Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Co zrobić, gdy dowiesz się, że masz endometriozę. Jak z tym żyć - porady i wskazówki.
patunia20
Udzielający się

Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Postautor: patunia20 » czwartek, 16 grudnia 2010, 15:32

Dzień dobry jestem tu nowa chciałabym zapytać o co chodzi ponieważ byłam na wizycie u mojego ginekologa i wykrył na lewym jajniku torbiel miałam 2 miesiące antykoncepcyjne tabletki ale nic nie pomogło dostałam skierowanie na laparotomie po operacji w wynikach miałam marker ca152 -53.6 po 2 tygodniach dostałam wynik histopatologiczny i cystic endometriodalis byłam u ginekologa i powiedział że tak to torbiel endometrialna i mam endometriozę potem pytałam o mój prawy spuchnięty jajnik czy miałam coś robione usuwane ogniska albo cos a on mówi że nie czy to możliwe że usunęli mi torbiela a tej endometriozy nie? i jak dalej jesteście leczone mam 20 lat chce za 4 lata mieć dzieci jakoś a on mi mówi że za rok mam robić i 3 miesiące mam tabletki potem miesiąc przerwa i 3 miesiące kolejne i co dalej dostane inne tabletki czy co teraz mam Qlaira na 28 dni nowe jakieś ale dobre opowiedzcie jak u was jest

Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator

Re: Tabletki antykoncepcyjne a co dalej?

Postautor: gosiak76 » czwartek, 16 grudnia 2010, 16:44

Witaj Patunia,

przykro mi ze diagnoza brzmi endometrioza - mysle ze gdybys miala ogniska endo to na pewno zostalayby usuniete podczas operacji - sadze ze u Ciebie znaleziono tylko torbiel ktora byla torbiela endometrialna.
Nie potrafie za wiele pomoc z lekami antykoncepcyjnymi ale z tego co wiem to po kuracji 3 miesiecznej tabletkami antykoncepcyjnymi jest przerwa 7-dniowa jak wczesniej poinformowal mnie lekarz.
Ja obecnie jestem po laparoskopii - oczekuje wynikow histopatologicznych ktore odzwierciedla moja sytuacje - wiem tylko ze mialam wycinana torbiel ktora byla wielkosci kurzego jajka oraz na otrzewnej zat. Douglasa stwierdzono 7-10 galaretowatych zmian o sr. ok. 3-4 mm.
Mam nadzieje ze wkrotce dowiesz sie czegos wiecej od osob ktore dluzej sie lecza.

Zycze zdrowka - trzymam kciuki za Ciebie.

Pozdrawiam - Gosia
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz

Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert

Postautor: karolina794 » czwartek, 16 grudnia 2010, 20:04

Witaj Patunia,
Mogę tylko powiedzieć ci z własnego doswiadczenia,że mi tradycyjne leczenie antykoncepcyjne nie pomogło.Męczyłam się prawie 4 lata bez skutku.
Gdzie są dzieci tam blisko do gwiazd *************

patunia20
Udzielający się

Postautor: patunia20 » piątek, 17 grudnia 2010, 09:31

ja nie miałam wielkich bólów brzucha ani nic tylko przy @ a jak byłam zapytałam lekarza czy to znaczy że mam endometrioze a on że tak ja nie mam 7 dni przerwy mam Qlaira na 28 i miesiące potem miesiąc przerwa i znowu 3 miesiące a czy te torbiele mi wrócą przy tabletkach?

domowniczka
Ekspert

Postautor: domowniczka » piątek, 17 grudnia 2010, 11:41

Czesc Patuniu :)
Jestes kolejna osoba trafiona przez endo :( Nie jestes sama, jesli moze Cie to w czyms pocieszyc ;) jestesmy tu wszystkie w podobnej sytuacji. Na tym forum znajdziesz odp. na wszystkie Twoje pyt. Trzeba tylko poszperac i poczytac! i mysl pozytywnie! Trzymam kciuki za Ciebie :)

Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator

Postautor: gosiak76 » piątek, 17 grudnia 2010, 12:38

Patuniu,

kazdy organizm jest inny ale jedno co wiem to musisz kontrolowac i zapisywac wszystkie dolegliwosci ktore moga wystapic w trakcie leczenia - w razie watpliwosci prosze kontaktuj sie z lekarzem gdyz jest to jedyna osoba ktora moze pomoc lub ewentualnie poprosic zebys pojawila sie w gabinecie na dodatkowych badaniach. Moge tylko powiedziec ze na pewno nie zostaniesz zostawiona sama sobie i Twoja sytuacja bedzie na biezaco monitorowana.
Czy lekarz wspominal cos na temat kolejnej wizyty? Od kiedy stosujesz ta antykoncepcje i jak sie czujesz?
Jak dlugo bedziesz stosowala te leki?

Pozdrawiam - Gosia

Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert

Postautor: karolina794 » piątek, 17 grudnia 2010, 18:17

Patuniu przede wszystkim lekarz na podstawie objawów jakie masz nie powinien ferować diagnozy endo.Może to tylko ptwierdzić 100% badanie histopatologiczne i wtedy masz pewny wynik.Ja miałam wstrzymany okres tabletkami anty przez prawie 3 lata i teraz endo dało mi w kosc znacznie mocniej niż kiedyś.Być może gdybym wcześniej trafiła na swojego lekarza i skorzystała z leczenia jakie mi zaproponował nie musiałabym sie tyle czasu męczyc

Buźka

patunia20
Udzielający się

Postautor: patunia20 » piątek, 17 grudnia 2010, 18:25

kolejna wizyta jak skącze tabletki a jestem w trakcie drugiego opakowania a mam 6 z miesięczna przewrą czyli dopiero z maju jakoś pójdę nie rozumiem dlaczego wiele dziewczyn pisze że torbiele nawracają po 3 po 5 miesiacach jak stosuje się hormony to nie ma się okresu tylko krwawienia czy może to mozliwe że np w tuych krwawieniach one powstana? ja miałam torbiela endometrialnego i lekarz powiedzial endometrioza ale czy wycieli mi ją czy co to nie wiem chyba nie bo mówił tylko torbiel

Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert

Postautor: karolina794 » piątek, 17 grudnia 2010, 18:31

Patuniu u mnie po dłuzszym stosowaniu anty bez przerwy kiedy nie miałam okresu,a trwało to ponad rok w ciągu.Bóle wróciły i nasiliły sie juz w czasie 2 okresu.Tabletki wygłuszają objawy endo tylko w czasie stosowania ich bez przerwy,nie leczą endo,ponadto zawierają progesteron który nasila objawy endo.
Dlatego ja stosuję teraz lek o nazwie Visanne,który nie zawiera progesteronu,tylko dienogest.

patunia20
Udzielający się

Postautor: patunia20 » sobota, 18 grudnia 2010, 17:50

a czy macie bóle tylko w czasie okresu czy nie tylko?

Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator

Postautor: gosiak76 » sobota, 18 grudnia 2010, 20:10

ja mialam bole nie tylko w czasie okresu - mialam bole w roznych dniach cyklu - jednak wieksze bole odczuwalam przed i w trakcie miesiaczki. poza tym wystepowalo u mnie jeszcze wiele innych dolegliwosci ktore powodowaly u mnie zle samopoczucie, oslabienie i bardzo duze zmeczenie.
obecnie jestem po laparoskopii - czuje sie lepiej.

jak to jest u Ciebie??? czy bole wystepuja tylko w czasie miesiaczki czy rowniez w innych dniach cyklu?

Awatar użytkownika
karolina794
Ekspert

Postautor: karolina794 » sobota, 18 grudnia 2010, 21:53

Ja najwieksze bóle miałam w czasie miesiączki i jajeczkowania,kiedy dużo chodziłam lub podźwigałam.

patunia20
Udzielający się

Postautor: patunia20 » niedziela, 19 grudnia 2010, 10:46

ja jestem po laparotomi miałam 2 listopada i chyba mam usuniete ogniska ale nie wiem lekarz mówił że tylko torbiel ale endo mam więc nie wiem może nie zaatakowała mnie nie zdążyła albo nie widzieli jak się denerwuje podnosze albo coś to mnie kluję po lewej albo prawej stronie albo w klatce piersiowej czuje się zmeczona ale nie wiem czy to przez endo a co znaczy z ta dieta czeba jakąś mieć mi nic nie wiadomo o diecie albo zakazach np czytałam że zupki instant są pożywką endo

Awatar użytkownika
gosiak76
Moderator
Moderator

Postautor: gosiak76 » niedziela, 19 grudnia 2010, 14:03

ogolnie z tego co mi lekarz przekazal to po laparoskopii moglam wszystko jesc w domku - nie mam zadnych ograniczen. wiem rowniez ze sa diety dla endo-kobietek i w diecie wykluczone sa skladniki majace wplyw na powstawanie endo.

patunia20
Udzielający się

Postautor: patunia20 » środa, 22 grudnia 2010, 19:32

karolina794 pisze:Patuniu przede wszystkim lekarz na podstawie objawów jakie masz nie powinien ferować diagnozy endo.Może to tylko ptwierdzić 100% badanie histopatologiczne i wtedy masz pewny wynik.Ja miałam wstrzymany okres tabletkami anty przez prawie 3 lata i teraz endo dało mi w kosc znacznie mocniej niż kiedyś.Być może gdybym wcześniej trafiła na swojego lekarza i skorzystała z leczenia jakie mi zaproponował nie musiałabym sie tyle czasu męczyc

Buźka

na wyniku było tylko cystic endometriodalis więc nie wiem

Wróć do „Mam endometriozę i co dalej?”