powodowały nudności wiec je odstawiłam, zgłosiłam sie do lekarza który prowadził mnie w szpitalu, towarzyszył mi ciągłe bóle, nieustające do dziś upławy, potem ból podczas stosunku czasami nawet plamienia, bądź ból po stosunku. Kilka razy po szpitalu znajdywał u mnie torbiele nieco mniejsze i nadżerki ale kazał sie nie przejmować ale objawy nie mijały i non stop do niego chodziłam aż miesiąc temu powiedział że to jest endometrioza i kazał zrobić na potwierdzenie markery Ca 125 mój wynik to 88,7 i powiedział z taka miną nie zbyt wesołą że poziom jest znacznie podniesiony i że o endometrioza. Powiedział że nie da sie tego leczyć można tylko hamować, przepisał mi tabletki antykoncepcyjne kontracept i powiedział że jak nie pomogą na ból to zastanowimy się co dalej.... Laparoskopii nie miałam nigdy... Jedynie USG
magma
Ekspert
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 15:00

Re: Jestem nowa

Post autor: magma »

witaj na forum...:)
Wg mnie powinnas poszukać specjalisty od endo...nie do końca podoba mi się tok myślenia Twojego gin...
Leżały ze mną w szpitalu dziewczyny po usunięciu endo/torbieli na jajnikach, im lekarze zlecili operację mimo, że nie rodziły dzieci...Pamiętaj, Twoja torbiel nie jest mała i cały czas rośnie, kazdego miesiąca przybywa jej wymiarów...
Działaj.nie czekaj.
Powodzenia.

Warto przejrzeć polecanych przez nas specjalistów:
http://forum.endoendo.pl/viewforum.php? ... af5f680d51
nowa
Udzielający się
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 13 września 2012, 23:44

Jestem nowa

Post autor: nowa »

Ta pierwsza torbiel się wchłonęła, bądz zniknęła nie wiem jak to powiedzieć. Ale pojawiają sie nowe...
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Jestem nowa

Post autor: agachod1 »

Wczesniej napisalalam, ze masz dobrego lekarza, ale po tym co przeczytalam wcale juz tak nie uwazam. Owszem zatrzymanie @ przez antykoncepcje badz Visanne, to dobry sposob na zahamowanie choroby. Jednak gdy sa jakiekolwiek zmiany jak np torbiele, nalezy je jak najszybciej usunac zwlaszcza kiedy sa tak spore jak u ciebie. Jeszcze jedna wazna sprawa, nie mozna stwierdzic endo na podstawie markerow, USG, ani innych badan. Jedyna metoda, ktora daje 100% pewnosci, ze to endo jest pobranie wycinka do badania HP, co jest mozliwe tylko w przypadku wykonania laparoskopii. Mysle, ze faktycznie powinnas, jak ci radzila Madzia, poszukac lekarza specjalizujacego sie w leczeniu endo. Pozdrawiam.
nowa
Udzielający się
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 13 września 2012, 23:44

Jestem nowa

Post autor: nowa »

To dlaczego stwierdził powiedział mi ze te badania dają 100% pewność ze to endometrioza zwłaszcza przy tak podwyższonym wyniku markera. I teraz czekamy co się będzie działo...
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Jestem nowa

Post autor: vwd »

Witaj nowa na forum :) Coz Ci odpowiedziec?! Jak Cie pocieszyc w tym wszystkim?! Jesli poswiecisz troszke czasu i poczytasz historie naszych forumowiczek to... niestety stwierdzisz, ze my same chorujace wiemy wiecej niz lekarze. Radzimy sobie, uzupelniamy swoja wiedze, ja np. zawsze sama mowie lekarzowi co ma mi przepisac. Wiem, ze to brzmi dziwnie, ale... naprawde trudno trafic na takiego doktora, kt. sie przejmie Twoim przypadkiem i bedzie sledzil na biezaco Twoje wyniki. Zycze Ci, abys znalazla takiego gina, kt. swietnie Cie poprowadzi!!! Natomiast... musisz sama czytac, pytac, szukac... Zreszta, juz to zaczelas robic :) bo pojawilas sie tutaj :) Zycze Ci powodzenia! i zdrowia oczywiscie :)
magma
Ekspert
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 15:00

Re: Jestem nowa

Post autor: magma »

Aga napisała prawdę:
Tylko wynik badania histopatologicznego potwierdza w 100% endometriozę (wycinasz, wycinek odsyłają do badania,czekasz na wynik badania a kiedy się doczekasz masz tam napisane czarno na białym co to było...).
Jesli lekarz bez wykonania takiego badania stwierdza, że to na 100% endo to dowód, że należy szybko szukać innego...przykro mi...
Jak można przy 6cm torbieli stwierdzić, czekamy i zobaczymy co się będzie działo? Chcesz stracić jajnik?
Działaj...powtarzam to jeszcze raz...potraktuj to jak dobrą radę...nie krytykę.
nowa
Udzielający się
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 13 września 2012, 23:44

Jestem nowa

Post autor: nowa »

Rozmawiałam właśnie z Tatą po nitce do kłębka okazało się że zna się z profesorem ginekologiem który m.in. wykłada na UJ. Mam nadzieje że jak zobaczy moje wszystkie wyniki badań, historię tego co się dzieje podejmie stosowne kroki... Gin do którego obecnie chodzę jest uważany u nas za bardzo dobrego ale jak widać u mnie się nie sprawdza... Dziękuję za rady:) Napisze co i jak:) Jeszcze martwi mnie że ból zawsze prawie zawsze kumuluje sie wokół lewego jajnika na którym podobno nic nie ma, często czuje tam ból zwłaszcza podczas sikania, oddawania stolca i czesto mam tak że robi mi się w tym miejscu tak bardzo gorąco czuje to jak rozpływa się ono wokół jajnika tak jakby cos goracego sie tam wylewało. Czy też tak macie???
magma
Ekspert
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 15:00

Re: Jestem nowa

Post autor: magma »

Ważne żebyś trafiła w ręce lekarza specjalizującego się w endometriozie...bardzo ważne...na forach znajdziesz na pewno opinie o lekarzu, ktorego poleca Ci Tata...poczytaj, wyciągnij wnioski...
a o bólu z lewej str też koniecznie wspomnij na wizycie... ;)
poziomko
Ekspert
Posty: 131
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2012, 20:10

Re: Jestem nowa

Post autor: poziomko »

Witaj kochana. Ja również walczę z endometriozą, zdiagnozowano mnie w lutym tego roku. Jestem po dwóch cięciach brzucha, laparoskopiach, abrazji macicy i drenażu zatoki Douglasa ;) Dlatego proszę Cię, lecz się tylko u dobrego specjalisty, wierzę, że tacy istnieją. Ja leczyłam endo 6. miesięcy visanne (lek zatrzymujący miesiączkę) i przez cały okres przyjmowania miałam krwawienie, aż trafiłam do szpitala, w którym kazali mi ją odstawić. Marker CA125 może być podwyższony przy endo, dlatego nie stresuj się za bardzo :-) Całuję.
nowa
Udzielający się
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 13 września 2012, 23:44

Re: Jestem nowa

Post autor: nowa »

Jestem coraz bardziej przerażona jak slysze o wszystkich zabiegach które przechodziłyście brzmi strasznie... Zwłaszcza że nie nawidzę igieł, pobierania krwi itp. a nie wspomnę już o zabiegach i poddawaniu narkozie ( zwłaszcza że nigdy nie miałam z tym do czynienia)...
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Jestem nowa

Post autor: gosiak76 »

Nawet nie poczujesz jak podadza Ci narkoze i po prostu odlecisz w przeciagu kilku sekund - ja tez sie stresowalam jak pierwszy raz szlam do szpitala a do tego jeszcze w Anglii wiec stres byl wiekszy. Mam nadzieje ze pomimo stresu i strachu bedziesz dzielna bo tam beda chcieli pomoc Tobie zeby zatrzymac pozniej chorobe na dluzszy okres czasu a Ty zebys czula sie bardziej komfortowo i bez bolu.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
nowa
Udzielający się
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 13 września 2012, 23:44

Re: Jestem nowa

Post autor: nowa »

nie wątpię:) dziękuje wam jesteście super:) dałyscie mi duzo do myslania i pierwsze co to czeka mnie zmiana lekarza:)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Jestem nowa

Post autor: gosiak76 »

Powodzenia i mam nadzieje ze teraz trafisz na dobrego specjaliste w swoich dalszych poszukiwaniach czego mocno Ci zycze i pisz jak masz jakies pytania badz watpliwosci.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
nowa
Udzielający się
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 13 września 2012, 23:44

Re: Jestem nowa

Post autor: nowa »

Mam taką nadzieję:) odezwę się jak będą jakieś postępy :) Na razie dziękuję:)
magma
Ekspert
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 15:00

Re: Jestem nowa

Post autor: magma »

nowa pisze:Jestem coraz bardziej przerażona jak slysze o wszystkich zabiegach które przechodziłyście brzmi strasznie... Zwłaszcza że nie nawidzę igieł, pobierania krwi itp. a nie wspomnę już o zabiegach i poddawaniu narkozie ( zwłaszcza że nigdy nie miałam z tym do czynienia)...
nie taki diabeł straszny...najgorszy jest strach przed "pierwszym razem" bo nie wiesz czego się spodziewac...
wszystko jest do przeżycia i igły i narkoza to nic w porównaniu z bolem, z ktorym się zmagamy na codzien...
Warto dać się pociąc by potem zyć (w miarę) spokojnie
pozdrawiam :)
nowa
Udzielający się
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 13 września 2012, 23:44

Jestem nowa

Post autor: nowa »

Mam jeszcze takie pytanie:) W jakich miejscach robią cięcia? I czy zostają duże blizny?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Jestem nowa

Post autor: gosiak76 »

Czy chodzi Tobie o ciecia laparoskopowe ? Jezeli tak to jedno jest w pepku i dwa w miejscach w okolicy jajnikow - blizny nie sa widoczne tak bardzo jak sie zagoja i nawet bedziesz mogla biegac w bikini na plazy.
Ja podczas mojej drugiej laparoskopii mialam 4 ciecia - 3 w tych miejscach o ktorych juz napisalam a czwarte w okolicy pecherza pionowo pod pepkiem.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
nowa
Udzielający się
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 13 września 2012, 23:44

Re: Jestem nowa

Post autor: nowa »

tak o nie mi chodzi:) Bo ja tańczę i brzuch jest dla mnie bardzo ważną częscią ciała
magma
Ekspert
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 15:00

Re: Jestem nowa

Post autor: magma »

Brzuch na tym nie ucierpi, cięcia, choć trzy są malutkie...:) tycie, tycie...;)
W razie konieczności wykonania laparotomii (zeby dostać się do macicy, jajników): cięcie przeprowadza się bardzo nisko, majteczki od bikini je zakrywają...;)

spokojnie...;) brzuch na ingerencjach nie ucierpi...:) tzn jego uroda nie ucierpi...choć na chwilke będziesz musiała przestać tanczyc, z tym musisz się liczyć... :)
nowa
Udzielający się
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 13 września 2012, 23:44

Re: Jestem nowa

Post autor: nowa »

właśnie wiem to mnie martwi bo prowadze zespół i jestem choreografem :( ale damy rade:) dziękuję
marcys8885
Udzielający się
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2012, 16:41

Re: Jestem nowa

Post autor: marcys8885 »

Witaj:) fajnie że tu dołączyłaś, tutaj wszystkiego sie dowiesz o endo. Tez jestem zdania że powinnaś znaleść specjaliste od endo, ja do takiego trafiłam i odrazu na laparoskopie. Laparoskopia jest właśnie dla kobiet które nie rodziły dzieci. Leki uciszą chorobe ale jej nie zlikwidują, każdy lekarz mi to powiedział. U ciebie była dość duża ta torbiel, dobrze że sie wchłoneła ale jak widzisz powstaja nowe i to jest znak że powinnaś poszukać specjalisty bo jeżeli endo jest nie leczone to robi szkody w organizmie. Ja też mam 22 lata i jestem juz po laparoskopii, miałam torbiel 5cm i liczne zrosty jak to przy endo. Jestem teraz na leczeniu pół roku a pozniej mam czas pół roku na zajście w ciażę i tak też zrobie, ponieważ z ta choroba to nigdy nie wiadomo. Nie bój sie nic , damy rade:))) i jeszcze jedno lekarz mi powiedział że dobrze że teraz wykryliśmy ta chorobe, im wcześniej leczona tym lepiej:) pozdrawiam
nowa
Udzielający się
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 13 września 2012, 23:44

Re: Jestem nowa

Post autor: nowa »

Super:) Ciesze sie że znalazła się tu tak młoda osoba jak ja:) Ciesz się że możesz teraz starać się o dziecko:) Ja mam chłopaka ale on jest na studiach ja też nie bylibyśmy w stanie teraz zagwarantować mu dobrego bytu... dlatego jeszcze bardziej się boje ze jak juz będziemy mogli to będzie za późno:(
marcys8885
Udzielający się
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2012, 16:41

Re: Jestem nowa

Post autor: marcys8885 »

Jeżeli zaczniesz sie leczyć to nie bedzie za pozno, dlatego znajdz specjaliste i zacznij walke:))) on ci powie co dalej robić
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: Jestem nowa

Post autor: hercik17 »

Witaj czytając twoje wpisy i wszystko to co mówią ci lekarze to zastanawiam się co ci lekarze robili na studiach.Czasem mam wrażenie,że my wiemy więcej od nich.Ale chyba każda z nas trafiła na jakiegoś idiotę,który w zupełności nie umie zająć się kobietą z endo.Nie chcę nikogo urazić,ale czasem to już się nie da wytrzymać jak czyta się jak traktują nas lekarze.Musisz znaleźć lekarza od endo i zacząć się leczyć .To normalne że obawiasz się zabiegu,ale głowa do góry :) zobacz ile nas tu jest i wszystkie jakoś dajemy radę.A więc powodzenia :)
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział powitań. Przedstaw się.”