endo - kobiecosc ktora boli

Co zrobić, gdy dowiesz się, że masz endometriozę. Jak z tym żyć - porady i wskazówki.
Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator
Posty: 7373
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

endo - kobiecosc ktora boli

Postautor: gosiak76 » środa, 9 lutego 2011, 23:19

Bolesne miesiączkowanie, ból w czasie stosunku seksualnego, przewlekły ból brzucha, ból owulacyjny, ból okołomiesiączkowy, dolegliwości jelit lub pęcherza moczowego, ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, nieprawidłowe krwawienia, problemy z płodnością i przewlekłe uczucie zmęczenia to objawy endometriozy, choroby występującej nawet u co 10 kobiety w wieku rozrodczym (między 15 a 50 r.ż.)

Jak rozpoznać endometriozę?
Rozpoznanie endometriozy może być bardzo trudne, gdyż jej objawy mogą pokrywać się z symptomami wielu innych chorób, w tym zapalenia przydatków i zespołu jelita drażliwego. Okres od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia prawidłowego rozpoznania może trwać nawet 6 lat, dlatego tak ważna jest wiedza dotycząca oznak, diagnostyki i leczenia endometriozy.

Kiedy mówimy o endometriozie?
O endometriozie mówimy, gdy tkankę przypominającą błonę śluzową macicy można znaleźć poza macicą, w innych miejscach w ciele. Tkanka ta tworzy zmiany, zwane zmianami endometriotycznymi, które najczęściej umiejscawiają się na jajnikach i innych narządach miednicy mniejszej. Cykliczny rozrost i następcze złuszczanie chorobowej tkanki powoduje nie tylko powstanie dolegliwości bólowych, ale może również skutkować niepłodnością. Mimo szeroko zakrojonych badań nie udało się dotychczas jednoznacznie określić przyczyn endometriozy.

U kogo występuje endometrioza?
U kobiet z bolesnym miesiączkowaniem częstość występowania endometriozy waha się do 40% do 60%, a u kobiet skarżących się na ból w obrębie miednicy mniejszej częstość występowania endometriozy może sięgać 75%. Z endometriozą często też wiążą się problemy z płodnością – szacuje się, iż u 30–50% kobiet z endometriozą występują większe lub mniejsze problemy z niepłodnością. Zwiększone ryzyko rozwoju endometriozy występuje u kobiet, których matka lub siostra cierpi na tę chorobę.
Szacuje się, że endometrioza występuje u niemal 200 milionów kobiet na całym świecie. W Polsce na endometriozę może chorować nawet milion kobiet.

W jaki sposób leczy się endometriozę?
Endometrioza jest chorobą przewlekłą, nieuleczalną. Cele leczenia obejmują łagodzenie dolegliwości bólowych, spowalnianie wzrostu zmian endometriotycznych, poprawę płodności (w przypadkach, w których jest to pożądane) i/lub zapobieganie nawrotom choroby w przypadku zaleczenia zmian. W niektórych przypadkach endometriozę można wyleczyć metodami chirurgicznymi, czyli usunąć jej ogniska. Nie każda kobieta może jednak zostać poddana laparoskopii. Po zabiegu endometrioza może jednak z czasem nawrócić. Możliwości leczenia farmakologicznego obejmują stosowanie leków przeciwbólowych, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), oraz leków hormonalnych, takich jak doustne środki antykoncepcyjne, progestageny czy analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę (tzw. analogi GnRH).

Leki przeciwbólowe mogą znacznie zmniejszyć nasilenie dolegliwości, pozostają jednak bez wpływu na samą przyczynę choroby, a przy dłuższym stosowaniu mogą niekorzystnie wpływać na inne narządy, głównie na przewód pokarmowy. Analogi GnRH uważane są za standardowe leczenie w endometriozie, jednak ich stosowanie w monoterapii wiąże się z działaniami ubocznymi prowadzącymi do tzw. „sztucznej menopauzy”.

Lekiem z grupy progestagenów, który został zarejestrowany do leczenia endometriozy na podstawie dedykowanych badań klinicznych jest dienogest. Łagodzi on dolegliwości bólowe związane z endometriozą, oraz znamienne hamuje wzrost nieprawidłowej tkanki. Preparat ten wyróżnia także profil bezpieczeństwa i tolerancja umożliwiające długotrwałe stosowanie.

Dostępne obecnie metody leczenia umożliwiają wielu dotkniętym chorobą pacjentkom, przez długi czas funkcjonowanie bez dolegliwości i znaczne poprawienie jakości życia. Skuteczne leczenie wymaga konsekwentnego stosowania zaleconych środków. Wskazane są także regularne konsultacje z lekarzem.

Jak żyć z endometriozą?
Endometrioza może w istotny sposób wpływać na życie kobiet, odbijając się negatywnie na aktywności zawodowej, życiu rodzinnym i związku z partnerem. Dlatego ważne jest, by oprócz doboru odpowiedniego leczenia, poszukać wsparcia w otoczeniu. Pomocą mogą być stowarzyszenia, skupiające kobiety z tym schorzeniem.

Zrodlo: http://www.nieplodnosc.pl/artyku-y-i-wy ... kt-ra-boli
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz

vwd
Moderator
Moderator
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: endo - kobiecosc ktora boli

Postautor: vwd » czwartek, 10 lutego 2011, 09:44

Kolejne akapity tego artykulu przypominaja mi poszczegolne watki naszego forum :) Te nasze rozmowy sa o tyle ciewsze, ze zawieraja zabarwienie emocjonalne, a nie tylko suche fakty... ;)

Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator
Posty: 7373
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: endo - kobiecosc ktora boli

Postautor: gosiak76 » czwartek, 10 lutego 2011, 18:17

i my potrafimy to o wiele lepiej przekazac gdyz to my jestesmy tymi osobami ktore cierpia a artykuly sa opisywane przez osoby jakby z zewnatrz ktorych choroba nie dotknela.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz

vwd
Moderator
Moderator
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: endo - kobiecosc ktora boli

Postautor: vwd » piątek, 11 lutego 2011, 10:59

podoba mi sie tylul:
endo - kobiecosc ktora boli
Uwazam, ze jest trafny :)

Awatar użytkownika
catrina27
Ekspert
Posty: 522
Rejestracja: sobota, 8 stycznia 2011, 11:53

Re: endo - kobiecosc ktora boli

Postautor: catrina27 » sobota, 12 lutego 2011, 15:27

To jest endo w pigułce ;) Świetne dla osoby, która właśnie się dowiedziała o endo i szuka info. Ja chwilę szukałam zanim znalazłam was :D
" po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój"

domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: endo - kobiecosc ktora boli

Postautor: domowniczka » środa, 23 lutego 2011, 14:03

rzeczywiscie :) wszystko to co najwazniejsze w endo.
A moze jednak cos dodac?... ;)


Wróć do „Mam endometriozę i co dalej?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości